ԵԽ պատգամավոր. Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումները հնարավոր դարձան մեր ամոթալի լռության պատճառով
Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումը հնարավոր եղավ աշխարհի ամոթալի լռության պատճառով։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «X»-ի իր էջում գրել Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Միրիամ Լեքսմանը։
«Մեկ տարի է անցել Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումներից, որոնք հնարավոր դարձան մեր ամոթալի լռության շնորհիվ: Մենք չենք կարող մոռանալ այդ ողբերգությունը և պետք է շարունակենք պնդել մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու, զոհերին աջակցելու և Լեռնային Ղարաբաղում հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգությունը պաշտպանելու հարցում»,- գրել է պատգամավորը։
Պատգամավորը նաև արձագանքել է Եվրամիությունում Ադրբեջանի առաքելության ղեկավար Վագիֆ Սադիկովին, ով «X»-ի միկրոբլոգում գրել է, որ «մի անհանգստացեք, դուք «ամոթով լռել եք» նաև շատ այլ բաների մասին»։
«Հարգելի դեսպան, դուք պետք է իմանաք, որ ես դեմ եմ եղել այն տառապանքներին, որոնք նախագահ Ալիևի ռեժիմը պատճառել է Լեռնային Ղարաբաղի մնացած հայ բնակչությանը, բայց նաև բացահայտ խոսել եմ Ադրբեջանում նրա ռեժիմի կողմից Մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների մասին»,- պատասխանել է Միրիամ Լեքսմանը։

Ethnic cleansing of Nagorno-Karabakh enabled by world's 'shameful silence', MEP says
Member of the European Parliament (MEP) Miriam Lexmann commemorated the first anniversary of the ethnic cleansing of Nagorno-Karabakh (Artsakh) enabled by the world's "shameful silence".
"It’s one year since the ethnic cleansing of Nagorno-Karabakh, enabled by our shameful silence," she posted on X on Friday.
"We can’t forget this tragedy and must continue to insist on accountability for the perpetrators, support for the victims, and protection of Armenian cultural & religious heritage in NK."
Lexmann also responded to a post by Vagif Sadikov, head of the Azerbaijani mission to the European Union, who commented, "Don't worry, you have been 'shamefully silent' about many other things as well."
“Dear Ambassador, you should know that I spoke out against the suffering President Aliyev’s regime caused to the remaining Armenian population of Nagorno Karabakh, but I also spoke vocally about the gross human rights violations of his regime in Azerbaijan,’’ the MEP replied.