Հայ և ռուս հնագետները Կարմիր բլուրում հայտնաբերել են վաղ երկաթի դարով թվագրվող երկու դամբարան
«Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանի և  Էրմիտաժի համատեղ հնագիտական արշավախումբը Երևանում Կարմիր բլուր հուշարձանի տարածքում հայտնաբերել է վաղ երկաթի դարով թվագրվող երկու դամբարան։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել է արշավախմբի ղեկավարներից հնագետ-ուրարտագետ Միքայել Բադալյանը։
«Հայ-ռուսական արշավախմբի կողմից ընթացող պեղումների արդյունքում արդեն հայտնաբերվել են երկու դամբարաններ, որոնք մոտավորապես թվագրվում են մ.թ.ա. 12-9-րդ դարերի։ Կարմիր բլուրի համար այս դամբարանները նոր երևույթ են։  Թաղումներն ունեն այսպես կոչված կրոմլեխ, որը բաղկացած է «կախարդական շրջան» կազմող ուղղահայաց տեղադրված սալերից։ Նշենք, որ նման դամբարաններ առաջին անգամ են հայտնաբերվել Կարմիր բլուրում։ Սա նոր էջ է Կարմիր բլուրի պատմության, նրա թաղման ծեսի ուսումնասիրության մեջ», - հայտնել է գիտնականը:
Նա նաև ասել է, որ հաջորդ շաբաթ հայ-ռուսական արշավախումբը կհեռացնի դամաբարանի ծածկող քարե սալերը, և «պարզ կդառնա, թե ինչ կարևոր արտեֆակտ է այն թաքցնում»։
«Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանի և պետական Էրմիտաժի հայ-ռուսական համատեղ հնագիտական արշավախումբը սեպտեմբերի 7-ին սկսել է աշխատանքները։ Հայկական կողմից արշավախումբը ղեկավարում է Միքայել Բադալյանը, ռուսական կողմից՝ Էրմիտաժի տնօրենի օգնական Յուլիա Մարչենկոն։

Археологи из Армении и РФ в Ереване обнаружили две гробницы раннего железного века
Совместная археологическая экспедиция историко-археологического музея-заповедника "Эребуни" и Государственного Эрмитажа обнаружили в Ереване на территории памятника Кармир Блур две гробницы раннего железного века. Об этом рассказал ТАСС один из руководителей экспедиции, археолог-урартолог Микаэл Бадалян.
"В результате продолжающихся сейчас раскопок армяно-российской экспедицией уже обнаружены две гробницы. Их можно ориентировочно датировать эпохой раннего железа, 12-9 вв до н. э. Эти гробницы - новое явление для Кармир Блура. Захоронения имеют так называемый кромлех, который состоит из вертикально установленных плит, образующих "магический круг". Само погребение перекрыто каменными плитами. Над этой конструкцией находился панцирь из камней. Следует отметить, что подобные гробницы на Кармир Блуре обнаружены впервые. Это новая страница изучения истории Кармир Блура, его погребального ритуала", - сообщил ученый.
Он также рассказал, что на следующей неделе армяно-российская экспедиция снимет каменные плиты, закрывающие погребальную камеру, и "станет ясно, какие важные артефакты она скрывает".
Армяно-российская совместная археологическая экспедиция историко-археологического музея-заповедника "Эребуни" и Государственного Эрмитажа начала работу 7 сентября. С армянской стороны экспедицией руководит Микаэл Бадалян, с российской - помощник директора Эрмитажа Юлия Марченко.