Հայաստանը «կգրավի» Չինական մեծ պատը
«Չինաստանում Հայաստանի մշակութային օրերն անցկացվելու են Չինական մեծ պատի Մությանյահո հատվածի վրա, որն ընդգրկված է ՅՈւՆԵՍԿՈ-ի մշակութային ժառանգության ցանկում»,-«Արմենպրեսի» մամուլի սրահում հայտնեց «Հայ-չինական գործընկերության կենտրոն» ՀԿ-ի նախագահ Արմեն Մխիթարյանը։
Նա տեղեկացրեց, որ Չինական մեծ պատի այդ հատվածն օրական 40-45 հազար զբոսաշրջիկ-այցելու է ունենում։
Մխիթարյանը նշեց, որ մշակութային օրերը կտևեն սեպտեմբերի 27-ից մինչև հոկտեմբերի 27-ը, որի ժամանակ հատկացված մեծ շինության ներսում և դրսում կներկայացվի հայկական մշակույթը, պատմությունը, հայկական ապրանքները և զբոսաշրջությունը։
«Շենքի ներսի հատվածում հայկական զբոսաշրջային ընկերությունների ներկայացուցիչները կներկայացնեն իրենց տուրերը, արվեստագետները՝ իրենց ստեղծագործությունները, լինելու է նաև հայկական գինեգործության արտադրանքը»,-ասաց նա։
Արմեն Մխիթարյանի տեղեկացմամբ միջոցառումը սկսվելու է սեպտեմբերի վերջին և տևելու է 1 տարի, որի ընթացքում լինելու են նաև փառատոնային ծրագրեր, ոչ միայն Չինական մեծ պատի վրա, այլ մեծ քաղաքներում։
«Այս տարի միայն 8 ամիսների ընթացքում Չինաստանում ունեցել ենք 3 ցուցահանդես, որոնց ընթացքում մոտ 1.3 մլն չինացի է այցելել»,-ասաց «Հայ-չինական գործընկերության կենտրոն» ՀԿ-ի նախագահը։

Days of Armenian Culture will be launched in China on September 27 to run through October 27, the president of the Armenian-Chinese Partnership Center NGO, Armen Mkhitaryan, told reporters on Monday.
The event will be held at the Mutianyu Great Wall Scenic Area of the Great Wall of China where some 45,000 tourists visit daily.
Armenia will be provided with a separate pavilion outside and inside the Great Wall section to showcase its culture, arts and goods, including wines, as well as tourism industry.
More Armenian cultural events are expected to be held in other Chinese cities in one year starting from late September.
“In the past eight months alone, three exhibitions were organized in China, attracting around 1.3 million Chinese visitors,” Mkhitaryan said.