ՍԴ–ն փորձում է  քողարկել է այն զիջումները, որոնք հնարավոր է ապագայում ձևակերպվեն խաղաղության պայմանագիր անվան տակ. Արծվիկ Մինասյան
14:55 01/10/2024
ՍԴ–ն փորձում է քողարկել է այն զիջումները, որոնք հնարավոր է ապագայում ձևակերպվեն խաղաղության պայմանագիր անվան տակ. Արծվիկ Մինասյան
«Սահմանադրական դատարանն իր այս որոշմամբ մանիպուլյացիայի է ենթարկել, խեղաթյուրել,  մոլորության մեջ գցել հայ հանրությանը՝ փորձելով արհեստական  հակասություն ձևակերպել Անկախության հռչակագրի և Հայաստանի Սահմանադրության միջև»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը՝ մեկնաբանելով ՍԴ սեպտեմբերի 26-ի ՍԴՈ-1749 որոշումն ու դրա՝ Անկախության հռչակագրին վերաբերող հատվածը։
Նա նշեց, որ այդ արհեստական հակասությունը ձևակերպել է գեղարվեստական արտահայտությամբ՝ բերելով օրինակ «սեփական  զավակին խժռող ծնողի» կոնցեպտը․ «Չկա նման բան, չի կարող լինել նման բան․ Հայաստանի պետականության ծնունդն արձանագրող անկախության հռչակագիրը չի կարող որևէ ձևով հակասել Հայաստանի Սահամանդրությանը»։
Ա. Մինասյանը դրական է համարում ՍԴ մի կարևոր եզրակացությունը, որ Սահմանադրության նախաբանը, որպես անփոփոխելի հոդված, չի կարող որևէ մեկը փոխել, այդ թվում ժողովուրդը։
«Բայց երբ փորձում է մանիպուլացնել այս անփոփոխ դրույթը և փորձել մեկնաբանել, թե այն, ինչը իրացված չէ Սահմանադրության մեջ, հետևաբար չի կարող դառնալ մեզ համար ուղղորդող գործողություն, սա արդեն մանիպուլյացիա է: Նպատակն է՝ քողարկել այն գործողությունները, որոնք ապագայում հնարավոր է ձևակերպվեն խաղաղության պայմանագիր անվան տակ կամ այլ փաստաթղթի տակ:
Ապագայում, երբ կծնվեն այդպիսի փաստաթղթեր կամ կլինեն զիջումներ, հիմնավորումներ փորձի ներկայացնել, որ տեսեք՝ ՍԴ-ն այսպիսի բաներ է արել»,-ասաց նա:

Минасян: КС пытается завуалировать уступки, которые могут быть сформулированы в будущем под видом мирного соглашения
17:06 01/10/2024
«Своим решением Конституционный суд прибег к манипуляции, искажению, ввел в заблуждение армянскую общественность, пытаясь сформулировать искусственное противоречие между Декларацией независимости и Конституцией Армении», – заявил секретарь фракции «Армения» Национального Собрания Арцвик Минасян в беседе с журналистами 1 октября, комментируя решение Конституционного суда РКС-1749 от 26 сентября и его часть, касающуюся Декларации независимости.
Он отметил, что это искусственное противоречие сформулировано художественным выражением, приведя в качестве примера концепцию «пожирающего своего собственного ребенка родителя».
«Ничего подобного нет и быть не может. Декларация независимости, провозглашающая рождение государственности Армении, никоим образом не может противоречить Конституции РА», – подчеркнул Минасян.
Депутат положительно оценивает важный вывод КС Армении – о том, что преамбула Конституции, как неизменяемая статья, не может быть изменена никем, в том числе и народом.
«Но когда предпринимается попытка манипулировать этим неизменяемым положением и пытаться интерпретировать его в том ключе, мол, то, что не реализовано в Конституции, не может стать для нас направляющим действием, это уже манипуляция. Цель – сокрытие действий, которые в будущем могут быть сформулированы под видом мирного договора или другого документа.
В будущем, когда появятся подобные документы или будут уступки, КС попытается представить обоснования, ссылаясь на это решение», – указал Минасян.