Հայաստանում կորպորատիվ օգտատերերի վրա գրոհներն ուժգնացել են
«Կասպերսկի» ընկերության լուծումները 2024-ի առաջին 8 ամիսներին  հետ են մղել Հայաստանում գտնվող կորպորատիվ օգտատերերի համակարգիչների վրա բեքդորների օգտագործմամբ 10 180 գրոհ։  Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում հետ է մղվել 7 089 գրոհ։
Այդ գրոհների քանակն աճել է 44%-ով։ Բեքդորը ծրագիր է, որը չարագործները տեղադրում են կոտրանքի ենթարկված համակարգչում, որպեսզի կրկին հասանելիություն ստանան այդ համակարգչին:
Ընկերության տվյալներով՝ Հայաստանում 2024-ի հունվար-օգոստոսին 2023 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ կազմակերպությունները 38%-ով ավելի շատ են ենթարկվել էքսպլոյտների կիրառմամբ գրոհների՝ 23 469 գրոհ 17 035-ի դիմաց։ Էքսպլոյտը նկարագրում է հավելվածում կամ գործառնական համակարգում սխալը կամ խոցելիությունն օգտագործելու համար նախատեսված ծրագիրը, կոդի կամ տվյալների մի հատվածը:
Էքսպլոյտն օգտագործելով՝ չարագործն ստանում է հավելվածին կամ գործառնական համակարգին չարտոնված հասանելիություն  և դրանց շահագործման հնարավորություն։ էքսպլոյտները հաճախ կոչվում են այն խոցելիության անվանմամբ, որը դրանք օգտագործում են համակարգ ներթափանցելու համար:
Երկրում կորպորատիվ օգտատերերի համակարգիչների վրա ստիլերների գրոհների քանակը նույնպես մնում է բարձր մակարդակի վրա։ 2024-ի առաջին 8 ամիսներին դրանք եղել են 8 720-ը, աճը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի (6 194) համեմատ կազմել է 40%։ Ստիլերները գողանում են համակարգչի տվյալները, ներառյալ՝ գաղտնաբառերը:

«Лаборатория Касперского»: Количество атак на компьютеры корпоративных пользователей в Армении возросло
13:05 01/10/2024
Решения «Лаборатории Каперского» за первые 8 месяцев 2024 года отразили на компьютерах корпоративных пользователей в Армении 10 180 атак с использованием бэкдоров. За аналогичный период прошлого года было отражено 7 089 атак. Количество этих атак увеличилось на 44%. Бэкдор – программа, которую злоумышленники устанавливают на взломанном компьютере для того, чтобы повторно получать доступ к этому компьютеру.
По данным компании, в Армении за январь-август 2024 года по сравнению с аналогичным периодом 2023 года организации на 38% больше подвергались атакам с использованием эксплойтов – 23 469 против 17 035. Эксплойт – описывает программу, фрагмент кода или данных, которые предназначены для использования ошибки или уязвимости в приложении или операционной системе.
Воспользовавшись эксплойтом, злоумышленник получает несанкционированный доступ к приложению или операционной системе и возможность их эксплуатации. Эксплойты часто называются по названию уязвимости, которую они используют для проникновения в систему.
Количество атак стилеров на компьютеры корпоративных пользователей в стране также остается на высоком уровне. В первые 8 месяцев 2024 года их было 8 720, рост по сравнению с аналогичным периодом прошлого года (6 194) составил 40%. Стилеры воруют данные с компьютера, в том числе пароли.