️Վարդենիս խոշորացված համայնքի Ազատ բնակավայրն Իլհամ Ալիևի թիրախում է. Պատգամավորի ահազանգը
ԱԺ անկախ պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը  կրկին գրություններ է ուղարկել իր  միջազգային գործընկերներին և մի շարք կազմակերպությունների՝ այս անգամ մեր հայրենիքի մի մասի նկատմամբ Իլհամ Ալիևի տարածքային նկրտումների վրա ուշադրություն հրավիրելու համար:
«Սեպտեմբերի 30-ին Բաքվում հանդիսավոր կերպով բացվել է ծագումով ադրբեջանցի ժողովրդական հեքիաթագիր, աշուղ Ալասկերի արձանը, որի բացման արարողության ելույթի ժամանակ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ աշուղն ապրել է Ադրբեջանի հնագույն հողում՝ Գոյչա շրջանի Աղքիլիսա գյուղում։ Ադրբեջանի նախագահը հավաստիացրել է իր ժողովրդին, որ իրենք վերադառնալու են իրենց «պատմական հողերը»։
Ուսումնասիրությունները ցույց տվեցին, որ Ալիևի մատնանշած հնագույն հողը ՀՀ սուվերեն տարածքի մի մասն է՝ Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս համայքնի Ազատ գյուղը:
Տասնյակ տարիներ առաջ, երբ Ազատում բնակություն էին հաստատել ադրբեջանցիներ, բնակավայրը կոչվել է Աղքիլիսա։ Բայց եթե պատմական հետդարձ կատարենք, կհավաստիանանք, որ Ազատ գյուղն ի սկզբանե եղել է հայկական։ Դրա մասին են վկայում գյուղում գտնվող գերեզմանաքարերը, խաչքարերը, եկեղեցին և մնացած հուշարձանները․ ահա այստեղ ամբողջ տեղեկությունը վերոնշյալների վերաբերյալ։
Նույն պարագայում բազմաթիվ հայեր ծնվել են Ադրբեջանում, սակայն երբեք չեն արվել հայտարարություններ, որ նրանք վերադառնալու են իրենց ծննդավայր՝ Գանձակ (Կիրովաբադ), Դաշքեսան և այլուր: Ի դեպ, Դաշքեսանում, որպես ադրբեջանական բնակավայր, միակ պատմամշակութային կոթողն առ այսօր հայկական Թարգմանչաց եկեղեցին է։
Ադրբեջանի նախագահի արված հայտարարությունները «պատմական հողեր» վերադարձի վերաբերյալ ուղղակիորեն խախտում են  միջազգային իրավունքի մի շարք դրույթներ:
Միավորված ազգերի կազմակերպության կանոնադրության համաձայն՝ յուրաքանչյուր պետություն ունի իր տարածքի նկատմամբ ինքնիշխանության իրավունք:
Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային դաշնագիրը (ICCPR, 1966) վերահաստատում է ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքը, որը պետք է հավասարակշռված լինի գոյություն ունեցող պետությունների տարածքային ամբողջականության սկզբունքի հետ:
Կոչ եմ արել միջազգային հանրությանը աջակցել Հայաստանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության պահպանմանը՝ կանխելով ադրբեջանական հնարավոր ագրեսիան»,-գրում է պատգամավորը։

Депутат бьет тревогу: Село Азат укрупненной общины Варденис в Армении – мишень для Ильхама Алиева
Независимый депутат Национального Собрания Армении Тагуи Товмасян вновь обратилась к своим международным партнерам и ряду организаций, чтобы привлечь внимание к территориальным притязаниям президента Азербайджана Ильхама Алиева на суверенные территории Армении.
Товмасян на своей странице в соцсети написала:
«30 сентября в Баку торжественно открыли памятник народному сказителю и ашугу азербайджанского происхождения Ашыгу Аласкеру. Во время своей речи на церемонии открытия Ильхам Алиев заявил, что ашуг жил на древней земле Азербайджана — в селе Агкилиса Гёйчинского района. Президент Азербайджана заверил свой народ, что они вернутся на свои «исторические земли».
Исследования показали, что «древняя земля», о которой упомянул Алиев, является частью суверенной территории Республики Армения — селом Азат общины Варденис в Гегаркуникской области.
Десятилетия назад, когда в селе Азат проживали азербайджанцы, оно называлось Агкилиса. Однако, если углубиться в историю, станет ясно, что село Азат изначально было армянским. Об этом свидетельствуют надгробия, хачкары, церковь и другие памятники, находящиеся в селе. Вот подробная информация по этому вопросу.
Во многих случаях армяне родились в Азербайджане, однако никогда не заявляли о намерении вернуться в свои родные места — Гянджу (Кировабад), Дашкесан и другие населенные пункты.
Кстати, в Дашкесане, как азербайджанском поселении, единственным культурным памятником до сих пор является армянская церковь Сурб Таргманчац.
Заявления президента Азербайджана о «возвращении на исторические земли» прямо нарушают ряд положений международного права:
✔️Согласно Уставу Организации Объединенных Наций, каждое государство имеет право на суверенитет над своей территорией.
✔️Международный пакт о гражданских и политических правах (МПГПП, 1966) подтверждает право народов на самоопределение, которое должно быть уравновешено с принципом территориальной целостности существующих государств.
Я призвала международное сообщество поддержать суверенитет и территориальную целостность Армении, чтобы предотвратить возможную азербайджанскую агрессию».