Երուսաղեմի պատրիարքարանը շահում է դատը՝ Թուրքիայում իր հսկայական կալվածքները վերստանալու համար
2019 թվականին ես հոդված էի գրել Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանի կողմից 2012 թվականին Թուրքիայում ներկայացված հայցի կարգավիճակի մասին՝ տասնամյակներ առաջ իր բռնագրավված հազարից ավելի կալվածքները վերստանալու համար։
12 տարի շարունակ Թուրքիայում տարբեր դատարաններ դիմելուց հետո Պատրիարքարանը վերջապես մեծ հաղթանակ տարավ անցած շաբաթ։
Իշխան Էրդինչն այս լավ լուրը զեկուցեց 2024 թվականի հոկտեմբերի 4-ին Ստամբուլի հայկական «Ակոս» թերթում՝ «Կարևոր զարգացում Թուրքիայում Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքության կալվածքների համար. Մար Յակուբ հիմնադրամը ձեռք է բերում իրավաբանական անձի կարգավիճակ» վերնագրով հոդվածում։ Մար Յակուբ ասելով նա նկատի ունի Երուսաղեմի Սուրբ Հակոբյանց հայոց պատրիարքարանը։
Թուրքիայի Հիմնադրամների գլխավոր տնօրինությունը (GDF) 1973 թվականին բռնագրավել էր Երուսաղեմի պատրիարքարանի կալվածքները՝ Օսմանյան կայսրության ժամանակ ստեղծված Մար Յակուբ հայկական եկեղեցու հիմնադրամը ներկայացնելով որպես այլևս չգործող։
Երուսաղեմի Հայոց պատրիարք Նուրհան Մանուկյանի 2012 թվականի հայցն ի սկզբանե մերժվել էր ինչպես Անկարայի ստորին ատյանի, այնպես էլ վերաքննիչ դատարանի կողմից։ Այնուհետեւ պատրիարքը դիմեց Թուրքիայի Սահմանադրական դատարան՝ երկրի բարձրագույն դատարան, որը որոշեց, որ ստորին ատյանի դատարանը խախտել էր Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանի իրավունքները։ Ստորին դատարանն այնուհետև չեղյալ հայտարարեց Հայոց պատրիարքարանի կալվածքների սառեցված կարգավիճակը։
Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանի թուրք փաստաբան Ալի Էլբեյօղլուն «Ակոս» թերթին ասաց, որ Պատրիարքարանը այժմ երկու տարբերակ ունի․ կա՛մ Թուրքիայի քաղաքացու է նշանակելու որպես իր ներկայացուցիչ Թուրքիայում՝ կալվածքները տնօրինելու համար, ինչպես դա եղել է մինչ դրանց բռնագրավումը, կա՛մ էլ դրանք կառավարվելու են Երուսաղեմից։
Տարիների ընթացքում Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանի բռնագրավված կալվածքների մեծ մասը վաճառվել է երրորդ անձանց՝ առանց Պատրիարքարանին որևէ փոխհատուցում վճարելու։
Պատրիարք Մանուկյանն այս տարիների ընթացքում երբեք հրապարակային հայտարարություն չի արել Թուրքիայում իր ներկայացրած հայցի մասին։ Լրատվամիջոցների միակ հաղորդագրությունները վերաբերել են անհայտ պատճառներով նրա բազմաթիվ այցելություններին Ստամբուլ։ Թեև փաստաբան Էլբեյօղլուն «Ակոս»-ին ասաց, որ Երուսաղեմի պատրիարքարանը 100-ից ավելի կալվածքներ ունի Թուրքիայում, սակայն պատրիարք Մանուկյանը բացառիկ հարցազրույցում 2019-ին ինձ ասաց, որ Պատրիարքարանը 1200 կալվածք ունեցել է միայն Ստամբուլում և մի քանի տասնյակ՝ ամբողջ Թուրքիայի տարածքում։ Պատրիարքը նաև տեղեկացրեց ինձ, որ նախկինում Ստամբուլի մաս կազմող Յալովայում, Երուսաղեմի պատրիարքարանին պատկանող շատ մեծ և արժեքավոր մի կալվածք թուրքահայի կողմից 1950-ականներին վաճառվել է մի թուրքի, և այնուհետև փախել է Միացյալ Նահանգներ։ Պատրիարքը ասել է, որ շահագրգռված է հայց ներկայացնելու այդ թուրքահայի ժառանգների դեմ։
