Բարոյական իրավունք չունեն. Ռուբեն Մաթևոսյանը՝ եկեղեցու դեմ արշավի մասին
«Ես պաշտում եմ մեր հայ եկեղեցին՝ գիտակցելով, թե ինչ դեր ունի մեր կյանքում»,- լրագրողերին ասաց ՀՀ ժողովրդական արտիստ Ռուբեն Մաթևոսյանը, ով Էջմիածնում է՝ մասնակցելու Սրբալույս Մյուռոնի օրհնության արարողությանը։
Հարցին՝ որպես քրիստոնյա վատ չի՞ զգում, որ եկեղեցին պարբերաբար ենթարկվում է քաղաքական հարձակումների, նա պատասխանեց. «Բարոյական իրավունք չունեն։ Այդքանը կասեմ»։
Ինչ վերաբերում է երկրում ստեղծված իրավիճակին, և ինչո՞ւ գնահատականներ չի հնչեցնում, Ռ.Մաթևոսյանը պատասխանեց. «Ես քաղաքականությունից հեռու մարդ եմ։ Շատ եմ սիրում մեր երկիրը, պետականությունը, հային, Հայաստանը։ Ոչ մի երկրի բարեկեցիկ կյանք չեմ փոխի իմ Երևանի, Հայաստանի հետ»։
Հարցին՝ Երևանում տեղի ունեցող իրադարձությունների հետ հա՞շտ է. Ռ.Մաթևոսանը պատասխանեց. «Ինձ չէ, որ պետք է տաք այդ հարցերը, դրա պատասխանը երևի թե չունեմ, բարոյական իրավունք էլ չունեմ։ Ես ժողովրդի ձայնն եմ, ժողովրդի երգիչն եմ, Աստված ինձ ստեղծել է նրա համար, որ ես պարզապես երգեմ։ Քաղաքականությամբ պետք է զբաղվի քաղաքագետը, որ դրա մասնագետն է, բայց ոչ արվեստագետը»։

«Я боготворю армянскую церковь, осознавая, какую роль она играет в нашей жизни», – сказал в беседе с журналистами Народный артист РА Рубен Матевосян, который находится в Первопрестольном Святом Эчмиадзине для участия в чине освящения Пресветлого Мирá 28 сентября.
На вопрос, не чувствует ли он, как христианин, себя плохо из-за того, что церковь регулярно подвергается политическим нападкам, он ответил. «Ни у кого нет морального права на это. Скажу только это».
Что касается сложившейся в стране ситуации и того, почему он воздерживается от оценок, Р.Матевосян указал: «Я человек, далекий от политики. Я очень люблю нашу страну, государственность, армянский народ, Армению. Я не променяю свой Ереван, Армению на благополучную жизнь в какой-либо стране».
В ответ на вопрос, в гармонии ли он с происходящим в стране, Рубен Матевосян сказал: «Эти вопросы нужно задавать не мне. У меня, наверное, нет на них ответов, да и морального права нет на них отвечать. Я – голос народа, я – певец народа, Бог создал меня для того, чтобы я просто пел. Политикой должен заниматься политолог, который в этом разбирается, а не деятель искусства».