Ռուբեն Վարդանյանի որդի. Հորս հատուկ խցում են տեղավորել. նրան 48 ժամ թույլ չեն տվել ջուր խմել և ստիպել են ժամեր շարունակ մնալ ոտքի վրա
12:53 03/10/2024
Ֆրանսիական հեղինակավոր Le Point պարբերականը «Աշխարհն աչք է փակել Լեռնային Ղարաբաղում իրականացված էթնիկ զտումների վրա» խորագրով հարցազրույց է հրապարակել Ռուբեն Վարդանյանի որդու՝ Դավիթ Վարդանյանի հետ: Ստորև որոշ կրճատումներով ներկայացվում են Le Point-ի նախաբանը և հարցազրույցը.
«Լեռնային Ղարաբաղի նախկին բնակիչների համար այս օրերին տխուր տարելից է: Մեկ տարի առաջ Ադրբեջանն իր տիրապետության տակ առավ հայկական անկլավը և նրա մայրաքաղաք Ստեփանակերտը՝ մոտ 120.000 մարդու պարտադրելով աքսորման։ Մի քանի հայ քաղաքական առաջնորդներ, այդ թվում՝ նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը, ձերբակալվել են ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից: Ձերբակալվելով 2023 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Լաչինի միջանցքում, որը նախկինում ծառայել է որպես միակ անցակետը Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև,  Ռուբեն Վարդանյանն արդեն մեկ տարի է, ինչ կալանավորված է Ադրբեջանում, որտեղ նա սպասում է ենթադրյալ դատավարությանը, որն անընդհատ հետաձգվում է:  Նրա որդին՝ Դավիթ Վարդանյանը, տագնապի ազդանշան է հնչեցնում և խնդրում է միջազգային հանրությանը ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա, որպեսզի վերջինս ազատ արձակի հայ բանտարկյալներին:
-Ձեր հոր մասին նոր տեղեկություններ ունե՞ք:
-Հայրս ձերբակալվել է 2023 թվականի սեպտեմբերի 27-ին ևս յոթ հոգու հետ: Լուրն իմացանք սոցիալական ցանցերից։ Դա շոկ էր։ Մենք չենք կարող գնալ նրան տեսակցելու, բայց երբեմն խոսում ենք նրա հետ հեռախոսով և հաղորդագրություններ ենք ստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջոցով: Վերջին անգամ ես խոսել եմ նրա հետ նախորդ շաբաթ:
-Նրա առողջական վիճակն ինչպե՞ս է:
-Ապրիլի սկզբին հայրս հացադուլ էր սկսել։ Նրա որոշման մասին մենք իմացանք միայն երկու շաբաթ անց, քանի որ նա այդ ժամանակ գտնվում էր մեկուսարանում՝ առանց արտաքին աշխարհի, այդ թվում՝ այնտեղ գտնվող իր փաստաբանի հետ հաղորդակցվելու հնարավորության։ Մեր միջազգային փաստաբաններին չի թույլատրվում այցելել նրան։ Հորս հատուկ խցում են տեղավորել. նրան 48 ժամ թույլ չեն տվել ջուր խմել և ստիպել են ժամեր շարունակ մնալ ոտքի վրա, ինչը միջազգային կոնվենցիաների համաձայն՝ խոշտանգման դրսևորում է համարվում։ Ահա թե ինչու մենք խնդիրը ներկայացրինք ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցողի ուշադրությանը: Միջազգային ճնշման ներքո Ադրբեջանի իշխանությունները վերջապես համաձայնեցին նրան հնարավորություն տալ՝ հարազատներին զանգահարելու։ Մայրս կարողացել էր հեռախոսով խոսել նրա հետ և համոզել, որ դադարեցնի հացադուլը։
-Ե՞րբ է նախատեսվում նրա դատավարությունը։
-Սա մեզ համար ամենամտահոգիչ հարցերից մեկն է: Դատավարությունը պետք է կայանար 2024 թվականի հունվարին։ Այն նախ կամայականորեն հետաձգվեց մինչև մայիս, հետո ևս մեկ անգամ հետաձգվեց։ Այժմ նախատեսվում է, որ այն պետք է անցկացվի հոկտեմբերին, բայց մենք որևէ երաշխիք չունենք, որ այն կրկին չի հետաձգվի։ Սովորաբար արգելվում է անձին ամիսներ շարունակ պահել կալանքի տակ՝ առանց հստակ մեղադրանքի։ Բայց, ցավոք, մենք գիտենք այն երկրի գործելաոճը, որտեղ բանտարկված է իմ հայրը...
