Բարոյական ի՞նչ իրավունք ունեն գան Եռաբլուր ու այս զոհված երեխաների շիրիմերի մոտ կապիկություն անեն. Մետաքսե Հակոբյանը՝ ՔՊ-ականների մասին
10:02 27/09/2024
Արցախյան երրորդ պատերազմի 4-րդ տարելիցի կապակցությամբ Հայաստանի իշխանության ներկայացուցիչները՝ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյան, պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյան, ՔՊ-ական պատգամավոներ, նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հետ այցելել են «եռաբլուր» զինվորական պանթեոն։ Այնտեղ են նաև Արցախի Հանրապետության իշխանության ներկայացուցիչներ։ Բայց նրանք առանձին են հավաքվել։ Տարածքում մեծ թվով ոստիկաններ են։
Արցախի Ազգային ժողովի «Արդարություն» խմբակցության ատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանը վանկարկեց՝ «այ մարդասպաններ, արյան մեջ թաթախվածներ»։
Լրագրողների հետ զրույցում նա ասաց. «Չկարողացա էմոցիաներս պահել, վանկարկումները արեցի։ Լսեցին, շրջվեցին ու նայեցին զզվանք արտահայտող դեմքերով։ Ինչ բարոյականություն ունեն գալ ու այս զոհված երեխաների շիրիմերի մոտ կապիկություն անել։ Այստեղ մեր երեխաներն են, որոնք հանուն հայրենքի զոհվել են։ Իրենք եկել են լայնաբերեն ժպիտներով, կանայք սպիտակ կոստյումներով։ Ժպիտները երեսներին գնում են հարգանքի տուրք մատուցելու։
Երկու տարբեր իրականություններ են։  Գոնե այնքան բարոյականություն ունենան ու այս օրերին չգնա։
ՔՊ-ական պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանն անցնում էր մեր կողքով ու ասում՝ վայ կներեք, չնկատեցի։ Այլևս չեն էլ նկատում, իրենց համար ի՞նչ Արցախ։ Մեկը հարցին՝ ո՞ր հայրենիք համար են զոհվել այսքան մարդ, որ այսօր եկեք եք։ Որպես ի՞նչ եք եկել։
Այս մարդի սառը հաշվարկով շարունակում են մեծացնել Եռաբլուրը, հանձնել հայրենիքը։
Այստեղով անցան ցեղասպանությանը համագործակցած մարդասպանները»։
Հիշեցնենք, որ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի Հանրապետությունը պատերազմ սանձազերծեց Արցախի Հանրապետության դեմ:
Պատերազմից 44 օր հետո, նոյեմբերի 9-ին Հայաստանի, Ադրբեջանի ու Ռուսաստանի միջև կնքվեց եռակողմ հայտարարություն, որով դադարեցվեցին ռազմական գործողությունները: Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցան Արցախի 7 շրջանները, Շուշին ու Հադրութը։

Метаксе Акопян: Какое моральное право они имеют приходить в «Ераблур» и обезьянничать у могил павших ребят?
14:43 27/09/2024
Ровно 4 года назад в этот день, 27 сентября 2020 года, Азербайджан при непосредственном участии Турции и привлечении иностранных боевиков-террористов развязал войну против Республики Арцах (НКР).
По случаю 4-й годовщины 44-дневной войны в Арцахе представители власти Армении – спикер НС Ален Симонян, министр обороны Сурен Папикян, депутаты от правящей фракции НС «Гражданский договор», президент республики Ваагн Хачатурян – посетили воинский пантеон «Ераблур» в Ереване.
В пантеоне «Ераблур» отдельно от них находились также представители власти Республики Арцах. На территории дежурили многочисленные силы Полиции.
Депутат Национального собрания Республики Арцах (НКР) от фракции «Справедливость» Метаксе Акопян в «Ераблуре», обращаясь к представителям власти РА, воскликнула: «Вы – убийцы, ваши руки в крови!»
Позднее в беседе с журналистами Метаксе Акопян отметила: «Не смогла сдержать эмоций, воскликнула. Они услышали, обернулись и посмотрели с отвращением на лицах. Какое моральное право они имеют приходить сюда и обезьянничать у могил павших ребят? Здесь покоятся наши дети, павшие во имя Родины. Они же (представители власти РА. – Ред.) пришли сюда с улыбками на лицах, женщины – в белых костюмах. С улыбками на лицах направляются чтить память.
Это две разные реальности. Постыдились бы, хотя бы в эти дни сюда не приходили».
«Эти люди с холодным расчетом продолжают увеличивать Ераблур, сдавать Родину. Перед нами прошли убийцы, соучастники геноцида», – заявила Акопян.