Հարութ Սասունյան. Բաքուն 4,7 միլիոն դոլարով PR ընկերություն է վարձում՝ կլիմայի գագաթնաժողովից առաջ իր իմիջը մաքրագործելու համար
08:30 16/10/2024
Ադրբեջանի բռնապետական և կոռումպացված կառավարությունը 4,7 միլիոն դոլար է վճարում ամերիկյան PR ընկերությանը, որպեսզի մաքրագործի իր արատավոր իմիջը՝ այս տարվա նոյեմբերին Բաքվում COP29 հեղինակավոր միջազգային համաժողովի հյուրընկալումից առաջ:
Փետրվարին Ադրբեջանը վարձել է հասարակայնության հետ կապերի ամերիկյան Teneo Strategy ընկերությունը, որպեսզի «պատերազմող նավթային պետությունը նմանվի Մայր Թերեզային», ըստ Նիք Քլիվլենդ-Սթաուտի, որը ResponsibleStatecraft.org կայքում մի հոդված է հրապարակել՝ «Ինչպես է Ադրբեջանը «կեղծ խաղաղությամբ մաքրում» իր իմիջը COP29-ից առաջ․ Բաքուն, թանկարժեք PR ընկերության որոշակի օգնությամբ, նոյեմբերին հյուրընկալում է կլիմայի գագաթնաժողովը» վերնագրով։
Իր չափազանց բարձր վարձատրությունը վաստակելու համար Teneo-ն շուրջ 500 անգամ կապ է հաստատել «88 տարբեր համաշխարհային լրատվամիջոցների 144 լրագրողների հետ՝ առաջ մղելու Ադրբեջանի COP29-ի օրակարգը․․․․ Միայն մեկ օրվա ընթացքում PR ընկերությունը… մեդիա ֆորումի ժամանակ ընթրել է երեք լրագրողների հետ Լեռնային Ղարաբաղի հինգաստղանի հյուրանոցի ռեստորանում: Հենց հաջորդ օրը նրանցից մեկը Պակիստանում հրապարակված հոդվածում գովաբանել է Ադրբեջանի կողմից տարածաշրջանի նկատմամբ նոր հաստատված վերահսկողությունը, իսկ մի քանի շաբաթ անց թվիթերում գրել է՝ Ադրբեջանի «բախտը բերել է, որ նախագահ Իլհամ Ալիևի նման ղեկավար ունի»։
Ադրբեջանցի մի պաշտոնյա հայտարարել է, որ իր երկիրը վարձել է Teneo-ին «COP29-ի հաղորդակցման գործառույթը կազմակերպելու համար, ներառյալ պատմության զարգացում, սկզբնական բովանդակության մշակում, հաղորդակցության և ներգրավվածության քարոզարշավի պլանավորում, խնդիրների կառավարում, կազմակերպչական զարգացում, լրատվամիջոցների հետ կապերի կարողության հաստատում և լրատվամիջոցների վերապատրաստում»: Նիք Քլիվլենդ-Սթաուտը հայտնել է, որ «Teneo-ի առնվազն հինգ ղեկավարներ մշտապես գտնվում են Բաքվում՝ մինչ օրս 350 հազար դոլար ծախսելով ավիատոմսերի և հյուրանոցների վրա»:
Նախագահ Ալիևի գլխավոր խորհրդական Հիքմաթ Հաջիևն անամոթաբար հայտարարել է  «COP29 զինադադարի» մասին, ինչը նշանակում է, որ Ադրբեջանը կոչ է անում աշխարհի բոլոր պատերազմող կողմերին հրադադար հայտարարել նոյեմբերյան համաժողովի ընթացքում: Նման կեղծ  հայտարարություն անում է մի երկիր, որի ղեկավարը բազմիցս սպառնացել է ներխուժել Հայաստան։ Սա մեզ հիշեցնում է աստվածաշնչյան հորդորը. «Բժի՛շկ, բժշկի՛ր ինքդ քեզ»:
