ԱԽ քարտուղարն ադրբեջանական թեզեր, նարատիվներ է առաջ մղում. Տիգրան Աբրահամյան
ԱԽ քարտուղարը օրերս հայտարարել էր, թե «մեր անվտանգության ձախողման պատճառն այն է եղել, որ անվտանգության սպառնալիքի դեպքում զանգել ենք Մոսկվա, ուրիշ որևէ տարբերակ չի եղել»:
«Առաջին հայացքից թվում է, որ վերոնշյալ անձը փորձում է իրենց տապալումները գցել նախկին կառավարությունների վրա, սակայն իրականում այլ` խոշոր վտանգավոր թեզեր է առաջ մղում:
Առաջին, անարգում այն ամենը, ինչ կապված է մեր հերոսների, բանակի, կամավորների, հայ ժողովրդի անզիջում պայքարի` առաջին արցախյան պատերազմից մինչև դիվերսիոն պատերազմներ, 2016-ի ապրիլյան պատերազմ և այլն: Մեր հաջողություններն ու ձեռքբերումները կապում արտաքին ուժերի հետ»,- արձագանքելով ԱԽ քարտուղարի այդ հայտարարությանը՝ նշում է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան ԱԲրահամյանը։
Նա նշում է, որ այդ նույն ապրիլյան պատերազմում Ադրբեջանն էր զանգեր անում Մոսկվա` պատերազմը կանգնեցնելու և հրադադար հաստատելու համար:
«Երկրորդ, ԱԽ քարտուղարն ադրբեջանական թեզեր, նարատիվներ է առաջ մղում, մեր ձեռքբերումները` անկախության հռչակումից մինչև հաղթանակներ, փորձում պայմանավորել ՌԴ-ի միջամտությամբ:
Երրորդ, ԱԽ քարտուղարն օգտագործում է առիթը` հակառուսական ձևակերպումներ անելու և թեման այդ լոգիկայի ներքո ներկայացնելու համար:
ԱԽ քարտուղարը որպես շրջադարձ համարում է իր իշխանության կողմից սահմանազատում իրականացնելու գործընթացը, որը նրա պնդմամբ որևէ արտաքին ազդեցություն չունի:
Հատկանշական է, որ գործող իշխանությունն իր հաջողությունը կապում է մի գործընթացի հետ, որը միջազգային պրակտիկայի, նախադեպերի, իրավական հիմքի առումով խայտառակ շեղումներ է ընթացել, դեռ չեմ խոսում աննախադեպ ապօրինությունների մասին:
Այս իշխանությունն ինքը անվտանգության սպառնալիք է, առանց որի հեռացման անհնար է խոսել հայկական պետության, ինքնիշխանության պաշտպանության և անվտանգության համակարգի մոդեռնիզացման մասին»,- գրել է Տ.Աբրահամյանը։

Тигран Абрамян: Секретарь Совбеза Армении продвигает азербайджанские тезисы, нарративы
Секретарь Совбеза на днях заявил, будто бы «причина провала нашей безопасности заключалась в том, что при угрозе безопасности мы звонили в Москву, какого-либо другого варианта не было», напомнил секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян на своей странице в социальной сети Facebook.
«На первый взгляд, кажется, что вышеупомянутое лицо пытается свалить провалы своей команды на предыдущие правительства, но на самом деле он продвигает другие, гораздо более опасные тезисы.
Во-первых, налицо неуважение ко всему, что связано с неотступной борьбой наших героев, армии, добровольцев, армянского народа – от первой Арцахской войны до диверсионных войн, апрельской войны 2016-го года и так далее. Наши удачи и завоевания он связывает с внешними силами.
Кстати, во время той же апрельской войны это Азербайджан названивал в Москву, чтобы остановить войну и установить прекращение огня.
Во-вторых, секретарь Совбеза продвигает азербайджанские тезисы, нарративы: наши завоевания, от провозглашения независимости до побед, пытаясь обусловить вмешательством РФ.
В-третьих, секретарь Совбеза использует повод для антироссийских формулировок и представления темы в контексте такой логики.
Секретарь Совбеза считает поворотным моментом проводимый властями Армении процесс делимитации, который, по его утверждению, лишен какого-то внешнего влияния.
Примечательно, что действующая власть связывает свой успех с процессом, который проводился с позорными отклонениями от международной практики, прецедентов, правовой базы, не говорю уже о беспрецедентных беззакониях.
Эта власть – сама угроза безопасности, без ее отстранения невозможно говорить об армянском государстве, защите суверенитета и модернизации системы безопасности», – написал Абрамян.