Ձեզ մոտ կա՞ն շան պես քայլող երեխաներ. Լավրովը՝ Միրզոյանին ու Արսենյանին
Կրեմլում Նիկոլ Փաշինյան-Վլադիմիր Պուտին հանդիպմանն ընդառաջ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայ գործընկերոջ ու Ռուսաստանում Հայաստանի նորանաշնակ դեսպան Գուրգեն Արսենյանի հետ զրույցում քննարկել է երեխաների՝ շան պես քայլելու երևույթը, որն այժմ տարածված է։
«Ձեզ մոտ կա՞ն կվադրոբերներ։ Երեխաները շան դիմակ են հագնում։ Դա հիմա ամենագլխավոր նորություններից է։ Քայլում են ինչպես շունը»,-ասել է Լավրովը։
Զրույցի տեսանյութի այս հատվածը հայտնվել է  ռուսական տելեգրամ ալիքներում։
Միրզոյանը հաստատել է, որ գիտի կվադրոբերների շարժման մասին՝ այն անվանելով նոր։ Իր հերթին Գուրգեն Արսենյանն ասել է, որ Եվրոպայում կվադրոբերներն արդեն իրենց որակում են որպես «գենդեր»։
Նշենք, որ կվադրոբեր անվանում են այն մարդկանց, որոնք փորձում են նմանվել ինչ-որ կենդանու՝ կատվի, շան, աղվեսի և այլն։ Որպեսզի արտաքինով նման լինեն, հագնում են դիմակներ, ամրացնում պոչ ու հագուստի այլ տարրեր։

Никол Пашинян уже прибыл в Кремль для встречи с президентом РФ Владимиром Путиным. Встреча пройдет на полях саммита глав государств – участников СНГ.
Между тем, перед встречей Путина и Пашиняна глава МИД России Сергей Лавров обсудил с армянскими коллегами квадроберов.
«У вас есть квадроберы? В собак наряжаются дети. Это одна из самых главных новостей. Ходят как животные», – обратился Лавров к главе МИД РА Арарату Мирзояну и послу Армении в РФ Гургену Арсеняну.
Мирзоян подтвердил, что знает о движении квадроберов, назвав его новым. В свою очередь посол Армении в РФ Гурген Арсенян рассказал, что в Европе квадроберы уже определяют себя «как гендер».
Фрагмент разговора опубликовал телеграм-канал «Вы слушали маяк».
Массовое увлечение (прежде всего детей) квадробикой уже не первый месяц вызывает споры в российском обществе. Сегодня квадроберы — субкультура и тренд в соцсетях. Его последователи (в основном дети и младшие подростки) надевают маски животных, крепят на одежду искусственные хвосты и подражают повадкам выбранных зверей.