Ադրբեջանը Ստեփանակերտում սկսել է բնակելի շենքերի զանգվածային քանդումը.Շահվերդյան
«Ադրբեջանի վարչակազմը սկսել է օկուպացված Ստեփանակերտում բնակելի շենքերի զանգվածային քանդումը»,- ահազանգում է Արցախի բռնազավթված տարածքներում մշակութային ժառանգության պահպանության պետական խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շահվերդյանը։
Նա հայտնում է, որ վերջին մի քանի օրվա ընթացքում Թումանյան փողոցի երկայնքով մայրաքաղաքի պատմական թաղամասերը հողին են հավասարվել՝ դրանով իսկ ոտնահարելով 19-րդ դարի և 20-րդ դարի սկզբի մասնավոր շինությունների հազարավոր սեփականատերերի սեփականության իրավունքը։
«Ստեփանակերտի բնակիչները պետք է շտապ կազմակերպվեն և բոլոր առկա միջոցներով պահանջեն Հայաստանի իշխանություններից և միջազգային կազմակերպություններից հանրային քայլեր ձեռնարկել Արցախի բնակիչների հավաքական իրավունքները, այդ թվում՝ վերադարձի և սեփականության իրավունքի ապահովման համար։
ԼՂՀ իշխանությունները պետք է ստանձնեն Արցախի ժողովրդի հավաքական իրավունքների պաշտպանության զանգվածային շարժման համակարգողի գործառույթը»,- գրում է նա՝ ավելացնելով, որ գուցե նույնիսկ պետք է սկսեն այսօրվա հավաքից։
Հիշեցնենք, որ այսօր Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանի նախաձեռնությամբ ակցիա է կայանալու. մասնավորապես ժամը 11:00-ին, նախատեսում են ակցիաներ իրականացնել ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի, ՀՀ ԱԳՆ, ՀՀ-ում Ռուսաստանի Դաշնության, Ֆրանսիական Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների դեսպանատների առաջ, որոնց ընթացքում  նամակներ են փոխանցվելու հասցեատերերին՝   2024 թվականի նոյեմբերին Ադրբեջանում կայանալիք ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության համաժողովին (COP29) ընդառաջ աշխարհի տարբեր երկրներում կազմակերպել ակցիաներ Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների և պատանդների անհապաղ ազատ արձակման պահանջով։

Азербайджан начал массовый снос жилых домов в оккупированном арцахском Степанакерте
«Азербайджанская администрация приступила к массовому сносу жилых домов в оккупированном Степанакерте», – бьет тревогу секретарь Государственного совета по охране культурного наследия на оккупированных территориях Арцаха Сергей Шахвердян.
Он сообщает, что в течение нескольких прошедших дней сравнены с землей исторические кварталы столицы Республики Арцах (НКР) Степанакерта вдоль улицы Туманяна, таким образом нарушив права на собственность тысяч владельцев частной постройки 19-начала 20 века.
«Жителям Степанакерта необходимо срочно организоваться и всеми доступными средствами потребовать у властей Армении и международных организаций предпринять публичные шаги с целью обеспечения коллективных прав арцахцев, в том числе и права на возвращение и права на собственность.
Властям НКР необходимо взять на себя функцию координатора массового движения в защиту коллективных прав арцахцев.
Может быть даже, начать с завтрашних акций», – пишет он.
Напомним, сегодня, 11 октября, в Ереване проходят акции по инициативе омбудсмена Арцаха Гегама Степаняна. «В преддверии проведения Конференции ООН по климату (COP29) в Баку (11-22 ноября 2024 года) в разных странах мира начались акции с требованием немедленного освобождения незаконно удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных и заложников. Учитывая эти акции, 11 октября 2024 года, в 11:00, планируется проведение акций у здания офиса ООН в Армении, МИД РА, а также у посольств Российской Федерации, Французской Республики и Соединённых Штатов Америки в Армении. В ходе данных акций адресатам будут переданы письма с требованием немедленного освобождения незаконно удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных и заложников.
К инициативе присоединились бывшие омбудсмены Республики Арцах Юрий Айрапетян, Рубен Меликян, Артак Бегларян, а также бывшие омбудсмены Республики Армения Арман Татоян и Лариса Алавердян. Начало акции – у представительства ООН в Армении», – сообщил ранее Степанян.