Արցախի նկատմամբ ադրբեջանական զինված հարձակումները հատուկ մշակված տակտիկա ունեին. Թաթոյան
Իրավունքի և արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամը պատրաստել ու հրապարակել է կարևոր զեկույց, որտեղ բացահայտված են 2023թ. սեպտմբերի 19-20-ը Արցախի նկատմամբ ադրբեջանական զինված հարձակումների տակտիկան և բազմաթիվ ապացույցներ։
«Այս զեկույցում մենք բացահայտել ենք, որ 2023թ. սեպտմբերի 19-20-ը Արցախի նկատմամբ ադրբեջանական զինված հարձակումները հատուկ մշակված տակտիկա ունեին: Ըստ այդ տակտիկայի էլ պլանավորվել են հարձակումների 4 ուղղությունները:
Հարձակումները սկսվել են սեպտեմբերի 19-ին` ցերեկը ժամը 12:30-ի սահմաններում` թիրախավորելով նաև դպրոցներ: Շատ մարդիկ առավոտից ոտքով գնացել էին սնունդ հայթայթելու կամ այլ կենսական կարիքներ հոգալու: Դա էր պատճառը, որ բազմաթիվ մարդիկ չէին կարողանում գտնել իրենց ընտանիքների անդամներին, այդ թվում` երեխաներին: Սրանից բացի, ադրբեջանական զինված ուժերն անմիջապես ոչնչացրել են քաղաքացիական ենթակառուցվածքները, իրարից կտրել Արցախի 4 համայնքներն իրենց գյուղերով` Ստեփանակերտ, Մարտունի, Ասկերան և Մարտակերտ:
Արգելափակվել են անգամ գյուղական ու անտառամիջի ճանապարհները, որոնք կարող էին փրկության հնարավորություն տալ քաղաքացիական բնակիչներին: Առաջնահերթ կտրել են կապը Արցախի պաշտպանության բանակի դիրքերի ու բնակավայրերի միջև, որպեսզի զինվորականները չկարողանան բնակիչներին տեղեկացնել ադրբեջանական հարձակումների մասին:
Ադրբեջանի իշխանությունը լավ հաշվարկել էր, որ Արցախի բնակչությունը չէր կարող լուրջ դիմադրություն ցույց տալ իրենց զինված ուժերին, քանի որ գտնվում էր հյուծված ու հուսահատ վիճակում. երկար ամիսներ առանց գազ, էլեկտրաէներգիա, ջուր, սնունդ և այլն:
Ադրբեջանական հարձակումների հետևանքով սպանվեցին [նաև գերեվարվեցին] տասյակ քաղաքացիական բնակիչներ, այդ թվում` սպանվեցին երեխաներ: Բռնի տեղահանվեցին, ունեզրկվեցին ու հայրենազրկվեցին 100,000-ից ավելի հայեր: Ողջ նկարագրվածը հիմնված է հայերի նկատմամբ ատելության և ռասիզմի ադրբեջանական պետական քաղաքականության վրա:
Սանձարձակ հարձակումների պատճառը նաև անպատժելիությունն է գործած հանցանքների համար: Ընդ որում, Արցախից բռնի տեղահանվածների հարցը քննարկելիս չպետք է մոռանալ նաև այն արցախահայության մասին, որոնք բռնի տեղահանվել էին 2020թ.` 44-օրյա պատերազմի հետևանքով»։

The Azerbaijani armed attacks against Artsakh (Nagorno-Karabakh) on 19-20 September 2023 had a specially developed tactic, according to a report released by the Tatoyan Foundation.
"According to that tactic, 4 directions of attacks were planned. The attacks began on September 19, around 12:30pm, also targeting schools. Many people had gone on foot in the morning to get food or take care of other vital needs. That was the reason why many people could not find their family members, including children, many children were separated from their families in addition to this, the Azerbaijani armed forces immediately destroyed the civil infrastructures, separated 4 communities of Artsakh with their villages: Stepanakert, Martuni, Askeran and Martakert," its director, Arman Tatoyan, said on social media.
"Even rural and forest roads were blocked, which could have given civilian residents a chance to escape. As a priority, they cut connections between the positions of the Artsakh Defense Army and the settlements, so that the military could not inform the residents about the Azerbaijani attacks.
"The authorities of Azerbaijan had calculated well that the population of Artsakh could not show serious resistance to their armed forces, as they were in an exhausted and desperate state. Long months without gas, electricity, water, food, etc.
"As a result of Azerbaijani attacks, dozens of civilians were killed [also captured], including children. More than 100,000 Armenians were forcibly displaced, dispossessed and deprived of their homeland. Everything described is based on the Azerbaijani state policy of hatred and racism towards Armenians. Impunity for the crimes committed is also the reason for the rampant attacks.
"Moreover, when discussing the issue of those forcibly displaced from Artsakh, one should not forget about the Armenians of Artsakh who were forcibly displaced in 2020 as a result of the 44-day war," the report revealed.