Շոուի մի մաս է. Լևոն Քոչարյանը՝ «մարտի 1»-ի գործի վերաբացման մասին
«Գործը մակագրվել է մի դատավորի, ով եղել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամ, պատգամավորի թեկնածու։ Նման մարդուց արդարադատություն ակնկալելն անմտություն է»,- «մարտի 1»-ի գործով դատական նիստից առաջ լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ պատգամավոր, ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի որդին՝ Լևոն Քոչարյանը։
Հարցին, թե մտավախություն չունի, որ իր հորը՝ Ռոբերտ Քոչարյանին կրկին կկալանավորեն, Լևոն Քոչարյանը պատասխանեց. «Իրավական առումով, թվում է, թե նման հնարավորություն չեն կարող ունենալ, բայց մենք վերջին 6 տարիներին այնքան բան տեսանք, որ այս իրավական ամենաթողության շրջանում ինչ ուզեն, կարող են անել։
Շատ բան ենք տեսել, չենք կարող բացառել»։
Հարցին, թե ինչո՞ւ են դարձյալ «մարտի 1-ի» քրեկան գործը վերաբացել, երբ վաղեմության ժամկետն արդեն անցել է,  Լևոն Քոչարյանը պատասխանեց. «Հայրս մեկուկես տարի նստել է մի հոդվածով, որը, փաստորեն, հակասահմանադրական էր, այնպես որ, իրենք պարտավոր էին ներողություն խնդրել։ Իրենք ամեն գնով այսքան ապօրինությունների գնում են, որ ներողություն չխնդրեն, երկրորդ՝ ավելորդ քաշքշուկ ստեղծեն թե մեզ համար, թե նորից խոսելու առիթ ստեղծեն։ Ու սա անում են մարդիկ, որոնց պատճառով հայրենիքի մեծ է կորել, հազարավոր մարդիկ են զոհվել։ Բայց փորձում են 16 տարվա դեպքերը, որոնց առանցքային դերակատարներ էին հենց իրենք, ակտիվ պահել։ Շոուի մի մաս է»։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, ԶՈւ գլխավոր շտաբի նախկին պետ, ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը և ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը մեղադրվում էին սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ։  Մինչ ընդհանուր իրավասության դատարանը քննում էր գործը, ՍԴ-ն հակասահմանադրական ճանաչեց հոդվածը։ Վճռաբեկ դատարանը սեպտեմբերի 12-ի որոշմամբ բեկանել է Ռոբերտ Քոչարյանի, Յուրի Խաչատուրովի և մյուսների գործը կարճելու որոշումը և թույլատրել վերաորակավորել մեղադրանքը:
Նշենք, որ այս գործով դատավոր Սարգիս Պետրոսյանը 2018 թվականի ԱԺ ընտրությունների ժամանակ եղել է «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորի թեկնածու Շիրակի մարզից:

«Это часть шоу»: Левон Кочарян – о возобновлении дела «1 марта»
В Антикоррупционном суде Армении сегодня возобновился судебный процесс по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и трех бывших высокопоставленных должностных лиц. Председательствует на суде судья Саркис Петросян. На сегодняшнем заседании присутствует и Роберт Кочарян.
«Уголовное дело завизировано на имя судьи, который был членом правящей партии «Гражданский договор», кандидатом в депутаты. Посему ожидать осуществления правосудия от такого человека – просто наивно», – заявил в беседе с журналистами во дворе Антикоррупционного суда 11 октября сын второго президента Армении Роберта Кочаряна – Левон Кочарян.
В ответ на вопрос, нет ли у него опасений, что его отца – Роберта Кочаряна – вновь возьмут под стражу, Левон Кочарян сказал: «В правовом плане, кажется, у них не может быть возможности для ареста. Но за последние 6 лет мы видели столько всего, что в этот период правовой вседозволенности они могут предпринять все, что хотят. Мы много всего видели, не можем исключать и этого».
На вопрос, почему власти пошли на возобновление дела «1 марта», Левон Кочарян ответил: «Они обязаны были принести извинения, поскольку мой отец провел за решеткой 1,5 года по статье, которая была антиконституционной. Они любой ценой идут на все эти беззакония, чтобы не извиняться. Цель еще и в том, чтобы создать ненужную волокиту для нас, тему для пересудов. И это делают люди, из-за которых мы лишились большой части Родины, из-за которых погибли тысячи людей. Но они пытаются сохранить активными события 16-летней давности, в которых они сами были ключевыми акторами. Это часть шоу».