Երբ ասում ես` Թուրքիան լինի միջնորդ, փաստացի քո դեմ ևս մեկ  թշնամի ես դնում ու ասում՝ երկուսի դեմ պայքարեմ. Քաղաքագետ
13:39 28/09/2024
Երբ ասում ես` Թուրքիան լինի միջնորդ, փաստացի քո դեմ ևս մեկ թշնամի ես դնում ու ասում՝ երկուսի դեմ պայքարեմ. Քաղաքագետ
«Հայաստանն ու Ադրբեջանը բանակցում էին ՌԴ միջնորդությամբ, դրական արդյունք չստացանք, Արևմուտքի միջնորդությամբ, դրական արդյունք չստացանք, Արցախը կորցրեցինք, ուղիղ բանակցություններ Ադրբեջանի հետ, Տավուշի մի մասը հանձնվեց։ Հիմա բանակցել Թուրքիայի միջնորդությամբ՝ ոչ մի բան չի փոխելու»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց պատմական գիտությունների թեկնածու, քաղաքագետ Սերգեյ Մելքոնյանը՝ անդրադառնալով Էրդողանի հայտարարությանը, որ Փաշինյանը ցանկանում է որ Թուրքիան նպաստի Ադրբեջանի հետ խաղաղության հաստատմանը։
Ըստ նրա, միջնորդը պետք է հնարավորություն, ունակություն ունենա կրել պատասխանտվություն. «Ոչ մեկ պատասխանտվություն չկրեց։ Առավել ևս Թուրքիան չի կարող պատասխանատվություն վերցնել, քանի որ շարունակում է ճնշել Հայաստանին»։
Քաղաքագետը նշեց, որ ԼՂ հարցը լոկալ խնդիրը չէ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև, Հայաստանի և Թուրքիայի միջև դարեր շարունակվող կոնֆլիկտի դրվագներից մեկն է։
«Հետևաբար, երբ ասում ես` Թուրքիան լինի միջնորդ, փաստացի քո դեմ ևս մեկ  թշնամի ես դնում ու ասում՝ երկուսի դեմ պայքարեմ։ Թուրքիան ունակ չէ լինել միջնորդ։
Ադրբեջանը խաղաղության պայմանագիր չի տա, Թուրքիան սահմանը չի բացի։ Իսկ տարբեր ժեստերով փորձում են ցույց տալ՝ օրակարգը հաջողում է, բայց իրականում չի հաջողում»,- ասաց Ս.Մելքոնյանը։

Мелконян: Выбирая Турцию посредником, ты, фактически, ставишь перед собой еще одного врага, борясь уже с двумя
14:14 28/09/2024
«Переговоры Армении с Азербайджаном при посредничестве Российской Федерации положительных результатов Еревану не принесли, как и последующие ее переговоры при посредничестве Запада, когда мы временно утратили уже весь Арцах. Уже при прямых переговорах Армении с Азербайджаном была сдана часть Тавуша. Сейчас переговоры при посредничестве Турции ничего не изменят», – сказал в беседе с журналистами кандидат исторических наук, аналитик, научный сотрудник Института прикладных политических исследований (APRI, Armenia) Сергей Мелконян.
Соответствующее заявление он сделал в ответ на замечание журналиста о том, что заявляющий об эффективности прямых переговоров с Азербайджаном Никол Пашинян сейчас, по словам Эрдогана, ждет поддержки от Турции в заключении мирного договора с Баку.
По словам Мелконяна, посредник должен иметь возможность, должен быть способен нести ответственность. «До сих пор никто не взял на себя ответственности. Более того, Турция не может взять на себя ответственность, поскольку она продолжает оказывать давление на Армению», – добавил он.
Политолог обратил внимание, что вопрос Арцаха не является локальной проблемой между Арменией и Азербайджаном, это один из эпизодов многовекового конфликта между Арменией и Турцией.
«Посему, когда ты выбираешь Турцию посредником, то, фактически, ставишь перед собой еще одного врага, борясь уже с двумя. Турция не может быть посредником. Азербайджан не подпишет мирного соглашения – Турция не откроет границы. Разными жестами действующие власти РА пытаются демонстрировать успешность повестки, но в действительности это не так», – добавил Мелконян.