Լավրով. «Առաջարկվում է հաստատել ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաքները, հաջորդ տարի՝ Լաչինը»
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը և ԱՊՀ գլխավոր քարտուղար Սերգեյ Լեբեդևն ամփոփել են ԱՊՀ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստի արդյունքները։
Ինչ վերաբերում է այն փաստաթղթերին, որոնք ԱՊՀ երկրների ղեկավարների քննարկմանը կներկայացնեն վաղը կայանալիք գագաթնաժողովի ժամանակ, Լավրովը, մասնավորապես, նշել է.
«Առանձին որոշմամբ առաջարկվում է պետությունների ղեկավարներին հաստատել Համագործակցության մշակութային մայրաքաղաքները. հաջորդ տարի՝ ադրբեջանական Լաչինը (Բաքվի կողմից օկուպացված Արցախի Հանրապետության Բերձոր քաղաք-Panorama.am), 2026 թվականին՝ հայկական Մեղրին, իսկ 2027 թվականին՝ բելառուսական Մոլոդեխնոն»։
Բերձոր քաղաք Արցախի Հանրապետության Քաշաթաղի շրջանում։ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից հետո՝ եռակողմ համաձայնագրով անցել էր Արցախի Հանրապետությունում տեղակայված Ռուսաստանի Դաշնության զինված ուժերի խաղաղապահ զորամիավորման վերահսկողության ներքո։ 2022 թվականի օգոստոսի 25-ին Բերձոր քաղաքը, Աղավնո և Ներքին Սուս գյուղերի հետ միասին հանձնվել է Ադրբեջանին, իսկ օգոստոսի 26-ի առավոտյան Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները մտել են քաղաք։

Лавров: Предлагается утвердить культурные столицы СНГ, на следующий год – Лачин
Глава МИД России Сергей Лавров и генсек СНГ Сергей Лебедев подводят итоги заседания Совета министров иностранных дел содружества.
Что касается документов, которые выносятся на рассмотрение глав государств СНГ в ходе завтрашнего саммита, Лавров в частности указал:
«Отдельным решением предлагается главам государств утвердить культурные столицы Содружества: на следующий год – азербайджанский Лачин (оккупированный Баку арцахский Бердзор. -  Ред.), на 2026 год – армянский Мегри и на 2027 год – белорусское Молодечно».
Город Бердзор находится в западной части Республики Арцах, в Кашатагском районе. После подписания 9-го ноября 2020 года трехстороннего заявления лидеров РФ, Армении и Азербайджана город Бердзор, села Ахавно и Неркин Сус оказались под контролем российских миротворческих сил, дислоцированных в Республике Арцах. Однако 25-го августа 2022-го года город Бердзор вместе с селами Ахавно и Неркин Сус перешел под контроль Азербайджана.