Արցախի նկատմամբ ադրբեջանական զինված հարձակումները հատուկ մշակված տակտիկա ունեին. Թաթոյան
Իրավունքի և արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամը պատրաստել ու հրապարակել է կարևոր զեկույց, որտեղ բացահայտված են 2023թ. սեպտմբերի 19-20-ը Արցախի նկատմամբ ադրբեջանական զինված հարձակումների տակտիկան և բազմաթիվ ապացույցներ։
«Այս զեկույցում մենք բացահայտել ենք, որ 2023թ. սեպտմբերի 19-20-ը Արցախի նկատմամբ ադրբեջանական զինված հարձակումները հատուկ մշակված տակտիկա ունեին: Ըստ այդ տակտիկայի էլ պլանավորվել են հարձակումների 4 ուղղությունները:
Հարձակումները սկսվել են սեպտեմբերի 19-ին` ցերեկը ժամը 12:30-ի սահմաններում` թիրախավորելով նաև դպրոցներ: Շատ մարդիկ առավոտից ոտքով գնացել էին սնունդ հայթայթելու կամ այլ կենսական կարիքներ հոգալու: Դա էր պատճառը, որ բազմաթիվ մարդիկ չէին կարողանում գտնել իրենց ընտանիքների անդամներին, այդ թվում` երեխաներին: Սրանից բացի, ադրբեջանական զինված ուժերն անմիջապես ոչնչացրել են քաղաքացիական ենթակառուցվածքները, իրարից կտրել Արցախի 4 համայնքներն իրենց գյուղերով` Ստեփանակերտ, Մարտունի, Ասկերան և Մարտակերտ:
Արգելափակվել են անգամ գյուղական ու անտառամիջի ճանապարհները, որոնք կարող էին փրկության հնարավորություն տալ քաղաքացիական բնակիչներին: Առաջնահերթ կտրել են կապը Արցախի պաշտպանության բանակի դիրքերի ու բնակավայրերի միջև, որպեսզի զինվորականները չկարողանան բնակիչներին տեղեկացնել ադրբեջանական հարձակումների մասին:
Ադրբեջանի իշխանությունը լավ հաշվարկել էր, որ Արցախի բնակչությունը չէր կարող լուրջ դիմադրություն ցույց տալ իրենց զինված ուժերին, քանի որ գտնվում էր հյուծված ու հուսահատ վիճակում. երկար ամիսներ առանց գազ, էլեկտրաէներգիա, ջուր, սնունդ և այլն:
Ադրբեջանական հարձակումների հետևանքով սպանվեցին [նաև գերեվարվեցին] տասյակ քաղաքացիական բնակիչներ, այդ թվում` սպանվեցին երեխաներ: Բռնի տեղահանվեցին, ունեզրկվեցին ու հայրենազրկվեցին 100,000-ից ավելի հայեր: Ողջ նկարագրվածը հիմնված է հայերի նկատմամբ ատելության և ռասիզմի ադրբեջանական պետական քաղաքականության վրա:
Սանձարձակ հարձակումների պատճառը նաև անպատժելիությունն է գործած հանցանքների համար: Ընդ որում, Արցախից բռնի տեղահանվածների հարցը քննարկելիս չպետք է մոռանալ նաև այն արցախահայության մասին, որոնք բռնի տեղահանվել էին 2020թ.` 44-օրյա պատերազմի հետևանքով»։

Татоян: У вооруженного нападения Азербайджана на Арцах 19-20 сентября 2023г. была специально разработанная тактика
12:48 20/09/2024
Вооруженное нападение Азербайджана на Арцах (Нагорный Карабах) 19-20 сентября 2023г. имело специально разработанную тактику. Согласно этой тактике, планировались 4 направления атак. Об этом говорится в новом докладе, опубликованном в сентябре текущего года, сообщил глава Фонда «Центр права и справедливости "Татоян"», бывший омбудсмен Армении Арман Татоян.
В докладе напоминается, что нападения начались 19 сентября около 12:30 и были направлены  в том числе против школ. Многие утром вышли в поисках еды, а также других жизненно важных вещей. Именно по этой причине многие не могли найти членов своих семей, в том числе детей.
«Многие утром вышли в поисках еды, а также за другими жизненно важными
потребностями. Именно по этой причине многие после начала азербайджанского наступления не могли найти членов своих семей, в том числе детей.
Помимо этого, азербайджанские вооруженные силы сразу уничтожили
гражданскую инфраструктуру, изолировали 4 общины Арцаха: Степанакерт, Мартуни,
Аскеран и Мартакерт. Были перекрыты даже сельские и лесные дороги, чтобы не оставлять шансов мирным жителям спастись.
В приоритетном порядке они перерезали связь между позициями Армии
обороны Арцаха и населенными пунктами, чтобы военные не могли информировать
жителей об атаках Азербайджана.
Власти Азербайджана хорошо рассчитали, что население Арцаха не сможет оказать
серьезного сопротивления азербайджанским вооруженным силам, так как люди находились в
истощенном и отчаянном состоянии: долгие месяцы без газа, электричества, воды, еды и
т. д.», – говорится в докладе.
«В результате азербайджанских атак были убиты [также взяты в плен] десятки мирных
жителей, среди убитых – дети. Более 100 тыс. армян были насильственно перемещены, лишены
собственности и родины.
Все описанное основано на проводимой Азербайджаном на государственном уровне политике армянофобии и расизма.
Причиной разнузданных атак также является безнаказанность за совершенные Баку преступления.
Более того, при обсуждении вопроса вынужденных переселенцев из Арцаха нельзя забывать и об арцахских армянах, насильственно перемещенных в 2020 году в результате 44-дневной войны», – подчеркивается в докладе.