Զուրաբիշվիլին ասել է, որ Վրաստանը ղեկավարում է «ռուսական կառավարությունը»
Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին հայտարարել է, որ երկիրը ղեկավարում է «ռուսական կառավարությունը» և մեղադրել է իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցությանը հոկտեմբերի 26-ին նշանակված խորհրդարանական ընտրությունները կեղծելու մեջ։ Նրա խոսքերը մեջբերում է Financial Times-ը։
Զուրաբիշվիլին կարծում է, որ «Վրացական երազանք» կուսակցությունը, որը իշխանության է 2012 թվականից, քարոզարշավ է վարում, որը հիմնված է քարոզչության, բևեռացման և ահաբեկման մարտավարության վրա, «ինչպես Ռուսաստանում»։
Նա նաև մեղադրել է իշխող կուսակցությանը, իբր, ճնշում է գործադրում պետական պաշտոնյաների վրա, որպեսզի քվեարկեն իր օգտին, հարձակվում է ընդդիմադիր ակտիվիստների վրա, սպառնում լրագրողներին և դժվարացնում արտերկրում գտնվող քաղաքացիների քվեարկությունը։
«Սա սովորական ընտրություններ չեն, այլ ընտրություն եվրոպական ապագայի և ռուսական անցյալի միջև»,- ասել է պետության ղեկավարը։

Президент Зурабишвили: Грузией управляет «российское правительство»
Президент Грузии Саломе Зурабишвили заявила, что страной управляет «российское правительство», и обвинила правящую партию «Грузинская мечта» в желании фальсифицировать итоги парламентских выборов, которые пройдут 26 октября. Ее слова приводит Financial Times.
Зурабишвили считает, что находящаяся у власти с 2012 года партия «Грузинская мечта» ведет кампанию, основанную на пропаганде, поляризации и тактике запугивания «как и в России».
Она также обвинила правящую партию в том, что та якобы оказывает давление на государственных служащих, нападает на активистов оппозиции, угрожает журналистам и затрудняет участие в выборах для граждан за рубежом.
«Это не обычные выборы, а скорее выбор между европейским будущим и российским прошлым», — заявила глава государства.
Президент Грузии Саломе Зурабишвили находится в оппозиции правящей партии «Грузинская мечта – Демократическая Грузия», напоминает «Газета.Ru».