Եթե Ադրբեջանի ղեկավարն իրոք խաղաղություն է ուզում, ապա գնդակը գտնվում է նրանց դաշտում. Ալեն Սիմոնյան
«Հայաստանը հետաքրքրված է խաղաղության պայմանագրի կնքմամբ, ու մենք աշխատելու ենք, որ այն իրականություն դառնա»,-ԱԺ ճեպազրույցների սրահում հայտնեց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
Նա հայտնեց, որ համաձայնեցված է խաղաղության պայմանագրի մոտ 13+3 սկզբունք։
«Իմ գործընկեր Գաֆարովան հայտարարում էր, թե իրենք 5 միջազգային սկզբունք են առաջարկում, հիմա կա առնվազն 13-ը և մենք առաջարկում ենք և կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը՝ Ադրբեջանի գործընկերների հետ խոսել դրա մասին»,- ասաց Սիմոնյանը և հավելեց. «Եթե իրոք Ադրբեջանը տարածքային նկրտումներ չունի և եթե Ադրբեջանի ղեկավարն իրոք խաղաղություն է ուզում, ապա գնդակը գտնվում է Ադրբեջանի դաշտում արդեն շատ վաղուց և մենք սպասում ենք Ադրբեջանի պատասխանին»
Նա նշեց, թե նույնիսկ միջազգային գործընկերները հարթակներ են առաջարկում խաղաղության պայմանագիրը կնքեն։

National Assembly Speaker Alen Simonyan reiterated Armenia’s commitment to signing a peace deal with Azerbaijan as soon as possible.
Speaking to reporters on Tuesday, Simonyan pointed out that Yerevan and Baku had already agreed on 13 of the draft peace treaty's 16 articles. He recalled that his Azeri counterpart had proposed to sign the treaty based on the five principles.
“Now there are at least thirteen agreed principles. And we once again urge the international community to speak about this with the Azerbaijani colleagues,” the speaker said. “If Azerbaijan actually doesn’t have territorial claims [to Armenia] and the Azerbaijani leader truly wants peace in the region, the ball is now in Azerbaijan’s court. We are waiting for Baku’s response.”
He underlined that various international partners had offered platforms for Armenia and Azerbaijan to conclude a peace agreement.