Փաստաբան Էլբեյօղլուն անցյալ շաբաթ «Ակոս»-ին ասաց, որ Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանին է պատկանում «Կուզգյունչուք [Ստամբուլում] բարձրարժեք առանձնատունը, որի իրավունքը հաստատող փաստաթուղթը փոխանցվել է Ստամբուլի քաղաքապետարանին, այնուհետև այն քանդել են»։ Փաստաբանը նաև ասաց, որ «Հայոց պատրիարքարանի հիմնադրամից բռնագրավվել է 21 կալվածք Ալթունիզադեում [Ստամբուլում], Ստամբուլի [հայտնի] Իսթիքլալ բուլվարում, Ֆաթիհում [Ստամբուլի շրջան] և Ադանա քաղաքում»։
Դեռևս հայտնի չէ, թե ինչ է անելու Երուսաղեմի հայոց պատրիարքարանը վերականգնված կալվածքների հետ և ինչ փոխհատուցում կստանա այն կալվածքների համար, որոնք վաղուց վաճառվել են երրորդ անձանց:
Առաջարկում եմ Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանին՝ ձևավորել մեծ հարգանք վայելող հայ անհատներից կազմված միջազգային հանձնաժողով՝ վերահսկելու այս կալվածքների կառավարումը և Պատրիարքարանին տրվող փոխհատուցումները: Հաշվի առնելով Իսրայելում Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանի կալվածքների վաճառքի կամ վարձակալության շուրջ ծավալվող վեճերը, պատրիարքին ձեռնտու կլինի թափանցիկություն ցուցաբերել՝ գաղտնի բիզնես գործարքներից և կոռուպցիայի մեղադրանքներից խուսափելու համար:
Այս կալվածքների ակնկալվող վերադարձը շատ դրական զարգացում է, քանի որ թուրքական կառավարությունը հազվադեպ է համաձայնել հայ սեփականատերերին վերադարձնել տասնամյակներ առաջ բռնագրավված նրանց կալվածքները: 2011 թվականին Թուրքիայի կառավարությունը հայտարարեց, որ հայկական, հունական և հրեական բարեգործական հիմնադրամներից բռնագրավված կալվածքները կա՛մ կվերադարձնի նրանց, կա՛մ փոխհատուցում կվճարի կալվածքների արժեքի համար, եթե դրանք վաճառվել են երրորդ անձանց։
Այնուամենայնիվ, այն բանից հետո, երբ մի շարք կալվածքներ վերադարձվեցին այս փոքրամասնություններին, կառավարությունը դադարեցրեց գործընթացը, թեև որոշ դատական գործեր դեռևս ընթացքի մեջ են:
Ես դիտարկում եմ Թուրքիայի ջանքերը՝ վերադարձնելու բռնագրավված հայկական կալվածքները, որպես իրենց պատմական հանցագործությունները մաքրագործելու միջոց: Թեև մենք պետք է զգուշանանք թուրքական նման խորամանկ հնարքներից, բայց պետք է օգտվենք բոլոր հնարավորություններից՝ վերականգնելու Ցեղասպանության ժամանակ մեր կորցրածի՝ տարածքների, կալվածքների և այլ ունեցվածքների մի մասը: Եվ այն, ինչ մենք չենք կարող վերականգնել, պետք է դրանց համար փոխհատուցում ստանանք:
Ահա թե ինչու հայ ժողովուրդը չպետք է երբեք մոռանա անցյալի անարդարությունները և անի հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի պահպանի իր կորուստների հիշողությունն այնքան ժամանակ, որքան անհրաժեշտ է։ Ոչինչ առհավետ կորած չէ: Պատմությունն անսպասելի շրջադարձեր կունենա, և ոչ ոք չգիտի, թե երբ իրավիճակը կփոխվի հօգուտ մեզ: Սակայն, եթե մենք ինքներս հրաժարվենք մեր պահանջներից, դրանք ընդմիշտ կկորցնենք:

Jerusalem Patriarchate wins lawsuit to recover its vast properties in Turkey
In 2019, I wrote about the status of the lawsuit filed in 2012 in Turkey by the Armenian Patriarchate of Jerusalem to recover its over one thousand real estate properties confiscated decades ago.
