Նիկոլը մարտի 1-ը դարձրել է երկու հոգու՝ իր և Ռ. Քոչարյանի թեման. Վահե Հովհաննիսյան
Իշխանությունը Մարտի 1-ի թեման կրկին բերեց դատարան. արհեստականորեն, դժվարությամբ, բայց՝ համառորեն։ Խնդիրը՝ այս էմոցիոնալ թեման հերթական անգամ վաճառել հոգնած, ծանր իրականությունից շշմած մեր հասարակությանը։ Իհարկե, այս անգամ լավ չի վաճառվում։
Պատերազմի, կորցրած Արցախի ու նոր ծայրահեղ սուր սպառնալիքների ֆոնին չկա նախկին հնչեղությունը։ Նիկոլը մարտի 1-ը դարձրել է երկու հոգու՝ իր և Ռ. Քոչարյանի թեման։ Երբ իրեն պետք է՝ հարձակվում է, մյուսն էլ՝ ստիպված պաշտպանվում։ Իրականում սա ամենևին երկուսի թեման չէ, սա հասարակության թեման է, որը, սակայն, բարդ թեմաների «հավեսն» արդեն չունի։
Եթե հասարակությունը պահանջ չի դնում հասկանալու, թե ինչո´ւ, ինչպե´ս հնարավոր եղավ մարտի 1-ը՝ իր երկրում, իր քաղաքում, ինչո´ւ չկանխվեց, ի´նչ մեխանիզմներ աշխատեցին, ինչո´ւ ձևավորվեց նման մթնոլորտ, նշանակում է՝ այդ հասարակությանը հանգիստ կարելի է ստիպել մարսել ցանկացած աղետ, օրինակ՝ պատերազմը շուտ չդադարեցնելու փաստը։ Եթե հասարակությունը լիներ պահանջատեր, և եթե նրա վերնախավերը լինեին մի փոքր ավելի ազնիվ, ապա շատ բան երկրում կարող էր այլ ընթացք ունենալ։ Հիմա մեզ իրո՞ք թվում է, թե կարող է գոյություն ունենալ այնպիսի մի դատավոր, որը դատական նիստեր անելով կարող է տալ պատասխաններ այդ բոլոր հարցերին։
Այսօր մարտի 1-ի թեման թարմացնելը, այնուհանդերձ, նշանակում է նաև հետևյալը.
1. Դա վիրավորական է զոհերի և նրանց հարազատների համար։ Իշխանությունը նրանց ուղղակի ասում է՝ երբ կուզեմ կարթնացնեմ թեման, երբ ուզեմ՝ կքնեցնեմ, դուք ինձ համար ընդամենը շահառուների խումբ եք։
2. Բարդ թեմանները գռեհկորեն պարզունակացնելու մեսիջ է. բոլոր բարդ թեմաները տարե´ք այդ ճանապարհով։ Զրո փորձ՝ հասկանալու որևէ բանի  խորքային պատճառները, «այլևս երբեքի» մեխանիզմները։
3. Դատաիրավական համակարգի ծայրահեղ վտանգավոր օգտագործումը։ Դա շատ վտանգավոր բան է, ու շատ շատերի համար վատ է վերջանալու»։

Эксперт: Никол превратил «1 марта» в тему двух человек
Власти вернули в суд дело о событиях 1 марта 2008 года: искусственно, с трудом, но упорно. Задача – еще раз продать эту эмоциональную тему нашему уставшему и пораженному суровой реальностью обществу. Конечно, на этот раз она продается не очень хорошо», – пишет эксперт группы «Альтернативные проекты» Ваге Оганнисян в своем Telegram-канале.
«На фоне войны, потерянного Арцаха и новых экстремальных угроз прежнего резонанса нет. Никол превратил «1 марта» в тему двух человек: свою и Р. Кочаряна. Когда ему нужно – нападает, а другой вынужден защищаться. На самом деле это вовсе не тема двоих, это тема общества, которому, однако, не до этих сложных тем.
Если общество не ставит задачи – понять, почему и как 1 марта стало возможным в его стране, в его городе, почему эти события не предотвратили, какие механизмы сработали, почему сформировалась такая атмосфера, то это значит, что такое общество можно легко заставить переварить любую катастрофу, например, факт непрекращения войны раньше. Если бы общество было требовательным, а его элиты были бы немного честнее, то многое в стране могло бы сложиться по-другому. Неужели нам сейчас действительно кажется, что может быть такой судья, который сможет дать ответы на все эти вопросы, проводя судебные заседания?
Тем не менее, возвращение темы 1 марта в повестку дня сегодня означает также следующее:
1. Это оскорбительно по отношению к погибшим и их родным. Власть им просто говорит: когда захочу – вернусь к этой теме, когда захочу – закрою ее, вы для меня просто группа бенефициаров.
2. Это месседж о пошлом упрощении сложных тем: так относитесь ко всем сложным темам. Ноль попыток понять глубинные причины чего-либо, механизмы «никогда больше».
3. Крайне опасное использование судебно-правовой системы. Это очень опасная вещь, и для многих закончится плохо», – отметил он.