Պիպոյանը՝ Պապոյանին. Մեզ համար պարենային անվտանգությո՞ւնն ու ազգային անվտանգությո՞ւնն են կարևոր, թե՞ ինքնարժեքը
15:54 26/09/2024
«Ցորենի կարևորությունը գեոպոլիտիկ գործընթացներում լուրջ խնդիր է։ Բոլորս շատ լավ գիտենք, թե Հայաստանում սպառվող հացահատիկի որ տոկոսն ենք մենք արտադրում, և որքանով ենք կախվածության մեջ։  Եթե մենք գիտենք, որ կախվածության մեջ ենք, ուրեմն չի կարելի պոռոտախոսությամբ զբաղվել այնքան ժամանակ, մինչև դու քո պրոբլեմը չես լուծել»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց պարենային իրավունքի մասնագետ, սննդագիտության դոկտոր Դավիթ Պիպոյանը՝ արձագանքելով էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնը զբաղեցնող Գևորգ Պապոյանի այսօրվա հայտարարությանը։
Նշենք, որ ՔՊ-ական պաշտոնյան այսօր մասնավորապես ասել է.  «Հայաստանում ցորենի արտադրությունն տնտեսապես ձեռք չտվող գործընթաց է։ Մեկ հեկտար ջրովի տարածքից ստացվում է 400 հազար դրամի ցորեն, այն դեպքում, երբ ծախսվում է 420 հազար դրամ։ Ես շատ կքննադատեմ այն տնտեսական քաղաքականություն մշակողին, որը ՀՀ-ի սահմանափակ հողային ռեսուրսը ինտենսիվ այգեգործության փոխարեն կօգտագործի ցորենի մշակման մեջ»։
Տնտեսության դիվերսիֆակացման մասին հաճախ հայտարարություններ հնչեցնողներին Պիպոյանը խորհուրդ է տալիս հաշվի առնել Հայաստանի աշխարհագրություը, բնակլիմայական պայմանները, անցյալի դասերն ու իրականությունը։
«Արցախի հայաթափման չարաբաստիկ օրվանից մեկ տարի է անցել, բոլորս հիշում ենք, թե ազգաբնակչությունն ինչ պայմաններում էր հայտնվել բլոկադայի ժամանակ։ Ինչպե՞ս կարելի է  ապրել Հայաստանում, աչքի առաջ ունենալ այդ օրերը, ավելին աչքի առաջ ունենալ միջազգային հանրության մոտեցումն ու կարողությունները, նման հայտարարություններ անել։ Մենք պետք է հասկանանք, որ ունենք ներկայիս բնակլիմայական պայմանները, որոնք չեն փոխվելու դեպի դրականը, և պետք է հասկանանք՝ մեզ համար պարենային անվտանգությո՞ւնն ու ազգային անվտանգությո՞ւնն են կարևոր, թե՞ ինքնարժեքը»,-ասաց Պիպոյանը։
Նա որպես սննդագետ հաճախ է իրականացնում հետազոտություն՝ պարզելու ազգաբնակչության սննդակարգը։
«Ոչ ոք այս երկրում մեզանից լավ չգիտի Հայաստանի Հանրապետությունում ալրային հենքով սննդատեսակների կարևորությունը մարդկանց սննդակարգում և որպես էներգիայի աղբյուր։ Մենք ունենք ազգաբնակչության խոցելի խմբեր, որոնց էներգիայի  մեծ մասն ապահովում են ալրային հենքով մթերքները, հետևապես անգամ շուկայում հացահատիկի գնի տատանումը էական ազդեցություն է ունենալու մեր սպառողների պարենային հասանելիության վրա։ Սա շատ կարևոր հանգամանք է»,-ընդգծեց գիտնականը։
Պիպոյանի խոսքով, պետությունը պետք է գործուն քայլեր իրականացնի հացահատիկի ինքնաբավության բարձրացման, դրա ինքնարժեքի նվազեցման ուղղությամբ։
