Դատավոր. Նարեկ Սամսոնյանը հանրային մեղադրողին երբեք անունով չի դիմել
Ընդհանուր իրավասության դատարանի Ավանի նստավայրում մեկնարկել են Նարեկ Սամսոնյանի և Վազգեն Սաղաթելյանի գործով («Իմնեմնիմի»-ի գործ) հիմնական դատալսումները։
Այս պահին խոսքով հանդես է գալիս հանրային մեղադրողը։
«Հարգելի մեղադրողներ, քանի որ նախորդ դատական նիստին դատարանը խոստացել էր՝ կապված այն խնդրի հետ, ըստ որի Նարեկ Սամսոնյանն իրեն անունով է դիմել, դատարանն ամբողջ դատական նիստը լսել է, պարզվեց, որ Նարեկ Սամսոնյանը հանրային մեղադրողին երբեք անունով չի դիմել, եթե դիմել է միայն անուն-ազգանունով»,-մինչ դատախազի ելույթը ասաց նիստը նախագհող դատավոր Արման Հովհաննիսյանը։
Դատախազը, Նարեկ Սամսոնյանի մեղադրանքի  մասին խոսելով,  հայտարարեց՝ կոպիտ կերպով ու դիտավորությամբ խախտել է հասարակական կարգը, որը դրսևորվել է անձանց հասցեին անպարկեշտ արտահայտություններ անելով։
Նա նշեց, որ Նարեկ Սամսոնյանը «Իմնեմնիմի» պոդքասթի տարբեր թողարկումների ընթացքում հայհոյանքներ է հնչեցրել կառավարության անդամների, իշխանության ներկայացուցիչների հասցեին։
Հիշեցնենք, որ «Իմնեմնիմի» պոդքասթի 83-րդ թողարկման ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանին սուր քննադատության ենթարկելու համար երկու ամիս անազատության մեջ անցկացրած Նարեկ Սամսոնյանն ու Վազգեն Սաղաթելյանտ դատարանի որոշմամբ ազատ են արձակվել այս տարվա մայիսի 21-ին։
Երևանի քրեական դատարանի Ավան նստավայրի դատավոր Արման Հովհաննիսյանի որոշմամբ, խափանման միջոց կալանքը վերացվել էր, նրանց նկատմամբ ընտրվել էր վարչական վերահսկողություն, նրանք երեք ամիս չեն կարող վարել «Իմնեմնիմի»-ն կամ որևէ այլ հաղորդում։
Հանրային մեղադրողն ընդհանուր իրավասության դատարանում նախ միջնորդել է փոխել նրանց նկատմամբ խափանման միջոցը՝ ընտրելով կալանավորումը, սակայն դատարանը չէր բավարարել միջնորդությունը։
Դրանից հետո դատախազը բողոքարկել էր որոշումը Վերաքննիչ դատարանում, վերջինն անփոփոխ էր թողել առաջին ատյանի որոշումը։

Судья: Нарек Самсонян никогда не обращался к общественному обвинителю по имени
В суде общей юрисдикции Еревана (резиденция – в административном районе Аван) начались основные судебные слушания по делу оппозиционных деятелей, соавторов подкаста «Imnemnimi» Нарека Самсоняна и Вазгена Сагателяна (дело «Imnemnimi»).
В настоящее время с речью выступает общественный обвинитель.
«Уважаемые обвинители, на предыдущем заседании суд пообещал разъяснение по вопросу, согласно которому Нарек Самсонян обратился к общественному обвинителю по имени. Суд прослушал запись соответствующего судебного заседания. Выяснилось, что Нарек Самсонян к общественному обвинителю по имени никогда не обращался, только по имени-фамилии», – сказал председательствующий судья Арман Ованнисян перед речью прокурора.
Прокурор, говоря об обвинении Нарека Самсоняна, заявил, что он грубо и умышленно нарушил общественный порядок, что проявилось в озвучивании им непристойных высказываний в адрес людей.
По его словам, Нарек Самсонян в различных выпусках подкаста «Imnemnimi» озвучивал ругательства в адрес членов правительства, представителей власти.
В Уголовном суде Еревана (резиденция в Аване) 21 мая начались предварительные слушания по делу Нарека Самсоняна и Вазгена Сагателяна. Председательствующий судья – Арман Ованнисян – вынес решение о замене избранной ранее в отношении Нарека Самсоняна и Вазгена Сагателяна меры пресечения (в виде заключения под стражу). В качестве меры пресечения Самсоняну и Сагателяну суд избрал административный надзор: на протяжении 3 месяцев им запретили вести подкаст «Imnemnimi» и другие передачи.
Общественный обвинитель сперва в суде общей юрисдикции представил ходатайство об изменении меры пресечения Самсоняну и Сагателяну – на арест, но суд ходатайство отклонил.
После этого прокурор обжаловал решение в Апелляционном суде, но он оставил без изменений решение суда первой инстанции.