Փաշինյանը Զվարթնոցում ծանոթացել է հայ սահմանապահների աշխատանքին
Նիկոլ Փաշինյանն ԱԱԾ տնօրեն Ա. Աբազյանի ուղեկցությամբ այցելել է «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայան ու ծանոթացել է ՀՀ սահմանապահների աշխատանքին:
Վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող Փաշինյանը տեսանյութ է հրապարակել ֆեյսբուքյան իր էջում ու գրել.
««Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում ծանոթացա ՀՀ սահմանապահների աշխատանքին՝ նոր իրողության պայմաններում»:
Նա եղել է մեկնման և ժամանման սրահներում, որտեղ սահմանապահ զորքերի ծառայողներն իրականացնում են իրենց գործառույթները: Պատասխանատուները զեկուցել են, որ սահմանապահ ծառայությունն իրականացվում է առանց խնդիրների և լուրջ միջադեպերի:
Հիշեցնենք, որ նախկինում օդանավակայանում ծառայություն իրականացնում էին ռուս սահմանապահները։ Ռուսաստանի ԱԴԾ սահմանային ծառայության ներկայացուցիչները հուլիսի 31-ից «Զվարթնոց» անցակետում պետական սահմանի պաշտպանության գործառույթները փոխանցել էին հայկական կողմին:

Пашинян в аэропорту «Звартноц» ознакомился с работой пограничников РА
Никол Пашинян в сопровождении директора СНБ Армении Армена Абазяна посетил ереванский международный аэропорт «Звартноц» и ознакомился с работой армянских пограничников.
Занимающий должность премьер-министра РА Пашинян опубликовал видео на своей странице в соцсети и написал:
«В международном аэропорту «Звартноц» ознакомился с работой пограничников РА – в условиях новой реальности».
Отметим, 31 июля российские пограничники покинули ереванский аэропорт «Звартноц», где несли службу 32 года. Во время официальной церемонии начальник погрануправления ФСБ России в Армении генерал-лейтенант Роман Голубицкий и командующий пограничными войсками Службы нацбезопасности Армении Эдгар Унанян подписали протокол о передаче Еревану под охрану государственной границы в пограничном пункте пропуска «Звартноц».
В середине марта Никол Пашинян сообщил, что Ереван проинформировал российскую сторону о решении с 1 августа самостоятельно осуществлять пограничный контроль в ереванском аэропорту «Звартноц».