ՀՀ-ի և Արցախի նախկին ՄԻՊ-երը հանդիպումներ են ունեցել Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավորների և Սենատի անդամների հետ
21:57 09/10/2024
ՀՀ նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանը ֆեյսբուքի իր էջում գրել է.
«Փարիզում Ֆրանսիայի օրենսդիրների հետ քննարկվել են հայերի իրավունքների ադրբեջանական խախտումներն ու պաշտպանության մեխանիզմները:
Արման Թաթոյանը, Արտակ Բեգլարյանն ու Գառնիկ Քերքոնեանը հոկտեմբերի 8-ին Փարիզում հանդիպումներ են ունեցել Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի մի խումբ պատգամավորների և Սենատի անդամների հետ՝ Ֆրանսիայի Հայ դատի հանձնախմբի  աջակցությամբ և ներկայացուցիչ Անահիտ Հակոբյանի ուղեկցությամբ:
Հանդիպումներ են տեղի ունեցել Ազգային ժողովի պատգամավոր Իզաբել Սանտյագոի, Սենատի հայ-ֆրանսիական բարեկամական խմբի նախագահ Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազի, սենատոր Վալերի Բուայեի և այլ օրենսդիրների հետ:
Հանդիպումներին ներկայացվել են ադրբեջանական հանցանքների ապացույցները Արցախում և Հայաստանում, մասնավորապես, քննարկելով`
1. Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ գերիների և պատանդների ազատ արձակման և Հայրենիք վերադարձի պարտադիրությունը` շեշտելով, որ նրանք ենթարկվում են խոշտանգումների և գտնվում են կյանքի համար ամենօրյա սպառնալիքների տակ:
2. Արցախի ժողովրդի նկատմամբ ադրբեջանական ցեղասպանական քաղաքականությունը, այդ թվում` շրջափակումը, բռնի տեղահանումը և հայկական հոգևոր-մշակութային ժառանգության ոչնչացման փաստերը:
3. Արցախի բնիկ ժողովրդի վերադարձի իրավունքի պատշաճ իրացման մեխանիզմների հարցերը՝ ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշմանը համապատասխան:
4. 2020 թվականից ի վեր Հայաստանի Սյունիքի, Գեղարքունիքի, Վայոց ձորի մարզերի տարածքների ադրբեջանական օկուպացիայի փաստերը:
Ապացույցներով ներկայացվել են մարդկանց նկատմամբ ադրբեջանական  ամենօրյա հանցանքները (ունեզրկումներ, եկամուտ վաստակելու անհնարինություն, խմելու ջրից զրկելու փաստեր, կենդանական և բուսական աշխարհի զանգվածային ոչնչացում և այլն):
5. Հայ ժողովրդի դեմ ադրբեջանական  ռասիզմի, քսենոֆոբիայի և թշնամանքի շարունակվող քաղաքականությունը` բարձրագույն իշխանության հովանավորչությանբ:
6. Նշված և մնացած բոլոր հանցանքների համար ադրբեջանական իշխանությունների նկատմամբ պատասխանատվության  արդյունավետ միջոցներ կիրառելու անհրաժեշտությունը, ինչը միտված կլինի նաև կանխելու համար ադրբեջանական հետագա հանցանքները:
Հանդիպումների ավարտին պատվիրակությունը երախտագիտություն է հայտնել Ֆրանսիայի պատգամավորներին և սենատորներին աջակցության համար»:

Former Armenian and Artsakh ombudspersons discussed Azerbaijani violations of Armenians' rights and protection mechanisms with representatives of the French legislatures in Paris.
On October 8, Arman Tatoyan, Artak Beglaryan and Karnig Kerkonian met with a group of deputies of the French National Assembly and members of the Senate in Paris with the support of the Armenian National Committee of France and accompanied by its representative Anahit Hakobyan.
Meetings were held with the member of the National Assembly, Isabel Santiago, the chairman of the Armenian-French friendship group of the Senate, Gilbert-Luc Devinaz, the senator Valerie Boyer and other legislators.
Evidence of Azerbaijani crimes in Artsakh and Armenia was presented at the meetings, in particular, discussing:
1. Mandatory release and return of Armenian prisoners of war and hostages unlawfully held in Azerbaijan, stressing that they are subjected to torture and are under daily threats to their lives.
2. Azerbaijan's genocidal policy towards the people of Artsakh, including the blockade, forced displacement and the destruction of the Armenian religious and cultural heritage.
3. The issues of mechanisms for the proper realization of the right of return of the indigenous Armenian people of Artsakh, in accordance with the decision of the International Court of Justice of the United Nations.
4. The facts of the Azerbaijani occupation of the territories of Syunik, Gegharkunik, Vayots Dzor provinces of Armenia since 2020.
Daily Azerbaijani crimes against people (deprivation, impossibility of earning income, facts of deprivation of drinking water, massive destruction of fauna and flora, etc.) were presented with evidence.
5. The ongoing policy of Azerbaijani racism, xenophobia and animosity against the Armenian people under the sponsorship of the highest authorities.
6. The need to apply effective measures of accountability to the Azerbaijani authorities for the mentioned and all other crimes, which will also be aimed at preventing future Azerbaijani crimes.
At the end of the meetings, the delegation expressed gratitude to the French deputies and senators for their support.