«Այո, գինը շատ կարևոր է, շատ կարևոր է, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը մեզ կարողանում է ապահովել, այս պահին հացահատիկի խնդիր չունենք, բայց պետք է հասկանանք մի քանի կարևոր բան։ Եթե հասկանում ենք մեր կախումն ու պարենային ապահովության խոցելիությունը, ուրեմն պոռատախոսությամբ զբաղվելու փոխարեն պետք է առնվազն շնորհակալություն հայտնել քեզ հաց ու ցորեն տվողին։ Դուք գիտակցում եք, որ իմ այս հայտարարությունները կարող են ոչ պատշաճ մեկնաբանումներ ստանալ, բայց ես բացարձակապես չեմ առաջնորդվում էմոցիաներով, ոչ ֆեյսբուքում, ոչ ինսթագրամում, ոչ սոցիալական այլ հարթակում անուղեղների գրած մեկնաբանություններն ինձ չեն հետաքրքրում, ինձ հետաքրքում են փաստերը, քանի որ այս երկրում շատերն առաջնորդվում են ոչ թե իրականությամբ ու փաստերով, այլ ինչ-որ տարբեր գաղափարներով։ Շատ հաճախ ինձ թվում է, որ նաև կիրթ մարդիկ հայտարարություններ անելիս քնած են մնացել, երազ են տեսնում՝ մոռանալով, որ իրենց նշած զարգացած աշխարհը բացի կոչերից ու հայտարարություններից, երբ պարենային խնդիր կար Արցախում, որևէ հարց չլուծեց։ Այսօր բոլորն այդ մասին մոռացել են։ Նույնը վերաբերում է պարենային ապահովությանը։ Ուզո՞ւմ եք կախվածությունը կրճատել Ռուսաստանից, ի սեր աստծո, կրճատեք։ Ես երջանիկ կլինեմ։ Բայց փաստերով ես ուզում եմ հասկանանք, որ գոյություն ունի իրականություն, իսկ կենացներ ասողները, ցանկություններ հայտնողները, ակնահաճո ու ականջահաճո գրառումներ անողները մոռանում են, որ իրենք ապրում են Հայաստանի Հանրապետությունում, որտեղ մի հարևանը Թուրքիան է, մյուսը՝ Ադրբեջանը։ Հայտարարություններից առաջ եկեք ունենանք գործողությունների ծրագիր, ես պատրաստ եմ ամեն կերպ օժանդակել, որ մենք ունենանք պարենային անվտանգություն, բայց քանի դեռ ցորենի ինքնաբավության հարց չես լուծել, սպառվող ցորենի մեկ երրորդը ներմուծում ես, պետք է հասկանանք, որ կան լրջագույն խնդիրներ։ Ճոռոմ խոսելուց առաջ եկեք հաշվի առնենք այն իրականությունը, որում մենք ապրել ենք։ Առնվազն հետ գնացեք համավարակի օրեր ու հիշեք խանութների վիճակը, հիշեք քարտեզը, մեր բնակլիմայական պայմանները։ Այո, Հայաստանում ցորեն արտադրելը պետք է լինի ավելի թանկ, քանի որ դա պարենային անվտանգության խնդիր է, ցորենը պարենային անվտանգության անկյունաքարն է։ Դա նույնն է, որ ասեն ռազմարդյունաբերությունը ձեռնտու չէ»,-ասաց սննդագետը։

Пипоян – Папояну: Что для нас важнее – продовольственная и национальная безопасность или себестоимость?
«Зерновые культуры – важный и серьезный фактор в геополитических процессах. Мы все прекрасно знаем, какой процент потребляемого зерна Армения производит сама и насколько страна зависима в этом вопросе. А если мы знаем, что зависимы, то не нужно заниматься бахвальством, пока данная проблема не решена», – заявил в комментарии для Panorama.am специалист по продовольственному праву, доктор пищеведения Давид Пипоян, коснувшись сегодняшнего заявления министра экономики РА Геворка Папояна.
