Սա կլինի սրբավայր արցախցիների համար. Եռաբլուրում կայացավ «Արցախի կանչը» հուշակոթողի հիմնարկեքը
Երևանի «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում տեղի ունեցավ «Արցախի կանչը» հուշակոթողի հիմքի օծման՝ հիմնարկեքի արարողությունը:
Հուշակոթողը կամփոփի Արցախյան բոլոր նահատակների, Արցախում բոլոր հուղարկավորվածների և սեպտեմբերի 25-ին Պաշտպանության բանակի վառելիքի պահեստի ողբերգական պայթյունի հետևանքով զոհվածների հիշատակը:
«Արցախի կանչը» հուշակոթողի ճարտարապետ Միքայել Սարգսյանն ասաց, հուշակոթողի տարածքը 500 քմ է, բուն կոթողը լինելու է 6 մետր բարձրության։ Նրա ներկայացմամբ, կոթողը պարզ, մինիմալիստական ոճով է. «Ի սկզբանե որոշել էիք այդպես, որպեսզի մեր ժողովրդի պարզությունն արտացոլենք նաև ճարտարապետության մեջ»։
«Սա կլինի սրբավայր արցախցիների համար»,- նշեց ճարտարապետը։
«Արցախի կանչը» հուշակոթողը կառուցվելու է արցախցիներից մեկի ֆինանսական աջակցությամբ, ում անունը նրա ցանկությամբ չի հնչեցվում։
Շինարարությունը կհամակարգի Արցախի Հանրապետության ներքին գործերի նախարար Կարեն Սարգսյանը։ Հուշակոթողի նախագծումն իրականացրել են արցախցի ճարտարապետներ հայր և որդի Վլադիմիր ու Միքայել Սարգսյանները։

В воинском пантеоне «Ераблур» состоялась церемония освящения фундамента мемориала «Зов Арцаха»
В воинском пантеоне «Ераблур» в Ереване 24 сентября состоялась церемония освящения фундамента мемориала «Зов Арцаха».
Мемориал будет установлен в память всех жертв агрессии Азербайджана против Арцаха, всех погребенных в Арцахе и погибших при трагическом взрыве склада горюче-смазочных материалов на дороге Степанакерт-Аскеран 25 сентября 2023 года.
Проектирование мемориала было поручено отцу и сыну Владимиру и Микаелу Саркисянам, архитекторам из Арцаха. Последний заявил, что площадь мемориала составит около 500 квадратных метров, высота самого памятника, изготовленного в минималистическом стиле, составит 6 метров.
«Мемориал станет святыней для всех арцахцев», – сказал Микаел Саркисян.
Мемориал «Зов Арцаха» будет воздвигнут при финансовой поддержке армянского мецената, имя которого, по его желанию, организаторы мероприятия не раскрыли.
Координировать строительство памятника будет министр внутренних дел Республики Арцах Карен Саркисян.