Ջո Բայդեն. ՀՀ-ն ու ԱՄՆ-ն միասին աշխատում են՝ բարձրացնելու հարաբերությունները դեպի ռազմավարական գործընկերություն
14:19 21/09/2024
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը շնորհավորական ուղերձ է հղել Նիկոլ Փաշինյանին  Հայաստանի Հանրապետության անկախության 33-րդ տարեդարձի առիթով:
ՀՀ կառավորության հաղորդմամբ, Ջո Բայդենի շնորհավորական ուղերձում ասված է.
Միացյալ Նահանգների ժողովրդի անունից մեր բարեմաղթանքներն եմ հղում Ձեզ և Հայաստանի ժողովրդին Անկախության 33-րդ տարեդարձի առիթով։ Հայաստանն ու Միացյալ Նահանգները, կապված լինելով մեր ժողովուրդների միջև խորը կապերով, միասին աշխատում են ստեղծելու ավելի լավ ապագա, այդ թվում՝ բարձրացնելով մեր հարաբերությունները դեպի ռազմավարական գործընկերություն: Սա կխթանի մեր համագործակցությանն ամբողջ ծավալով՝ սկսած անվտանգության և պաշտպանության մեր գործընկերության ամրապնդումից մինչև մաքուր էներգիայի և առևտրի դիվերսիֆիկացման մեր նախաձեռնությունների արագացում:
Այս ռազմավարական գործընկերությունը նաև կօժանդակի ժողովրդավարական ուղուն միտված Հայաստանի շարունակական ջանքերին՝ քաղաքացիական գործողությունների, լավ կառավարման, օրենքի գերակայության և հակակոռուպցիոն միջոցառումների միջոցով։ Սրանք արժեքներ են, որոնք կիսում են թե՛ ամերիկացիները և թե՛ հայերը:
Միացյալ Նահանգներն աջակցում է Հայաստանի ինքնիշխանությանը, անկախությանը, տարածքային ամբողջականությանը և սեփական ապագան որոշելու իրավունքին։ Մենք աջակցում ենք ողջ տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հասնելու Ձեր շարունակական հանձնառությանը: Եվ մենք անհամբեր սպասում ենք Ձեզ հետ աշխատելուն և շարունակելու ձևավորել ապագա, որտեղ յուրաքանչյուրը կարող է ապրել արժանապատվությամբ, անվտանգ»:

Джо Байден: Армения и Соединенные Штаты работают вместе для повышения отношений до уровня стратегического партнерства
Никол Пашинян получает поздравительные послания по случаю 33-летия Независимости Республики Армения. Как сообщает пресс-служба армянского правительства, в поздравительном послании президента Соединенных Штатов Америки Джо Байдена говорится:
“Уважаемый господин премьер-министр,
От имени народа Соединенных Штатов передаю Вам и народу Армении наши наилучшие пожелания в связи с 33-й годовщиной Независимости Вашей страны.
Связанные глубокими отношениями между нашими народами, Армения и Соединенные Штаты работают вместе, чтобы построить лучшее будущее, в том числе путем повышения наших отношений до уровня стратегического партнерства. Это будет способствовать нашему сотрудничеству по всем направлениям: от укрепления нашего партнерства в области безопасности и обороны до ускорения наших инициатив по чистой энергетике и диверсификации торговли.
Это стратегическое партнерство также поддержит продолжающиеся усилия Армении по продвижению демократического пути посредством гражданских действий, хорошего управления, верховенства закона и мер по борьбе с коррупцией — ценностей, которые разделяют как американцы, так и армяне.
Соединенные Штаты поддерживают суверенитет, независимость, территориальную целостность Армении и ее право определять свое собственное будущее. Мы поддерживаем Вашу постоянную приверженность достижению прочного мира во всем регионе. И мы с нетерпением ждем возможности работать с Вами, чтобы продолжать формировать будущее, в котором каждый может жить с достоинством, с честью и в безопасности”.