Իրավիճակը, որը Ալիևի համար ՀՀ իշխանությունն է ստեղծել, նույնիսկ ամենածույլերին մղում է մեր երկրի նկատմամբ չհիմնավորված հավակնությունների
10:15 02/10/2024
«Այն իրավիճակը, որը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի համար Հայաստանի այսօրվա իշխանությունն է ստեղծել, նույնիսկ ամենածույլերին մղում է մեր երկրի նկատմամբ անառողջ և չհիմնավորված հավակնությունների ձևավորմանը»,- նշել է «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Ադրբեջանի նախագահը կրկին վերհիշել է մինչև 2018 թվականի ժամանակաշրջանի Արցախի հարցով բանակցային շրջանը և նշել, որ միջազգային շրջանակներից իրեն ասում էին, որ «պետք է հարմարվի առկա այն իրողությունների հետ, որ Ղարաբաղը կորցրել է և նոր սերնդին խաղաղության նախապատրաստի»:
Այս թեմայով Ալիևն առաջին անգամ չէ, որ խոսում է: Մի առիթով էլ վերջինս նեղսրտել էր, որ 2016 թվականի հոկտեմբերին, Սերժ Սարգսյանի նախագահության շրջանում, փակ դռների հետևում, նրան ստիպում էին ճանաչել Արցախի անկախությունը:
Այդ շրջափուլում Ալիևն անգամ արկածախնդրության գնաց` ապրիլյան պատերազմի և դրան նախորդած դիվերսիոն պատերազմների միջոցով, սակայն միջազգային ճնշումը մշտապես աճել է և ինչպես Ալիևն է պնդում` իրեն ստիպել են համակերպվել այդ պահին առկա իրադրությանը:
Ալիևի ինքնախոստովանական պնդումները ոչ միայն այդ ժամանակահատվածի ողջ պատկերն են ամբողջացնում, այլ հստակ ցույց են տալիս, թե ինչ ուղղությամբ էին պրոցեսները շարժվում:
Իսկ հիմա Ալիևը խոսում է Սյունիքի և Հայաստանի մյուս մարզերի նկատմամբ իրենց ախորժակի և երկարաժամկետ պլանների մասին, որովհետև այն իրավիճակը, որը նրա համար Հայաստանի այսօրվա իշխանությունն է ստեղծել նույնիսկ ամենածույլերին մղում է մեր երկրի նկատմամբ անառողջ և չհիմնավորված հավակնությունների ձևավորմանը»,- գրել է նա։

Тигран Абрамян: Власть Армении создала почву для нездоровых и необоснованных амбиций Алиева в отношении нашей страны
12:20 02/10/2024
«Ситуация, которую создала для президента Азербайджана Ильхама Алиева действующая власть Армении, даже самых ленивых подталкивает к формированию нездоровых и необоснованных амбиций в отношении нашей страны», – написал секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян на своей странице в социальной сети Facebook.
«Президент Азербайджана вновь вспомнил о периоде переговорного процесса по вопросу Арцаха до 2018 года и отметил, что в международных кругах ему говорили, что "он должен смириться с существующими реалиями – потерей Карабаха, подготовить новое поколение к миру".
Алиев уже не первый раз высказывается на эту тему. Однажды он даже посетовал, что в октябре 2016 года, во время президентства Сержа Саргсяна, за закрытыми дверями его заставляли признать независимость Арцаха.
На том этапе Алиев даже пошел на авантюру – посредством войны в апреле 2016 года и предшествовавших ей диверсионных войн, но международное давление постоянно возрастало и, как утверждает Алиев, его заставляли мириться с существующей на тот момент ситуацией.
Признательные заявления Алиева не только дополняют всю картину того периода, но и четко показывают, в каком направлении развивались процессы», – отметил Абрамян.
«Сейчас же Алиев говорит об аппетите Баку и долгосрочных планах в отношении Сюника и других областей Армении, ибо ситуация, которую создала для него действующая власть Армении, даже самых ленивых подталкивает к формированию нездоровых и необоснованных амбиций в отношении нашей страны», – резюмировал Абрамян.