Գեղասահորդներ Ակոպովան և Ռախմանինը խոսել են Հայաստան տեղափոխվելու ծրագրի մասին
Գեղասահորդուհիներ Կարինա Ակոպովան և Նիկիտա Ռախմանինը հայտարարել են  Հայաստանի Հանրապետության ազգային հավաքականին միանալու իրենց ծրագրերի մասին։ Այս որոշման պատճառների մասին նրանք խոսել են Sports.ru-ին տված հարցազրույցում։
«Քանի որ ես հայ եմ, իմ ընտանիքում բոլորը հայ են, միշտ հոգուս խորքում այս մտքերն են եղել, ինձ միշտ տանջել են միտքը՝ ի՞նչ կլիներ, եթե ես հանդես գամ Հայաստանի համար։
Ստաս Մորոզովն ասում էր՝ Հայաստանի համար պետք է մրցել։ Այս միտքը միշտ եղել է ինձ հետ իմ ամբողջ կյանքում»,- ասել է նա։
Նիկիտա Ռախմանինի խոսքով, իրենք հասկացել են, որ վնասվածքից և ընդմիջումից հետո իրենց համար դժվար կլինի վերականգնել դիրքերը, սակայն որոշել են իրենց ողջ հնարավորությունները ցուցադրել Հայաստանում սառույցի վրա և տեղ փնտրել աշխարհի առաջնությունում։
Այս պահին մարզիկները դեռ թույլտվություն չեն ստացել Ռուսաստանի գեղասահքի ֆեդերացիայից՝ Հայաստանի հավաքական անցումը պաշտոնականացնելու համար։ Նրանք ծրագրում են դա անել 2024 թվականի դեկտեմբերին։ Սոչիում մարզիկները մարզվում են Ֆեդոր Կլիմովի և Դմիտրի Սավինի խմբում։

Фигуристы Акопова и Рахманин рассказали о планируемом переходе в Армению
Пара фигуристов Карина Акопова и Никита Рахманин сообщила о своих планах перейти в сборную Республики Армения. О причинах такого решения они рассказали в интервью Sports.ru.
«Так как я армянка, у меня все-все-все в роду армяне, у меня всегда были в глубине души эти мысли, всегда терзали меня – что бы было, если бы я каталась за Армению? Я еще когда в пары перешла, маленькая была, у Стаса Морозова каталась, он говорил: надо за Армению. Это всегда было, всю жизнь со мной. «Бабушкой Сирануш» меня называли.
И когда произошла травма, она как будто нас и подтолкнула на то, чтобы что-то поменять», – отметила Акопова.
По словам Никиты Рахманина, они понимали, что восстановить свои позиции после травмы и перерыва им будет сложно, но они решили показать все свои возможности на льду в Армении, и добиваться места в чемпионатах мира.
На данный момент спортсмены  пока не получили открепление от Федерации фигурного катания на коньках России, чтобы оформить переход в сборную Армении. Фигуристы планируют сделать это в декабре 2024 года. Спортсмены тренируются в группе Фёдора Климова и Дмитрия Савина в Сочи.