Կանադայի ԱԳ նախարար. Աջակցում ենք ԼՂ հիմնախնդրի բանակցային քաղաքական լուծմանը, սա պետք է ենթադրի հայ խաղաղ բնակիչների վերադարձ
09:52 23/09/2024
Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Մելանի Ջոլին Արցախի հայաթափման առաջին տարելիցի կապակցությամբ հանդես է եկել հատուկ հայտարարությամբ։ Վերջին շրջանում Հայ դատի Կանադայի հանձնախումբը պաշտոնական ակտիվ հաղորդակցության մեջ է եղել նախարար Ջոլիի հետ։ Հայտարարության մեջ տեղ գտած ձևակերպումները լիովին համապատասխանում են Հայ դատի Կանադայի հանձնախմբի քաղաքական առաջնահերթություններին։ Այս մասին հայտնում է ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ դատի կենտրոնական գրասենյակն ու ներկայացնում է  նախարար Ջոլիի հայտարարությունը.
«Անցյալ շաբաթ լրացավ մեկ տարին, երբ Ադրբեջանը սանձազերծեց ռազմական գործողություն Լեռնային Ղարաբաղում՝ դարեր շարունակ էթնիկ հայերով բնակեցված տարածաշրջանում: Այս գործողության հետևանքները ծանր էին, դրա արդյունքում ավելի քան 100․000 խաղաղ բնակիչներ, այդ թվում՝ 30․000 երեխաներ, բռնի տեղահանվեցին Հայաստան՝ երկրում առաջացնելով մարդասիրական կարիքների արագ աճ։
Ադրբեջանի կողմից չարդարացված ռազմական գործողությանը նախորդել էր Լաչինի միջանցքով մարդասիրական ապրանքների անցման իննամսյա շրջափակումը, ինչը խախտել էր Արդարադատության միջազգային դատարանի ժամանակավոր միջոցի կիրառման մասին որոշումը։
Կանադան համերաշխ է այս ճգնաժամից տուժած մարդկանց հետ և երախտապարտ է Հայաստանին իր դռները բացելու համար։ Այդ իսկ պատճառով 2023 թ․ մենք ավելի քան 3․9 միլիոն դոլարի մարդասիրական օգնություն ենք հատկացրել Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակից բխող հրատապ կարիքները լուծելու համար։
Կանադան շարունակում է կոչ անել և աջակցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև համապարփակ խաղաղության պայմանագրի կնքմանն ուղղված բովանդակալից բանակցություններին, ինչպես նաև կողմերի միջև երկխոսության և վստահության ամրապնդման միջոցառումների շարունակմանը՝ այս տարածաշրջանի ժողովրդի համար արդար և տևական խաղաղության համար:
Կանադան բազմիցս կոչ է արել անվերապահորեն ազատել 2020 թ․ Ղարաբաղյան պատերազմի բոլոր հայ ռազմագերիներին։ Մենք նաև շարունակում ենք կոչ անել ազատ արձակել Ադրբեջանից կամայականորեն ձերբակալված բոլոր էթնիկ հայերին։
Կանադան աջակցում է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի բանակցային քաղաքական լուծմանը և աջակցում է ուժի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության հարգման սկզբունքներին և ինքնորոշման իրավունքին՝ այս տարածաշրջանի ժողովրդի համար արդար և տևական խաղաղության հասնելու բանակցություններում։ Սա պետք է ենթադրի հայ խաղաղ բնակիչների վերադարձի անվտանգ և արժանապատիվ իրավունքը, երաշխավորի մարդու իրավունքների և քաղաքացիական կենսամիջոցների պաշտպանությունը և տարածքում հայկական մշակութային ու պատմական վայրերի պահպանումը»:

Глава МИД Канады заявила о важности реализации права армян Арцаха на самоопределение
Министр иностранных дел Канады Мелани Жоли, коснувшись первой годовщины насильственной депортации коренного армянского населения из Республики Арцах (НКР), выступила со специальным заявлением.
«Комитет “Ай Дата” АРФД Канады в последний период находился в активном контакте с министром Жоли. Формулировки в заявлении полностью соответствует политическим приоритетам комитета “Ай Дата” Канады», – сообщают в центральном офисе комитета и приводят заявление министра иностранных дел Канады:
«На прошлой неделе исполнился год с тех пор, как Азербайджан развязал военные действия в Нагорном Карабахе – регионе, на протяжении веков населенном этническими армянами. Последствия этих действий были тяжелыми – более 100 000 мирных жителей, включая 30 000 детей, были насильственно перемещены в Армению, что привело к быстрому росту гуманитарных нужд в стране.
Неоправданная военная операция Азербайджана последовала за 9-месячной блокадой поставок гуманитарных грузов через Лачинский коридор – в нарушение решения Международного суда о применении временных мер.
Канада солидарна с пострадавшими вследствие этого кризиса людьми и благодарна Армении за то, что она открыла свои двери. По этой причине в 2023 году мы выделили более $3,9 млн на гуманитарную помощь для удовлетворения неотложных потребностей, вытекающих из создавшейся в Нагорном Карабахе ситуации.
Канада продолжает призывать и поддерживать субстантивные переговоры по заключению  всеобъемлющего мирного договора между Арменией и Азербайджаном, а также продолжение диалога и мер по укреплению доверия между сторонами для справедливого и долгосрочного мира для народа региона.
Канада неоднократно призывала к безоговорочному освобождению всех армянских военнопленных, захваченных в ходе карабахской войны 2020 года. Мы также продолжаем призывать к освобождению из Азербайджана всех произвольно задержанных этнических армян.
Канада поддерживает политическое урегулирование нагорно-карабахской проблемы путем переговоров и продвигает принципы неприменения силы, уважения территориальной целостности и права на самоопределение в ходе переговоров о справедливом и прочном мире для народов этого региона.
Это должно подразумевать право на безопасное и достойное возвращение армянского мирного населения, гарантии защиты прав человека и гражданских средств к существованию, а также сохранение армянских культурных и исторических памятников на этой территории».