After going through various legal maneuvers in Turkey for years, the Patriarchate finally won last week a major victory.
Ishan Erdinc reported the good news on October 4. 2024 in Agos Armenian newspaper of Istanbul in an article titled, “Critical development for the properties of the Armenian Patriarchate of Jerusalem in Turkey: Mar Yakoup Foundation is gaining legal personality.” Mar Yakoup refers to the Armenian Patriarchate of St. James (Sourp Hagop) in Jerusalem.
Turkey’s General Directorate of Foundations (GDF) confiscated the Jerusalem Patriarchate’s properties in 1973, describing the Mar Yakoup Armenian Church Foundation, established during the Ottoman Empire, as no longer functional.
Armenian Patriarch of Jerusalem Nourhan Manougian’s 2012 lawsuit was initially rejected by both a lower court in Ankara and the court of appeal. The Patriarch then appealed to the Constitutional Court of Turkey, the highest court in the country, which decided that the lower court had violated the rights of the Armenian Patriarchate of Jerusalem. The lower court then reversed the frozen status of the Armenian Patriarchate’s properties.
Ali Elbeyoglu, the Turkish lawyer of the Jerusalem Armenian Patriarchate, told Agos newspaper that the Patriarchate now has two options. It will either appoint a Turkish citizen as its representative in Turkey to manage the properties, as it was before their confiscation, or they will be managed from Jerusalem.
Over the years, most of the Jerusalem Armenian Patriarchate’s confiscated properties were sold to third parties without any compensation to the Patriarchate.
Patriarch Manougian has never made a public announcement over the years about the lawsuit he had filed in Turkey. The only media reports were about his multiple visits to Istanbul for undisclosed reasons. Even though attorney Elbeyoglu told Agos that the Jerusalem Patriarchate has over 100 properties in Turkey, Patriarch Manougian, in an exclusive interview, told me in 2019 that the Patriarchate had owned 1,200 properties in Istanbul alone and dozens more throughout Turkey. The Patriarch also informed me that a very large and valuable property owned by the Jerusalem Patriarchate in Yalova, Turkey, formerly a part of Istanbul, was sold by a Turkish-Armenian in the 1950’s to a Turk and then fled to the United States. The Patriarch said he is interested in filing a lawsuit against the heirs of that Turkish-Armenian.
Attorney Elbeyoglu told Agos last week that the Jerusalem Armenian Patriarchate owned a highly valuable “mansion in Kuzguncuk [Istanbul], the title of which was transferred to the Istanbul Metropolitan Municipality, was then demolished.” The Attorney also said that there are “21 properties seized from the Armenian Patriarchate Foundation in Altunizade [Istanbul], [the prominent] Istiklal Boulevard of Istanbul, the Fatih [region of Istanbul] and the City of Adana.”
It remains to be seen what the Jerusalem Armenian Patriarchate will do with the recovered properties and the compensations it will receive for the properties sold long ago to third parties.
I suggest the Jerusalem Armenian Patriarchate form an international commission of highly respected Armenian individuals to oversee the management of these properties and the compensations paid to the Patriarchate. Given the controversy revolving around the sale or lease of the Jerusalem Armenian Patriarchate’s properties in Israel, it would be in the Patriarch’s interest to exhibit transparency to avoid secretive business deals and accusations of corruption.
The anticipated return of these properties is a very positive development since the Turkish government has rarely agreed to give back to their Armenian owners the properties it had confiscated decades ago. In 2011, the Turkish government announced that real estate confiscated from Armenian, Greek and Jewish charitable foundations would be either returned to them or pay compensation for the value of the properties if they have been sold to third parties.
However, after a number of properties were given back to these minorities, the government halted the process, even though some court cases are still pending.
I view Turkish efforts to return some of the confiscated Armenian properties as a means to whitewash their historic crimes. Even though we should be wary of such clever Turkish ploys, we should take advantage of every opportunity to recover a portion of what we lost during the Genocide, such as territories, properties, and other assets. And whatever we cannot recover, we need to receive restitution for them.
This is why Armenians should never forget past injustices and do everything possible to preserve the memory of their losses as long as necessary. Nothing is lost forever. History will take twists and turns and no one knows when the tide will turn in our favor. However, if we ourselves give up our claims, they will be lost forever.