Հայերն ու ադրբեջանցիները պետք է սովորեն համագոյակցել, որովհետև մենք հարևաններ ենք և հարևաններ ենք մնալու։ Բայց դա չի կարելի իրականացնել ուժի կիրառմամբ ու սպառնա։
-COP29-ը՝ ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի Մասնակիցների կոնֆերանսի 29-րդ նստաշրջանը, պետք է անցկացվի նոյեմբերին Ադրբեջանում։ Ի՞նչ ուղերձ կցանկանայիք հղել օտարերկրյա առաջնորդներին, ովքեր կայցելեն Բաքու:
-Ինչպե՞ս կարելի է  COP-ը վստահել նավթային պետությանը, որի արտահանման եկամուտների 90%-ը ստացվում է նավթից, որի քաղաքականությունը հիմնված է որքան հնարավոր է՝ ավելի շատ գազ և նավթ արդյունահանելու վրա, և որը, միևնույն ժամանակ, ամբողջությամբ ոտնահարում է մարդու իրավունքները: Իմ կարծիքով, մենք չենք կարող տարանջատել կլիմայական արդարությունն ու մարդու իրավունքները։ Այդ երկուսը փոխկապակցված են: Եթե մենք ցանկանում ենք լուրջ վերաբերմունքի արժանանալ զարգացող երկրների կողմից, որոնք իրենց ուշադրության կենտրոնում են պահում COP-ի նման կոնֆերանսները, որպեսզի տեսնեն, թե ինչ կարելի է անել, մենք պետք է պահանջենք հյուրընկալող երկրներից, որ վերջիններս մանրամասն ներկայացնեն իրավիճակը: Հուսով եմ, որ մյուսները կհետևեն Փարիզի քաղաքապետ տիկին Իդալգոյի օրինակին, որը հրապարակավ ասաց, որ ինքը չի գնա COP՝ Ադրբեջանի վարքագծի պատճառով։ Այս պահից սկսած մինչև նոյեմբեր մենք հնարավորություն ունենք ճնշում գործադրելու Բաքվի վրա։
-Արդյո՞ք միջազգային հանրությունը չափազանց ներողամիտ է Ադրբեջանի նկատմամբ:
-Ադրբեջանն աշխարհում ազատության ամենացածր ցուցանիշն ունեցող երկրներից մեկն է։ Ըստ Freedom House-ի՝ նրա ազատության ինդեքսը 100 հնարավորից 7-ն է։ Մեծ տերություններից Ֆրանսիան միակն էր, որ պատասխանատվության կանչեց Բաքվի ռեժիմին։ Այնպիսի երկրներ, ինչպիսիք են Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները, Միացյալ Թագավորությունը և Գերմանիան, ազդեցություն ունեն տարածաշրջանի վրա: Նրանք պետք է անեն շատ ավելին, քան արել են նախկինում»:

Сын Рубена Варданяна: Отца поместили в специальную камеру, ему 48 часов не разрешали пить воду, заставляли часами стоять на ногах
17:57 03/10/2024
Авторитетное французское издание Le Point опубликовало интервью с сыном удерживаемого в бакинской тюрьме бывшего государственного министра Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)), предпринимателя и филантропа Рубена Варданяна – Давидом Варданяном. Материал озаглавлен как «Мир закрыл глаза на этнические чистки, проведенные в Нагорном Карабахе».
