Այսօր Հայաստանում մեկնարկում է առաջին համազգային Գիտության շաբաթը
Այսօր մեկնարկում է Հայաստանի առաջին համազգային «Գիտության շաբաթը»։ Հոկտեմբերի 1-ից 6-ը Ազատության հրապարակում կանցկացվի Գիտության փառատոն, իսկ մարզերում՝ ապակենտրոնացված միջոցառումներ։
«Գիտության շաբաթը» ներառում է բազմաբնույթ միջոցառումներ, որոնք ուղղված են գիտության հանրահռչակմանը և տարբեր հասարակական խմբերի ներգրավմանը։ Այս տարվա միջոցառումների հիմնական թեման՝ «Մոտեցնելով գիտությունը հասարակությանը», ընդգծում է մեր միասնական ջանքերը՝ գիտությունը և տեխնոլոգիաները Հայաստանում դարձնելու առաջնահերթություն և զարգացման հիմնական գործիք։ Միջոցառումների ծրագիրը մշակվել է ոլորտի լավագույն մասնագետների և կազմակերպությունների ներգրավմամբ՝ ապահովելով հարուստ և բազմազան բովանդակություն։
Գիտության փառատոնը, որը կանցկացվի հոկտեմբերի 1-ից 6-ը, ժամը 15:00-ից 21:00-ը, համախմբելու է գիտական ինստիտուտներ, համալսարաններ, կրթական և տեխնոլոգիական համայնքներ և ընկերություններ։ Փառատոնն ունենալու է երեք թեմատիկ բաժին:
1. Հոկտեմբերի 1-2՝ «Գիտությունն ամենուրեք»
Այցելուները հնարավորություն կունենան գիտափորձերի, գիտնականների հետ հանդիպումների, ցուցադրությունների ու քննարկումների միջոցով բացահայտելու գիտության տարբեր ոլորտները՝ տիեզերագիտությունից և մարդաբանությունից մինչև մոլեկուլային կենսաբանություն: Նրանց կներկայացվեն նաև գիտության զարգացման ուղիները՝ պարզ մտահաղացումներից մինչև ժամանակակից գիտական սարքավորումներ և տեխնոլոգիաներ, ինչպես նաև Հայաստանում իրականացվող գիտական հետազոտությունները։
2. Հոկտեմբերի 3-4՝ «Ապագա գիտնականները»
Մասնագիտական կողմնորոշում։ Այստեղ երեխաներն ու երիտասարդները կկարողանան իմանալ, թե ինչու դառնալ ֆիզիկոս, քիմիկոս, կենսաբան, մաթեմատիկոս կամ մարդաբան, ինչպես նաև կծանոթանան այլ գիտակարգերի հետ: Մասնակիցները կհանդիպեն գիտնականների հետ, որոնք կպատմեն իրենց ոլորտների առանձնահատկությունների մասին և կօգնեն կողմնորոշվել ապագա մասնագիտական ընտրության հարցում։
3. Հոկտեմբերի 5-6՝ «Գիտական ֆանտաստիկա. երևակայի՛ր»
Գիտական ֆանտաստիկան միշտ էլ ոգեշնչման աղբյուր է եղել գիտնականների համար՝ թույլ տալով երևակայականը դարձնել իրականություն: Այս օրերին փառատոնը նվիրված կլինի գիտական ֆանտաստիկայի աշխարհի ուսումնասիրությանը՝ գրականությունից մինչև կինո, կոմիքսներից մինչև գեղանկարչություն։ Այցելուները կտեսնեն իրենց սիրելի հերոսներին, կլսեն հետաքրքիր պատմություններ և կմասնակցեն տարբեր մրցույթների։
Ազատության հրապարակում անցկացվող միջոցառումների հետ միասին, բոլոր վեց օրերի ընթացքում Գիտության շաբաթվա կենտրոնական տաղավարում տեղի կունենան վարպետաց դասեր, քննարկումներ, դասախոսություններ և սեմինարներ։
Օրակարգին կարելի է ծանոթանալ Գիտության շաբաթվա պաշտոնական կայքում։
Ավելին՝ Գիտության շաբաթը լինելու է նաև ապակենտրոնացված. միջոցառումներ կանցկացվեն Հայաստանի մարզերում՝ մանկապարտեզներում, դպրոցներում և բուհերում՝ նպատակ ունենալով գիտությունը հասանելի դարձնել ավելի լայն լսարանին։ Մանկապարտեզների և դպրոցների համար նախատեսված միջոցառումների փաթեթը ներառում է հետաքրքիր գիտափորձեր, ինժեներական նախագծեր և այլ միջոցառումներ, որոնք կզարգացնեն երեխաների հմտությունները և կխթանեն նրանց հետաքրքրությունը գիտության հանդեպ։
Բուհերի համար մշակված ծրագրերում առանցքային դեր է տրվում միջգիտակարգային համագործակցությանը, որը հնարավորություն կտա ուսանողներին ծանոթանալ գիտության նորագույն ուղղություններին։
Գիտության շաբաթը նախաձեռնել և իրագործում է «Գիտուժ» նախաձեռնությունը։
Միջոցառումն իրականացվում է ՀՀ Կրթության, Գիտության, Մշակույթի և Սպորտի նախարարության, ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի և Երևանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ։

Science Week starts in Armenia
Diverse, extremely interesting, and informative events dedicated to science and technology will take place in Yerevan and all regions of the country, organizers said.
From October 1-6, the Science Festival will be held at Liberty Square. For six days, the heart of Yerevan will be a celebration of science and technology, divided into three thematic parts.
October 1-2: Science is Everywhere
Through experiments, interactions with scientists, exhibitions, and discussions, you will learn about various scientific fields from the study of the universe and anthropology to molecular biology. Discover the problems each discipline solves, how scientific thought has evolved from pure contemplation to the construction of massive accelerators and space stations, what science is being conducted in Armenia, and how the world and science interact.
October 3-4: Professional Orientation: The Future Frontiers
Why become a physicist, chemist, biologist, or anthropologist? What makes being a neurophysiologist interesting? What impressive phenomena do astronomers deal with? How can a mathematician gain skills in artificial intelligence? Why is a research foundation important for becoming a good specialist? Where should you study, at which university or institute? The Professional Orientation segment of the Science Festival will become a platform where children and young people can get answers to these and other questions through interactions with scientists and those close to science.
October 5-6: Science Fiction: Imagine!
Science fiction is one of the sources that inspire scientists to turn the imaginary into reality. On October 5-6, the Science Festival will be dedicated to science fiction, from literature to cinema, from comics to painting. Liberty Square will become a fantastic planet where you can see your favorite heroes, hear amazing stories, and participate in various competitions.
During the first National Science Week, decentralized events will also be held in educational institutions throughout the country, including kindergartens, schools, and universities.
Science Week is initiated and implemented by the Gituzh Initiative, with the National Academy of Sciences of Armenia as a co-organizer.