ՊԵԿ. էլեկտրոմոբիլների ներմուծման սակագնային քվոտայի մնացորդը կազմում է 317 հատ
Պետական եկամուտների կոմիտեն տեղեկացնում է, որ 2024 թ. հոկտեմբերի 14-ի դրությամբ ԵԱՏՄ ԱՏԳ ԱԱ 8703 80 000 2 ծածկագրին դասվող էլեկտրական շարժիչով տրասնպորտային միջոցների 0 տոկոս ներմուծման մաքսատուրքի դրույքաչափի շրջանակում ներմուծման սակագնային քվոտայի մնացորդը կազմում է 317 հատ։
Հիշեցնենք, որ նախապես սահմանված 7400 հատ քվոտայի սպառված լինելու պայմաններում` ՀՀ կառավարության 10.10.2024թ. թիվ 1589-Ն որոշմամբ՝ ներմուծման սակագնային քվոտան ավելացվել էր ևս 600 հատով, որից հետո հոկտեմբերի 11-ից մինչև 12-ի կեսօրը ընկած ժամանակահատվածում արտոնությամբ ձևակերպվել և բաց է թողնվել ևս 283 էլեկտրական շարժիչով տրասնպորտային միջոցներ։
ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից հայտնում են, որ 2025 թվականի համար էլեկտրական շարժիչով տրանսպորտային միջոցների համար ևս սահմանված է 0 տոկոս ներմուծման մաքսատուրքի դրույքաչափ՝ 8000 տրանսպորտային միջոցների համար: 2025 թվականի քվոտայից օգտվելու համար անհրաժեշտ կլինի ՀՀ ներմուծված տրասնպորտային միջոցի համար մաքսային հայտարարագիրը կամ մաքսային մուտքի օրդերը ներկայացնել և գրանցել 01.01.2025 թվականից սկսած:

КГД Армении: Остаток тарифной квоты на импорт электромобилей составляет 317 единиц
Комитет государственных доходов (КГД) сообщает, что по состоянию на 14 октября 2024 года, остаток импортной тарифной квоты в рамках 0-процентной ставки ввозной таможенной пошлины на транспортные средства с электродвигателем, классифицируемые под кодом 8703 80 000 2 ТН ВЭД ЕАЭС, составляет 317 шт..
Напомним, что в 2024 году при условии применения таможенной льготы в размере 0-процентной ставки ввозной таможенной пошлины было предусмотрено импортировать в Армению из третьих стран 7400 единиц электромобилей.
Правительство Армении на заседании 10 октября внесло изменения в одно из ранее принятых решений в целях обеспечения процесса импорта с 0% ставкой ввозной пошлины на транспортные средства с электродвигателями в соответствии с решением Совета ЕЭК от 24 ноября 2023 года.
Решением предлагается обеспечить импорт 8 тысяч транспортных средств по нулевой ставке таможенной пошлины. Как отметил министр экономики Геворг Папоян, по состоянию на 1 октября, квота в 7400 электромобилей была исчерпана, поэтому было принято решение реализовать также резерв в 600 единиц.