Ադրբեջանը կարող է ասել, որ Երևանում «Վազգեն Սարգսյանի» փողոցի առկայությունը ռևшնշիզմի դրսևորում է. Խաչատրյան
11:20 03/10/2024
«Երեկ Ազգային ժողովում Նիկոլ Փաշինյանից փորձում էինք հասկանալ, թե ինչ թուղթ է դրված սեղանին, որն ուզում է ստորագրել այն Փաշինյանը, ով երդվում էր, որ ժողովրդի թիկունքում որևէ բան չի անելու։ Ու ինքը դա հիմնավորում է  կոռեկտությամբ»,-  խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը։
Նա նշեց, որ «մարդ ուզում է կոռեկտ լինել Ալիևի նկատմամբ, բայց կոռեկտ չէ սեփական ժողովրդի նկատմամբ»։
«Միգուցե սեփական  ժողովուրդը չի ուզում այդ փաստաթուղթը։
Ակնհայտ է, որ այս իշխանությունները շարունակում են իրենց՝ ինչ ուզում ենք, դա էլ բանակցում ենք քաղաքականությունը։ Թղթի կտոր, վրան գրված խաղաղություն, իսկ ինչ է մեջը, չեն ասում, գաղտնի են պահում սեփական ժողովրդից»,- ասաց ընդդիմադիր պատգամավորը։
Ա.Խաչատրյանը նշեց, որ «Հայաստանի իշխանությունները խոնարհ հարսի պես Ալիևի բոլոր նվաստացումներին դիմանում են», բանակցային գործընթաց չկա, կա Ադրբեջանի կողմից պահանջ, հրահանգ և այս իշխանությունները մաս-մաս ընդունում են, գալիս են ժողովրդին բացատրում, թե իրենց լավ շահերից է բխում։
Հարցին՝ արդյո՞ք անհանգստություն ունեն, որ Բաքուն ռևանշիզմի բացառում և ադրբեջանցիների վերաբնակեցում հարցերը, որոնց մասին պարբերաբար բարձրաձայնում է Ադրբեջանը, դարձրել է խաղաղության պայմանագրում ձևակերպված պահանջ, Ա.Խաչատրյանն ասաց. «Ադրբեջանը ծանր պահանջներ է  դրել ու դրանք կարող են վերաբերել նաև ռևանշիզիմին։ Օրինակ, Վազգեն Սարգսյանի փողոցի առկայությունը Երևանի կենտրոնում ռևանշիզմ դրսևորում է։ Բացարձակապես չեմ բացառում։ Այդպես է, ինչքան զիջում ես, թշնամին այդքան առաջ է գալիս։
Ինչպես կսահմանեն ռևանշիզմը, արդեն Ադրբեջանի ղեկավարության անսահմանափակ սադիզմի տիրույթում է գտնվում»։

Хачатрян: Например, наличие улицы Вазгена Саргсяна в центре Еревана может быть расценено Баку как проявление «реваншизма»
14:15 03/10/2024
«Накануне в Национальном Собрании Армении мы у Никола Пашиняна пытались узнать, какой документ лежит на столе переговоров Армении с Азербайджаном, какой документ хочет подписать тот самый Пашинян, который клялся, что ничего не будет предпринимать за спиной народа. И свой отказ отвечать он обосновывает корректностью», – заявил сегодня на брифинге в парламенте оппозиционный депутат от фракции блока «Армения» Артур Хачатрян.
«Человек хочет проявлять корректность по отношению к президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву, но не хочет быть корректным по отношению к собственному народу», – отметил депутат.
Быть может, твой народ отвергает этот документ?
Очевидно, что действующие власти Армении продолжают свою политику, которую они сами охарактеризовали так: «о чем хотим, о том и ведем переговоры». Имеем кусок бумаги, озаглавленный как «мирный договор». А что там внутри написано – не говорят, скрывают от народа», – отметил он.
А.Хачатрян отметил, что власти Армении терпят все унижения от Алиева, какого-либо  переговорного процесса нет, есть лишь требования и предусловия со стороны Азербайджана, и эти власти принимают их по частям, затем приходят и убеждают народ – якобы это в наших интересах.
Он обратил внимание и на то, что Баку с каждым днем выдвигает все новые и более жесткие требования, которые могут касаться и т.н. «реваншизма.
«Например, наличие улицы Вазгена Саргсяна в центре Еревана может быть расценено как проявление «реваншизма». Совершено не исключаю подобный сценарий. Чем больше ты уступаешь – тем больше наступает противник. Никто из нас не мог себе представить, что Азербайджан может потребовать наказать героев карабахской войны. Однако это произошло», – указал Хачатрян.