Նիք Քլիվլենդ-Սթաուտը գրել է. «Ադրբեջանը հայտնի է դարձել իր նավթային հարստությունը ցուցադրելով՝ օտարերկրյա պաշտոնյաներին, օրենսդիրներին և լրագրողներին նվերներով, անվճար թռիչքներով և շքեղ հյուրանոցներով սիրաշահելու համար, ինչը կոչվում է «խավիարային դիվանագիտություն»: Համաձայն Responsible Statecraft-ի՝ Հասանելիության ազատության մասին ակտի պահանջի միջոցով ստացված ուղևորության երթուղու, Մեյն նահանգի օրենսդիրները մայիսին ինը օր անցկացրել են Ադրբեջանում, որոնց ճանապարհածախսը, սնունդը և կացարանն ապահովել է Ադրբեջանի Սփյուռքի հետ աշխատանքի պետական կոմիտեն, այն նույն գործակալությունը, որը հյուրընկալել էր [Նյու-Յորքի քաղաքապետ Էրիկ] Ադամսի օգնականներին։ Երթուղու մի մասը ներառում էր երկօրյա ուսուցում «օկուպացիայից ազատագրելուց հետո նոր զարգացման» մասին Լեռնային Ղարաբաղում: «Կարծում եմ, որ պետք է գտնեմ անձնագիրս։ Ես շատ հուզված եմ․․․», գրել է նահանգի ներկայացուցիչ Ջիլ Դյուսոնը՝ ի պատասխան հրավերի։ Հունիսին Վաշինգտոնում Ադրբեջանի դեսպանատունը նույնիսկ վարձել էր նախկին պատգամավոր Քրիս Ստյուարտին (Հանրապետական-Յուտա)՝ Կոնգրեսի պատվիրակությունների այցերն Ադրբեջան համակարգելու համար»:
Բացի այդ, Նիք Քլիվլենդ-Սթաուտը նշել է, որ Ադրբեջանը վարձել է մեկ այլ PR ընկերություն՝ «The Friedlander Group-ը, որն Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության կողմից վարձված ընկերություն է, [որը] Վաշինգտոնում Կոնգրեսում առաջատարն է: RS-ի կողմից ստացված էլեկտրոնային նամակը ցույց է տալիս, որ ընկերությունը սեպտեմբերի 23-ին նամակ է հղել Կոնգրեսի անդամներին՝ խնդրելով չստորագրել Կոնգրեսի նամակը, որը կոչ էր անում Բաքվին ազատ արձակել հայ բանտարկյալներին COP29-ից առաջ»: Ընկերության գործադիր տնօրեն Էզրա Ֆրիդլենդերը գրել է Կոնգրեսի անդամներին՝ «մենք Ադրբեջանին պարտք ենք գովասանք, ներողություն և օգնության ձեռք»:
Վերադառնալով Teneo PR ընկերությանը՝ Նիք Քլիվլենդ-Սթաուտը հայտնել է, որ. «Երբ Ադրբեջանը հուլիսին 300 օտարերկրյա լրագրող տեղափոխեց նոր վերահսկվող Լեռնային Ղարաբաղ՝ մեդիա ֆորումի, Teneo-ն հանդիպումներ անցկացրեց և թանկարժեք ընթրիքներ կազմակերպեց՝ դրանց ընթացքում քննարկելով հարցազրույցներ Ադրբեջանի COP ղեկավար թիմի հետ»:
RS-ի թղթակիցը գրել է, որ «Teneo-ի հետ հանդիպումից երեք օր անց հնդկական The Hindu ազդեցիկ թերթը հոդված հրապարակեց՝ «Կլիմայի համաժողով նոյեմբերին՝ ընդգծելու «խաղաղությունը» և «հրադադարը»» վերնագրով։ Ընկերությունը նաև «օժանդակել է «Նյու Յորք Թայմս» թերթի հոդվածին, որտեղ ներկայացված է [Մուխթար] Բաբաևը [COP-ի նախագահ] Ադրբեջանում, որը մասամբ հիմնված է Լեռնային Ղարաբաղ կատարած ուղևորության վրա»։
Teneo-ն 17 հոգուց բաղկացած թիմ է առանձնացրել ադրբեջանամետ PR առաջադրանքի համար։ Ադրբեջանի պաշտոնյաները շատ գոհ են իրենց երկրի համար Teneo-ի կողմից իրականացվող քարոզչությունից: Բաբաևն ադրբեջանական հեռուստաընկերությանն ասել է, որ «Ադրբեջանի մասին միջազգային ընկալումները փոխելու կառավարության մեդիա ռազմավարությունը հաջողված պատմություն է, ներառյալ նրա «տարածքային ամբողջականության վերականգնումը»՝ անդրադառնալով նրա հարձակմանը Լեռնային Ղարաբաղում։ Առանց Teneo-ի անունը նշելու, նա բարձր է գնահատել նոր մեդիա թիմը, որը «բաղկացած է լուրջ մասնագետներից․․․»։ Շնորհիվ այս պրոֆեսիոնալ թիմի աշխատանքի, այս տարի չկա մի շաբաթ, որ մենք տեղեկատվություն չտրամադրենք և հայտարարություններ չանենք միջազգային լրատվամիջոցներին... Հիմա նրանք բոլորը հասկանում և տեսնում են մեր երկրի հզորությունը»։
