Ֆրանսիայի խորհրդարանը մերժել է Մակրոնի իմփիչմենթի հարցը
Հինգերորդ Հանրապետության Ազգային ժողովը (Ֆրանսիայի խորհրդարանի ստորին պալատը) մերժել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի իմփիչմենթը։ Այս մասին հայտնում է BFMTV հեռուստաալիքը։
Հեռուստաալիքի տվյալներով՝ իմպիչմենտի առաջարկը եղել է ձախակողմյան «Աննկուն Ֆրանսիա» կուսակցությունից։ Դրան աջակցել է 15 պատգամավոր, սակայն մեծամասնությունը դեմ է արտահայտվել։
«Օրենսդիր հանձնաժողովի անդամների մեծամասնությունը դեմ է արտահայտվել Մակրոնին իշխանությունից հեռացնելու առաջարկին, որը ներկայացրել է «Աննկուն Ֆրանսիա»-ն»,- ասվում է զեկույցում։
Մինչ այս Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի վարչակազմի ղեկավար Ալեքսի Կոլերը հայտարարել էր երկրի նոր կառավարության հաստատված կազմը։

Национальное собрание Пятой республики (нижняя палата французского парламента) отклонило импичмент президенту Франции Эммануэлю Макрону. Об этом сообщает телеканал BFMTV.
По информации телеканала, предложение об импичменте поступило от левой партии «Неподчинившаяся Франция». Его поддержали 15 депутатов, но большинство выступило против.
«Депутаты законодательной комиссии большинством выступили против предложения об отрешении Макрона от власти, выдвинутого «Непокорившейся Францией», — говорится в сообщении.
До этого глава администрации президента Франции Эммануэля Макрона Алекси Колер огласил утвержденный состав нового правительства страны.
21 сентября в Париже свыше тысячи демонстрантов призывали президента Франции Эммануэля Макрона уйти в отставку и скандировали: «Долой правительство Барнье!», пишет gazeta.ru.