Ադրբեջանում կայանալիք COP29-ին ընդառաջ Հայաստանի ու Արցախի նախկին ՄԻՊ-երը նախաձեռնում են ակցիաներ դեսպանատների դիմաց
2024 թվականի նոյեմբերին Ադրբեջանում կայանալիք ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության համաժողովին (COP29) ընդառաջ աշխարհի տարբեր երկրներում մեկնարկել են ակցիաներ Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների և պատանդների անհապաղ ազատ արձակման պահանջով։
Արձագանքելով այդ ակցիաներին` սույն թվականի հոկտեմբերի 11-ին՝ ժամը 11:00-ին, նախատեսում ենք ակցիաներ իրականացնել ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի, ՀՀ ԱԳՆ, ՀՀ-ում Ռուսաստանի Դաշնության, Ֆրանսիական Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների դեսպանատների առաջ, որոնց ընթացքում նույն պահանջով նամակներ են փոխանցվելու հասցեատերերին։

В преддверии COP29 в Баку экс-омбудсмены Армении и Арцаха проведут акции у посольств в Ереване
Учитывая эти акции, 11 октября 2024 года, в 11:00, планируется проведение акций у здания офиса ООН в Армении, МИД РА, а также у посольств Российской Федерации, Французской Республики и Соединённых Штатов Америки в Армении.
В ходе данных акций адресатам будут переданы письма с требованием немедленного освобождения незаконно удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных и заложников.
К инициативе присоединились бывшие омбудсмены Республики Арцах Юрий Айрапетян, Рубен Меликян, Артак Бегларян, а также бывшие омбудсмены Республики Армения Арман Татоян и Лариса Алавердян.