Напомним, что Геворк Папоян заявил сегодня ранее: «Производство пшеницы в Армении является экономически невыгодным процессом». По его словам, с одного гектара поливной площади удается собрать урожай пшеницы на 400 тыс. драмов, когда расходы составляют 420 тыс. драмов. «Ни одна страна в мире не может производить все. В Армении мы должны развивать интенсивное садоводство, которое является более прибыльным процессом, а на вырученные деньги импортировать то, что не производится в республике», – выразил мнение министр.
Постоянно выступающим с заявлениями о диверсификации экономики Давид Пипоян советует учитывать географию Армении, природно-климатические условия, уроки прошлого и реальность.
«Прошел год со злосчастного дня деарменизации Арцаха. Мы все помним, в каком положении оказалось население Арцаха во время 9-месячной блокады со стороны Азербайджана. Как можно жить в Армении, иметь перед глазами пример тех дней, подходы и возможности международного сообщества и делать такие заявления? Мы должны понимать, что нынешние природно-климатические условия не изменятся в лучшую сторону. Мы должны решить, что для нас важно – продовольственная и национальная безопасность или себестоимость?» – сказал Пипоян.
Давид Пипоян по работе часто проводит исследования о рационе питания населения.
«Никто в этой стране лучше нас не знает о важности мучных изделий в рационе питания людей. В Армении есть уязвимые группы населения, для большей части из них главный источник энергии – продукты из муки. Поэтому даже колебания цен на зерно на рынке окажут существенное влияние на доступность продовольствия для наших потребителей. Это очень важное обстоятельство», – подчеркнул специалист.
По словам Пипояна, государство должно предпринять действенные шаги для повышения самообеспеченности зерном и снижения его себестоимости.
«Да, цена очень важна, очень важно, что РФ может нас обеспечить зерном, что на данный момент у нас нет проблемы с зерном, но нам нужно понять несколько важных вещей. Если мы осознаем нашу зависимость в этой сфере, уязвимость в плане продовольственной безопасности, то вместо того, чтобы заниматься бахвальством, нужно хотя бы поблагодарить того, кто дает нам хлеб и пшеницу», – сказал он.
Коснувшись того, что его высказывания могут взывать различные толки, пересуды, Пипоян указал, что он руководствуется не эмоциями, его интересуют только факты.
«Потому что многие люди в этой стране руководствуются не реальностью и фактами, а какими-то иными идеями, все хотят игнорировать карты. Мне очень часто кажется, что даже образованные люди порой делают те или иные заявления во сне, а не наяву, забывая, что упомянутый ими развитый мир ограничился лишь призывами и заявлениями, когда в Арцахе возник продовольственный кризис, не решив ни одного вопроса. Сегодня все об этом забыли. То же самое касается и продовольственной безопасности. Хотите сократить зависимость от России? Ради Бога, сокращайте. Я буду счастлив. Но я хочу, чтобы мы руководствовались фактами и понимали: есть реальность, а произносящие тосты, высказывающие пожелания, делающие радующие глаз и слух записи, забывают, что они живут в Республике Армения, соседями которой являются Турция и Азербайджан», – подчеркнул Пипоян.
«Прежде чем делать заявления, давайте разработаем план действий. Я готов всячески содействовать тому, чтобы у нас была продовольственная безопасность. Но пока вопрос самообеспечения пшеницей не решен, одна треть потребляемой пшеницы импортируется, у нас остаются серьезнейшие проблемы. Прежде чем делать напыщенные заявления, давайте примем во внимание реальность, в которой мы жили, хотя бы мысленно вернемся во времена пандемии и вспомним состояние магазинов, вспомним карту Армении, наши природно-климатические условия.
Да, производство пшеницы в Армении должно обходиться дороже, потому что это вопрос продовольственной безопасности, пшеница является краеугольным камнем продовольственной безопасности. Это то же самое, что сказать, что развитие ВПК нерентабельно», – отметил Пипоян.