Իշխանությունը նպատակաուղղված պարտության է տարել պետությանը՝ նաև Հայաստանը դարձնելով խոցելի. Տիգրան Աբրահամյան
12:04 27/09/2024
«Փաշինյանի ինքնախոստովանությունը, թե իր մեղավորությունն այն էր, որ 2018 թվականին անկեղծ չի եղել հասարակության հետ և չի ասել, որ իր պատկերացումներում Արցախը պետք է լինի Ադրբեջանի կազմում, արդեն բավարար է համոզվելու, որ 2020 թվականի պատերազմում հաղթելու նպատակ չի դրվել և պարտությունը երաշխավորված է եղել:
Իշխանությունը նպատակաուղղված պարտության է տարել պետությանը ոչ միայն Արցախը հանձնելով, այլ Հայաստանը դարձնելով խոցելի, ինչն էլ հետագայում ճանապարհ բացեց ՀՀ տարբեր հատվածների նկատմամբ ադրբեջանական ագրեսիայի և մեծաթիվ զոհերի արձանագրման վրա»:

Opposition deputy Tigran Abrahamyan accused Prime Minister Nikol Pashinyan's government of deliberately leading the country to defeat in the 2020 Artsakh war before Artsakh’s complete surrender to Azerbaijan.
“Nikol Pashinyan's confession his fault was that he was not sincere with the public in 2018 and did not say that he saw Artsakh as part of Azerbaijan indicates that no goal was set to win the 2020 war and defeat was guaranteed,” he wrote on Facebook on Friday.
“The government deliberately led the country to defeat, not only by surrendering Artsakh, but also by making Armenia vulnerable. This subsequently paved the way for Azerbaijani aggression against different parts of Armenia and led to numerous casualties,” the MP added.