Աստանան պատրաստ է Երևանին և Բաքվին խաղաղ բանակցությունների համար հարթակ առաջարկել
Ղազախստանը պատրաստ է Երևանին և Բաքվին կրկին հարթակ առաջարկել Ալմաթիում՝ խաղաղության պայմանագրի կնքման շուրջ բանակցությունների համար։ Այս մասին հայտնում է Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի մամուլի ծառայությունը՝ ամփոփելով  Աստանայում գտնվող Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հետ բանակցությունների արդյունքները։
«Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը հաստատել է ղազախական կողմի պատրաստակամությունը՝ շարունակելու Ալմաթիի հարթակը տրամադրել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման շուրջ բանակցությունների համար», - ասվում է հայտարարության մեջ։
Հաղորդվում է նաև, որ  Տոկաևն ու Խաչատուրյանը քննարկել են նաև երկկողմ հարաբերությունները։
«Ղազախստանը բարձր է գնահատում Հայաստանի հետ բարեկամական հարաբերությունները։ Ղազախական հողի վրա հայ ժողովրդի նկատմամբ ջերմ զգացմունքներ կան։ Ղազախստանի համար Հայաստանը հուսալի և ժամանակի փորձարկված սերտ գործընկեր է», - Տոկաևի խոսքերն է մեջբերում մամուլի ծառայությունը։

Астана готова вновь предложить Еревану и Баку площадку для мирных переговоров
Казахстан готов вновь предложить Еревану и Баку площадку в Алма-Ате для проведения переговоров о заключении договора о мире. Об этом сообщила пресс-служба президента Казахстана Касыма-Жомарта Токаева по итогам его переговоров с президентом Армении Ваагном Хачатуряном, который посещает Астану.
«Касым-Жомарт Токаев подтвердил готовность казахстанской стороны и далее предоставлять Алматинскую площадку для переговоров между Азербайджаном и Арменией по заключению мирного договора», - говорится в сообщении.
Как отметили в пресс-службе, Токаев и Хачатурян также обсудили двусторонние отношения. «В Казахстане очень дорожат дружественными отношениями с Арменией. К армянскому народу на казахской земле питают теплые чувства. Для Казахстана Армения является надежным и проверенным временем близким партнером», - привела пресс-служба слова Токаева.