Ամենացավալին այն է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն է, որ թույլ տվեց Ադրբեջանին անցկացնել համաժողովը՝ հանելով Հայաստանի վետոն՝ 32 հայ ռազմագերիների ազատ արձակման դիմաց ազատ արձակելով 2023 թվականին Հայաստանի սահման ներթափանցած և անմեղ հայ աշխատողին սպանած ադրբեջանցի երկու մարդասպաններին։
Թեև ես ողջունում եմ 32 հայ գերիների վերադարձը, սակայն կարծում եմ, որ Փաշինյանը պետք է սակարկեր Ադրբեջանի կողմից Բաքվում պահվող բոլոր հայ ռազմագերիներին և Արցախի ութ քաղաքական պատանդներին ազատ արձակելու համար: Նախագահ Ալիևն այնքան տարված էր ՄԱԿ-ի հեղինակավոր համաժողովն Ադրբեջանում հյուրընկալելու ցանկությամբ, որ նա կհամաձայներ նման համապարփակ գործարքի:
Եթե Փաշինյանը նման գործարքի գնար, ապա ամբողջ աշխարհում հայերն ու ոչ հայ կարեկից մարդիկ ստիպված չէին լինի այդքան տքնաջանորեն աշխատել Ադրբեջանի վրա ճնշում գործադրելու համար՝ մինչև նոյեմբերի համաժողովը բոլոր հայ բանտարկյալներին ազատելու նպատակով։

Baku hires PR firm for $4.7 million to cleanse image before climate summit
Azerbaijan’s dictatorial and corrupt government is paying $4.7 million to a US PR firm in order to whitewash its tarnished image prior to hosting the prestigious COP29 international conference in Baku this November.
In February, Azerbaijan hired the American public relations firm, Teneo Strategy, to make “the warring petrostate look like a Mother Teresa,” according to Nick Cleveland-Stout who wrote in ResponsibleStatecraft.org an article titled, “How Azerbaijan is ‘peacewashing’ its image ahead of COP29; Baku is hosting the climate summit in November with some help from a high-priced PR firm.”
To earn its excessive pay, Teneo contacted “144 journalists in 88 different global media outlets some 500 times to promote Azerbaijan’s COP29 agenda….  In just one day, the PR firm … treated three journalists to dinner at a five-star hotel restaurant in Nagorno-Karabakh during a media forum. The very next day, one of them celebrated Azerbaijan’s newly established control of the region in an article published in Pakistan. A few weeks later, he tweeted that Azerbaijan is ‘lucky to have such a leader’ in President Ilham Aliyev.”
An Azerbaijani official announced that his country had hired Teneo to “establish the COP29’s communications function, including narrative development, initial content development, communications and engagement campaign planning, issues management, organizational development, establishing media relations capability, and media training.” Nick Cleveland-Stout reported that “At least five Teneo executives are always on the ground in Baku — racking up a tab of $350,000 on airfare and hotels to date.”
