ՀԺՄ. Այսօր հայաստանյան մամուլի առջև ծառացած են բազմաթիվ մարտահրավերներ
«Արդեն 20 տարի շարունակ՝ սկսած 2004 թվականից, հոկտեմբերի 16-ը նշվում է որպես Հայ մամուլի օր՝ ի հիշատակ 1794 թվականի հոկտեմբերի 16-ին Մադրասում առաջին հայկական պարբերականի՝ «Ազդարարի» լույսընծայման։
Այսօր հայ մամուլի ու հայաստանյան մամուլի առջև ծառացած են բազմաթիվ մարտահրավերներ՝ պայմանավորված՝ ինչպես օբյեկտիվ, այնպես էլ՝ սուբյեկտիվ գործոններով։ Հայկական մամուլի աշխատակիցներն իրենց ամենօրյա պարտականությունը կատարում են մի կողմից՝ օրեցօր աճող տեղեկատվական հոսքերի, այդ թվում՝ ապատեղեկատվության, մյուս կողմից՝ ազատ խոսքի, մամուլի դեմ ուղղված իշխանությունների ճնշումների պայմաններում։
Այս և բազմաթիվ այլ գործոնների արդյունքում ստեղծվել է մի իրավիճակ, երբ առերևույթ, նոմինալ առումով կան խոսքի ու մամուլի ազատության համար անհրաժեշտ պայմանները, մյուս կողմից՝ բովանդակային հարթությունում լրագրողները ստիպված են դիմակայել մի շարք խոչընդոտների։ Եվ չնայած բոլոր դժվարություններին, հայկական մամուլի ներկայացուցիչները կատարում են իրենց աշխատանքը, որն օբյեկտիվորեն զերծ չէ թերություններից, իր վրա կրում է հանրային ու պետական կյանքի բոլոր արատավոր երևույթների ազդեցությունը, որում այսօր ապրում է Հայաստանը։
Շնորհավորելով բոլորիս Հայ մամուլի օրվա կապակցությամբ՝ Հայաստանի Ժուռնալիստների միությունը ցանկանում է քաղաքացիական կամք ու վճռականություն, մասնագիտական խիզախություն ու պատասխանատվություն՝ մեր առաքելությունն արժանապատվորեն կատարելու գործում։
Պինդ լինենք, դիմակայենք մեր երկրին սպառնացող նորանոր մարտահրավերներին՝ թե մասնագիտական, թե մարդկային, թե քաղաքական հարթություններում, հարգենք միմյանց պրոֆեսիոնալ աշխատանքը, պահպանենք մասնագիտական էթիկան, համագործակցենք, օգնենք միմյանց հաղթահարել ամենօրյա դժվարությունները»։

Союз журналистов Армении: Сегодня армянская пресса сталкивается с многочисленными вызовами
«Уже 20 лет, с 2004 года, 16 октября отмечается как День армянской прессы. Дело в том, что 16 октября 1794 года в Мадрасе (Индия) вышел в свет первый армянский печатный периодический журнал «Аздарар» («Вестник»).
Сегодня армянская пресса и пресса Армении сталкиваются с многочисленными вызовами, обусловленными как объективными, так и субъективными факторами.
Сотрудники армянских СМИ выполняют свой долг, с одной стороны, в условиях ежедневно увеличивающихся информационных потоков,  в том числе и дезинформации, а с другой стороны, в условиях давления властей на прессу.
В результате этого и многочисленных других факторов создалась ситуация, когда номинально существуют необходимые условия для свободы слова и СМИ, с другой стороны, в содержательном плане журналистам приходится сталкиваться с рядом препятствий.
И, несмотря на все трудности, представители армянской прессы выполняют свою работу, которая объективно не лишена недостатков, несет на себе воздействие всех порочных явлений общественной и государственной жизни Армении.
Дорогие коллеги, поздравляя с Днем армянской прессы, Союз журналистов Армении желает гражданской воли и решимости, профессионального мужества и ответственности в достойном выполнении нашей миссии.
Давайте будем крепки, будем противодействовать новым вызовам, угрожающим нашей стране, как в профессиональном, так и в человеческом и политическом плане, будем уважать профессиональный труд друг друга, соблюдать профессиональную этику, сотрудничать, помогать друг другу преодолевать повседневные трудности».