«Для бывших жителей Нагорного Карабаха эти дни – печальная годовщина. Год назад Азербайджан взял под свой контроль армянский анклав и его столицу – Степанакерт, вынудив около 120 000 человек оставить свои дома. Несколько армянских политических лидеров, в том числе бывший госминистр Рубен Варданян, были задержаны азербайджанскими вооруженными силами.
Задержанный 27 сентября 2023 года в Лачинском коридоре, который ранее служил единственным пунктом пересечения границы между Арменией и Нагорным Карабахом, Рубен Варданян уже год находится в заключении в Азербайджане, где ожидает предполагаемого суда, который постоянно затягивается. Его сын Давид Варданян бьет тревогу и просит международное сообщество оказать давление на Азербайджан, чтобы тот освободил армянских пленных», – пишет издание.
«Моего отца задержали 27 сентября 2023 года вместе с семью другими людьми. Новость мы узнали из социальных сетей. Это был шок. Мы не можем поехать и навестить его, но иногда разговариваем с ним по телефону и получаем сообщения через Международный комитет Красного Креста. Последний раз я разговаривал с ним на прошлой неделе», – отметил Давид Варданян.
В ответ на вопрос о состоянии здоровья отца сын Рубена Варданяна рассказал:
«В начале апреля отец начал голодовку. О его решении мы узнали только через две недели, поскольку тогда он находился в изоляторе – без возможности общения с внешним миром, в том числе со своим находящимся там адвокатом. Нашим международным юристам не позволяют его посещать. Моего отца поместили в специальную камеру: ему в течение 48 часов не разрешали пить воду, его заставляли часами стоять на ногах, что, согласно международным конвенциям, считается одной из форм пыток. Вот почему мы представили проблему к вниманию специального докладчика ООН. Под международным давлением власти Азербайджана, наконец, согласились дать ему возможность позвонить родным. Моя мать смогла поговорить с ним по телефону и убедить его прекратить голодовку».
«Суд должен был состояться в январе 2024 года. Сначала его произвольно отложили до мая, затем отложили еще раз. Сейчас планируется, что он будет проведен в октябре, но у нас нет никаких гарантий, что его не перенесут снова. Как правило, запрещается месяцами держать человека под стражей без предъявления четкого обвинения. Но, к сожалению, мы знаем методы страны, где содержится мой отец...» – добавил он.
Что касается того, какое послание он хотели бы адресовать зарубежным лидерам, которые посетят Баку в ноябре в рамках Конференции ООН по климату (COP29), Давид Варданян отметил:
«Как может доверять проведение СОР нефтяному государству, которое получает 90% своих экспортных доходов от нефти, чья политика основана на добыче как можно большего количества газа и нефти и которое, вместе с тем, полностью игнорирует права человека? На мой взгляд, мы не можем разделить климатическую справедливость и права человека. Эти два понятия взаимосвязаны. Если мы хотим, чтобы к нам серьезно относились развивающиеся страны, которые уделяют особое внимание таким конференциям, как СОР, чтобы увидеть, что можно сделать, нам нужно потребовать от принимающих стран, чтобы они детально представляли ситуацию.
Я надеюсь, что другие последуют примеру мэра Парижа – г-жи Идальго, которая публично заявила, что не поедет на СОР из-за поведения Азербайджана. Начиная с этого момента и до ноября, у нас есть возможность оказать давление на Баку».
«Азербайджан входит в число стран с самым низким индексом свободы в мире. По данным Freedom House, индекс свободы этой страны – 7 из 100 возможных. Среди великих держав Франция была единственной, кто призвал бакинский режим к ответственности. Такие страны, как Соединенные Штаты Америки, Великобритания и Германия, имеют влияние на регион. Они должны делать гораздо больше, чем делали раньше», – подчеркнул Д.Варданян.