Hikmat Hajiyev, Pres. Aliyev’s top advisor, shamelessly announced a “COP29 Truce,” meaning that Azerbaijan is calling on all warring parties in the world to declare a ceasefire during the November conference. Such a deceitful announcement is being made by a country whose leader has been issuing repeated threats to invade Armenia. This reminds us of the biblical admonition: “Physician, heal thyself!”
Nick Cleveland-Stout wrote: “Azerbaijan has become notorious for flaunting its oil wealth to court foreign officials, lawmakers, and journalists with gifts, free flights, and luxury hotels, dubbed ‘caviar diplomacy’…. According to a trip itinerary obtained by RS [Responsible Statecraft] via a Freedom of Access Act Request, state lawmakers from Maine spent nine days in Azerbaijan in May with flights, food, and lodging paid for by the State Committee on Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan, the same agency that hosted [NY Mayor Eric] Adams’ aides. Part of the itinerary included two days learning about ‘new development after liberation from occupation’ in Nagorno-Karabakh. ‘Guess I should locate my passport. I am very excited!’ wrote State Representative Jill Duson in response to the invitation. In June, Azerbaijan’s embassy in Washington even hired former Rep. Chris Stewart (R-Utah) in part to coordinate congressional delegation visits to Azerbaijan.”
Furthermore, Nick Cleveland-Stout mentioned that Azerbaijan had hired another PR company, “The Friedlander Group, a firm retained by Azerbaijan’s foreign ministry, [which] is leading the charge on Capitol Hill in Washington. An email obtained by RS shows that the firm sent an email on September 23 to members of Congress asking them not to sign onto a congressional letter calling for Baku to release Armenian prisoners ahead of COP29.” The firm’s CEO, Ezra Friedlander, wrote to members of Congress “we owe Azerbaijan praise, an apology and an open hand.”
Returning to the PR firm, Teneo, Nick Cleveland-Stout reported that: “When Azerbaijan flew out some 300 foreign journalists to the newly-controlled Nagorno-Karabakh region for a media forum in July, Teneo held meetings and hosted expensive dinners — during which it discussed interviews with Azerbaijan’s COP leadership team.”
The RS reporter wrote that: “Three days after meeting with Teneo, the influential Indian newspaper, The Hindu, published an article titled “Climate conference in November to emphasize ‘peace’ and ‘truce.’” The firm also “facilitated a New York Times article featuring [Mukhtar] Babayev [COP’s president] in Azerbaijan that was based in part on a trip to Nagorno-Karabakh.”
Teneo has assigned a 17-person team to the pro-Azeri PR task. Azerbaijan’s officials are very pleased by the propaganda Teneo is doing for their country. Babayev told Azeri TV that “the government’s media strategy to change international perceptions of Azerbaijan is a success story, including its ‘restoration of territorial integrity,’ referring to its offensive in Nagorno-Karabakh. Without mentioning Teneo by name, he credited a new media team ‘consisting of serious specialists’…. Thanks to the work of this professional team, there has not been a week this year when we have not provided information and made statements to international media…. Now they all understand and see the strength of our country.”
The most unfortunate issue is that Prime Minister Nikol Pashinyan is the one who allowed Azerbaijan to host the conference by lifting Armenia’s veto in return for the release of 32 Armenian prisoners of war in exchange for two Azeri murderers who penetrated Armenia’s border in 2023 and killed an innocent Armenian worker.
While I welcome the return of the 32 Armenian prisoners, I believe that Pashinyan should have bargained for Azerbaijan’s release of all Armenian prisoners of war and the eight Artsakh political hostages held in Baku. Pres. Aliyev was so obsessed with hosting the prestigious UN conference in Azerbaijan that he would have agreed to such a comprehensive deal.
If Pashinyan had made such a deal, Armenians and sympathetic non-Armenians around the world would not have needed to work so hard to pressure Azerbaijan to release all the Armenian detainees prior to the November conference.