Գրիգոր Մինասյանը հրաժարական ներկայացրեց
«Այսօր որոշեցի ես էլ միանամ իմ պաշտոնավարման դեմ ստորագրահավաքին: Վարչապետին ներկայացրեցի իմ հրաժարականի դիմումը:
Խորհրդարանական կառավարման համակարգում դժվար կլինի նախարարի պաշտոն զբաղեցնելը, եթե նույնիսկ մեկ պատգամավորի հետ դրական համագործակցություն չունենաս: Ես տեղեկացա, որ խնդիր ունեմ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության շուրջ երկու տասնյակ պատգամավորների հետ:
Մեծապես շնորհակալ եմ և միշտ ջերմությամբ կհիշեմ ինձ բարությամբ ընդունած և աջակցած բոլոր մյուս պատգամավորներին, ընկեր դարձած կառավարության բոլոր գործընկերներին և, իհարկե, ինձ մեծագույն հնարավորություն տված վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին:
Արդարադատության ոլորտի բարեփոխման համար նրանց հետ և նրանց օգնությամբ շատ բան ենք արել նաև այս վերջին երկու տարիներին: Կառավարության ծրագիրը մեր մասով հաստատ գերակատարված է միջոցառումների քանակի և որակի առումով: Կառուցված ճանապարհն ու դպրոցը մարդիկ միանգամից են տեսնում և վայելում, բայց նոր արբիտրաժային համակարգի, հարկադիր կատարման վերափոխված ծառայության, թվայնացված քաղաքացիական դատավարության, կայացած պրոբացիայի ծառայության և բազմաթիվ այլ բարեփոխումների կամ հարյուրավոր օրենսդրական ու ռազմավարական փոփոխությունների արդյունքները բոլորս կվայելենք որոշ ժամանակ անց:
Մարդիկ արդարադատության նախարարներից միշտ սպասել են արդարության արագ և անմիջական վերականգնում: Դա նախարարի գործառույթ չէ: Դա վերապահված է իրավապահներին ու դատարաններին:
Մենք քաղաքականություն մշակողն ենք և ինստիտուցիոնալ համակարգը բարելավողը: Երկու ուղղությամբ էլ շատ բան է արվել արդեն: Պտուղները կլինեն շուտով, բայց արդեն հաջորդ նախարարների օրոք:
Իհարկե, կարելի էր ավելի համբերատար լինել, մնալ և պայքարել այս ամենի համար և շարունակել հանգիստ ներկայացնել կատարված հսկայածավալ աշխատանքը, բայց ես որոշեցի վերադառնալ ինձ ավելի հարազատ միջավայր: Արդարադատության ոլորտին կարելի է նպաստել նաև մասնավոր հատվածում»,-գրել է նա։

Григор Минасян подал в отставку с поста главы Минюста Армении
Министр юстиции Армении Григор Минасян подал в отставку. Об этом Григор Минасян сообщил на своей странице в соцсети Facebook.
«Сегодня и я решил присоединиться к сбору подписей против моего пребывания на этой должности. Я подал заявление об отставке премьер-министру. В системе парламентского управления трудно занимать должность министра, если у тебя нет позитивного сотрудничества хотя бы с одним депутатом. Мне сообщили, что у меня проблема примерно с двумя десятками депутатов НС от фракции “Гражданский договор”.
Я очень благодарен, и всегда с теплотой буду вспоминать всех остальных депутатов, которые приняли меня с добром и поддерживали меня, всех коллег по правительству, которые стали друзьями, и, конечно же, премьер-министра Никола Пашиняна, предоставившего мне величайшую возможность.
За последние два года мы многое сделали вместе с ними и с их помощью для реформирования сферы юстиции. С нашей стороны программа правительства однозначно перевыполнена по количеству и качеству мероприятий. Построенные дороги и школы люди видят и наслаждаются сразу, но результатами новой арбитражной системы, преобразованной службы принудительного исполнения, оцифрованного гражданского судопроизводства, состоявшейся службы пробации и многих других реформ или сотен законодательных и стратегических изменений мы все будем наслаждаться спустя некоторое время.
Люди всегда ждали от министров юстиции быстрого и немедленного восстановления справедливости. Это не функция министра. Это прерогатива правоохранительных органов и судов.
Мы – политики и совершенствуем институциональные системы. Многое уже сделано в обоих направлениях. Плоды будут видны скоро, но уже при следующих министрах.
Конечно, можно было бы проявить больше терпения, остаться и бороться со всем этим и продолжать спокойно представлять проделанную огромную работу, но я решил вернуться в более близкую мне среду. Сфере правосудия можно способствовать и в частном секторе», – написал Минасян.