Թաթոյան. Ներքին Հանդը 3 կողմից շրջափակված է ադրբեջանական 2 տասնյակից ավելի զինված դիրքերով
Ներքին Հանդը Հայաստանի Կապան համայնքի գյուղ է, որը 3 կողմից շրջափակված է ադրբեջանական 2 տասնյակից ավելի զինված դիրքերով, միայն այստեղ Հայաստանի տարածքից օկուպացված է 2,700 հեկտար:
Մենք ապացույցներով արձանագրել ենք Ներքին Հանդի բնակիչների նկատմամբ ադրբեջանական հանցանքների լրացուցիչ փաստեր` Հայաստանի «Շիկահող» պետական արգելոցում հազարավոր ծառահատումներ ու տասնյակ կիլոմետրերով կառուցվող ռազմական ճանապարհներ, տեղադրված բազմաթիվ ականներ (ադրբեջանական 2 դիրքի օրինակով), խմելու ջրից բնակիչներին զրկելը, զինված դիրքեր քաղաքացիական տների անմիջական հարևանությամբ  և այլն:
Ադրբեջանն անցակցնում է շրջակա միջավայրին վերաբերող COP29 միջոցառումը, մինչդեռ հենց ինքն ավերում է Հայաստանի շրջակա միջավայրը. այս փաստերը պետք է հնարավորին ներկայացնել աշխարհի հարթակներում` ցույց տալու համար ադրբեջանական իրական մտադրությունները:

Татоян: Село Неркин Ханд с трех сторон окружено более чем 20 азербайджанскими боевыми позициями
Неркин Ханд – село общины Капан Сюникской области Армении, которое с трех сторон окружено более чем 20 азербайджанскими боевыми позициями, только на данном участке оккупировано 2700 гектаров территории Армении, написал глава Центра права и справедливости – Фонда «Татоян», бывший омбудсмен Армении Арман Татоян.
«Мы с доказательствами задокументировали дополнительные факты преступлений Азербайджана против жителей села Неркин Ханд: в государственном заповеднике «Шикаох» Армении вырубаются тысячи деревьев, уничтожается животный мир, строятся десятки километров военных дорог, закладывается множество мин ( на примере 2 азербайджанских боевых позиций), жители лишены питьевой воды, азербайджанские боевые позиции – в непосредственной близости от гражданских домов и т.д.
Азербайджан проводит Конференцию ООН по климату (COP29), между тем, он сам разрушает окружающую среду Армении. Эти факты должны быть максимально представлены на мировых площадках, чтобы продемонстрировать реальные намерения Азербайджана», – отметил Татоян.