Քաղաքագետ. Ինչու Փաշինյանը արհամարhեց Բայդենի «հրաժեշտի» ընդունելությունը
«Ինձ մոտ հարց է առաջացել, թե ինչու Փաշինյանը չմասնակցեց Բայդենի կազմակերպած հրաժեշտի ընդունելությանը՝ Նյու Յորքում: Ըստ ընդունված կարգի, ԱՄՆ նախագահը ընդունելության է հրավիրում ՄԱԿ անդամ պետությունների ղեկավարներին, ովքեր մասնակցում են ԳԱ նստաշրջանին»,-նման հարց է հնչեցնում քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանը, որը քաջատեղյակ է հայ-ամերիկյան հարաբերություններին։
«Այս տարի հարյուրավոր երկրների ղեկավարներ մասնակցել են այս ընդունելությանը, որը տեղի է ունեցել Մետրոպոլիտեն թանգարում սեպտեմբերի 25-ին՝ երեկոյան ժամը 18:00-ին: Այդ օրը Փաշինյանը հանդիպել է Էրդողանի հետ, սակայն Էրդողանը ավարտելով բոլոր հանդիպումները մեկնել է ԱՄՆ-ից՝ չմասնակցելով ընդունելությանը:
Կարծում եմ այդ ընդունելությանը չմասնակցելը անհարգալից վերաբերմունք էր հեռացող նախագահի հանդեպ: «Մեկ ա՝ դու գնացող ես» մոտեցումը սխալ էր:
Բայդենին պետք է հանդիպեր, թեկուզ կարճատև զրույց ունենար: Էլ չեմ ասում, թե անձամբ ինչ աննախադեպ աջակցություն է ստացել հեռացող Բայդենի վարչակազմից:
Հաջորդ կարևոր պահը. մեր նախկին դեսպաններն ու նախարարներն էլ կփաստեն, որ հեռացող պաշտոնյաները իրենց գործընկերներին հարցնում են «I have limited time left in office. What can I do for you?»:
Իհարկե այստեղ ԱՄՆ-ից կարելի է ինչ որ բան խնդրել և ստանալ, ինչպես հաճախ արել են աշխարհի տարբեր առաջնորդներ, այդ թվում մեր նախկին երեք վարչակազմերի ներկայացուցիչները:

Сурен Саркисян: Почему Пашинян проигнорировал «прощальный» прием Байдена?
«У меня возник вопрос, почему Пашинян не принял участия в «прощальном» приеме, организованном Байденом в Нью-Йорке. По традиции, президент США приглашает на прием глав государств-членов ООН, участвующих в сессии Генеральной Ассамблеи», – написал директор Армянского центра американских исследований, политолог Сурен Саркисян.
«В этом году мероприятие, которое состоялось в музее "Метрополитен" вечером 25 сентября, посетили руководители сотен стран. В тот день Пашинян встретился с Эрдоганом, но Эрдоган, завершив все встречи, покинул США, не приняв участие в приеме.
Считаю, что отказ от участия в этом приеме было неуважительным отношением к уходящему президенту США. Подход "все равно ты уходишь"был неправильным.
Нужно было встретиться с Байденом, хотя бы для короткого разговора. Не говорю уже о беспрецедентной поддержке, которую он (Пашинян) получил от уходящей администрации Байдена», – указал политолог.
«Следующий важный момент: наши экс-послы и министры подтвердят, что уходящие должностные лица у своих коллег спрашивают: «I have limited time left in office. What can I do for you?»
Здесь, конечно, можно что-то попросить у США и получить, как это часто делали различные мировые лидеры, в том числе представители трех наших предыдущих администраций.
Разумеется, Макунц должна была подсказать такие вещи Пашиняну, если, конечно, сама в курсе», – отметил Саркисян.