Սուրենյանց. Երկրում հասունանում է հեղաշրջում
«ՔԿ ղեկավար Արգիշտի Քյարամյանի ամբարտավան վարքագիծը լավագույն ցուցիչ է, թե ինչ ողբալի վիճակում է գտնվում մեր իրավապահ համակարգը»,-անդրադառնալով երեկ ԱԺ-ում հանցավորության վիճակի վերաբերյալ լսումների ընթացքում գրանցված միջադեպին ու խոսակցությունը՝ նշում է քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցը։
Նա մեջբերում է ՔԿ նախագահի հայտարարությունն ու նշում. ««...Էս երկրի երեսին այնպիսի մեկը չկա, որը կկարողանա իմ ասածների վերաբերյալ ռեպլիկ բաց թողնել, և եթե եղել է այդպիսին, ուրեմն ես հլը շատ մեղմ արձագանք եմ ցուցաբերել։ Արձագանքը հետագայում կստացվի», - երեկ պատգամավորներին, սակայն ոչ միայն նրանց, այլ նաև՝ երկրի քաղաքական ղեկավարությանը, ընդդիմությանը, սովորական քաղաքացիներին սպառնում էր ՔԿ ղեկավարը:
Եթե կուզեք՝ Քյարամյանը սպառնում էր երկրի սահմանադրական կարգին ու եթե Փաշինյանը նրան անհապաղ պաշտոնանկ չանի, ապա նրա անգործությամբ կամ խրախուսմամբ երկրում հասունանում է հեղաշրջում:
Մյուս կողմից, վստահ եմ ՔՊ պատգամավորների «զայրույթը» ոչ թե արդարադատության ծարավի, այլ ներկլանային «ռազբորկաների» հետևանք է»։

Сурен Суренянц: В стране назревает переворот
Надменное поведение председателя Следственного комитета (СК) Республики Армения Аргишти Кярамяна на парламентских слушаниях, созванных 15 октября Постоянной комиссией Национального Собрания по вопросам обороны и безопасности,– лучший показатель того, в каком плачевном состоянии находится наша правоохранительная система, написал политолог Сурен Суренянц.
Сурен Суренянц процитировал в частности следующее высказывание Аргишти Кярамяна: «В этом мире нет никого, кто бы осмелился бросить реплику на мои замечания. А если нашелся таковой, то тогда я еще крайне мягко отреагировал, ответ получат в дальнейшем».
«Так вчера угрожал депутатам, но не только им, но и политическому руководству страны, оппозиции, рядовым гражданам глава СК.
Если хотите, Кярамян угрожал конституционному строю страны, и если Пашинян немедленно не отправит его в отставку, то его бездействием или с его поощрения в стране назревает переворот.
С другой стороны, уверен, что "гнев" депутатов от фракции партии власти "Гражданский договор" вызван не жаждой правосудия, а внутриклановыми "разборками"», – отметил Сурен Суренянц.