Չեմ կարող ասել՝ ինչու Փաշինյանը ՄԱԿ-ի ամբիոնից չխոսեց գերիներից, բայց կարևորագույն առիթ էր. Գեղամ Ստեփանյան
12:19 11/10/2024
«Ակցիայի հիմնական նպատակը Բաքվում կայանալիք COP29-ին ընդառաջ, նաև Հայաստանում համապատասխան գերատեսչությունների, կառույցների առաջ Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների և պատանդների, անհետ կործաների ճակատագիրը պարզելու, անհապաղ ազատ արձակման հարցը բարձրաձայնելն է»,- ՄԱԿ-ի երևանյան գրասենյակի դիմաց ակցիայի ժամանակ լրագրողների հետ զրույցում ասաց Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը։
Նա նշեց, որքան մոտենում է COP29- համաժողովի օրը, այնքան միջազգային դաշտում որոշակի ակտիվություն է նկատվում այս հարցով։
«Երեկ էլ տեղեկացանք, որ Եվրոպական խորհրդարանում է պլանավորվում այս թեմաներով քննարկում իրականացնել։ Սա ժամանակահատված է, երբ աշխարհի  ուշադրությունը դեպի Ադրբեջան է։ Մենք պետք է օգտագործենք  բոլոր հնարավորությունները՝ Ադրբեջանի  վրա սևեռված ժամանահատվածում  պարտադրելու Բաքվին կատարելու մարդու  իրավունքների միջազգային իրավունքի, մարդասիրական իրավունքի դրույթները, հակառակ պարագայում չխոսելով, չբարձրաձայնելով, հարցը առաջ չմղելով՝ Ադրբեջանն ավելի կոգևորվի  հետագա անպատժելիությունից»,- ասաց Գ. Ստեփանյանը։
Հարցին՝ ինչո՞ւ Նիկոլ Փաշինանը ՄԱԿ-ի ամբիոնից չխոսեց հայ գերիների, պատանդների մասին, Գեղամ Ստեփանյանն ասաց. «Թե ինչու չխոսեց, պետք է հարցնել Նիկոլ Փաշինյանին։ Բայց ՄԱԿ-ի  գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջանը  կարևորագույն առիթ էր այս՝ բացառապես հումանիտար բնույթի հարցը բարձրաձայնելու, ևս մեկ անգամ միջազգային ամենաբարձր ատյանից միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրելու համար»։
Արցախի ՄԻՊ-ի խոսքով, Հայաստանը պետք է առավել ակտիվ քայլեր ձեռնարկի միջազգային հարթակներում, հատկապես նոյեմբերին ընդառաջ, հումանիտար այս հարցն ավելի բարձր հնչեցելու համար՝ կիրառելով դիվանագիտության բոլոր գործիքները։
«Պետք է լինի պետական մակարդակով իրականացվող քաղաքականություն։ Որքան էլ տարբեր խմբեր, գերիների ու անհետ կորածների ծնողները, սրտացավ քաղաքացիներն ակցիաներ անեն, միջազգային  մակարդակում հարցը բարձրացնողը պետք է լինի Հայաստանը։
Եթե տեսնում ենք, որ Հայաստանի իշխանություններն  ակտիվ, համապատասխան քայլեր չեն ձեռնարկում, մենք ի՞նչ գործիքակազմ ունենք կիրառելու։ Պետք է հանրային ճնշման արդյունքում հարցը բերել օրակարգ, անել այնպես, որ Հայաստանի իշխանությունը, ի թիվս այլ պետությունների, հարցը օրակարգում պահի։  Իսկ միջազգային հանրությունից, մասանվորապես ՄԱԿ, ԱՄՆ, Ռուսատան, Ֆրանսիա, որոնց դեսպանատներին այսօր մենք նամակներ ենք հանձնելու, մեր պահանջն է՝ COP29-ին ընդառաջ հանդես գալ հրապարակային ու տեսանելի պահանջով ուղղված Ադրբեջանին՝ անհապաղ և առանց որևէ նախապայմանների ազատ արձակել Բաքվում ապօրինի պահվող գերիներին ու պատանդներին։
Դեսպանատներին ուղղված նամակներում  նաև կան Արցախի ժողովրդին հուզող այլ հարցեր,  մասնավորապես վերադարձի իրավունքը միջազգային բանակցային գործընթաց վերադարձնելու, Արցախում հայկական պատմամշակութային ժառանգության պահպանության ուղղությամբ հստակ գործնական քայլեր ձեռնարկելու պահանջներ»,- ասաց նա։
Գեղամ Ստեփանյանը նշեց, որ Հայաստանի ԱԳՆ-ի հետ որևէ կապ չունի, դրա համար պահանջագիրը ներկայացվելու է հրապարակայնորեն։
«Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի  հետո որոշակի  համագորակցություն կա զուտ Հայաստանում արցախցիների իրավունքների  պաշտպանության առումով»,- ասաց ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանը։

Г.Степанян: Не могу сказать, почему Пашинян с трибуны ООН не поднял вопрос армянских пленных, это была важная возможность
14:24 11/10/2024
«Основная цель акции – в преддверии проведения Конференции ООН по климату (COP29) в Баку (11-22 ноября 2024 года) поднять вопрос о необходимости немедленного освобождения незаконно удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных и заложников, выяснения судеб пропавших без вести также перед соответствующими международными структурами, ведомствами в Армении», – сказал в беседе с журналистами во время акции у представительства ООН в Ереване 11 октября омбудсмен Республики Арцах (НКР) Гегам Степанян.
По его словам, с приближением даты проведения COP29 в Баку на международной арене наблюдается определенная активность в связи с данным вопросом.
«Накануне мы узнали, что в Европарламенте планируется провести обсуждение по данным темам. В этот период, когда внимание мира сосредоточено на Азербайджане, мы должны использовать все возможности, чтобы заставить его выполнить положения международного права, гуманитарного права. Если мы не будем поднимать этот вопрос, продвигать его, то Азербайджан еще больше воодушевится своей безнаказанностью», – сказал Гегам Степанян.
«Вопрос, почему Никол Пашинян с трибуны ООН не стал говорить об удерживаемых в Баку армянских пленных, заложниках, следует адресовать ему самому. Но сессия ГА ООН – важнейший повод поднять этот носящий исключительно гуманитарный характер вопрос, еще раз с самой высокой международной трибуны привлечь к нему внимание международного сообщества», – сказал Степанян.
По мнению омбудсмена Арцаха, Армении следует предпринять более активные шаги на международных площадках, особенно в преддверии COP29 в Баку в ноябре, чтобы привлечь максимум внимания к этому гуманитарному вопросу, задействовать для этого все дипломатические инструменты.
«Нужна проводимая на государственном уровне политика. Сколько бы разные группы, родители пленных и пропавших без вести, неравнодушные граждане ни проводили акций, именно Армения должна поднять этот вопрос на международном уровне.
Если мы видим, что власти Армении не предпринимают активных, необходимых шагов, что нам остается? Нужно в результате общественного давления добиться внесения этого вопроса в повестку дня – как властей Армении, так и других стран.
Что касается международного сообщества, в частности ООН, США, России и Франции, то в посольства мы сегодня передадим письма. Наше требование состоит в следующем: в преддверии COP29 выдвинуть публичное и видимое требование к Азербайджану – немедленно и без каких-либо предварительных условий освободить незаконно удерживаемых в Баку армянских пленных  и заложников.
В письмах, адресованных посольствам, затронуты и другие вопросы, волнующие народ Арцаха, в частности, требования вернуть в международный переговорный процесс право на возвращение, предпринять четкие практические шаги в направлении сохранения армянского культурного м исторического наследия в Арцахе», – представил Г.Степанян.
Гегам Степанян сообщил также об отсутствии контактов с МИД Армении, поэтому письмо-требование будет представлено публично.
«Определенное сотрудничество есть с Защитником прав человека Армении – в плане защиты прав арцахских армян в Армении», – сказал он.