Ականատես ենք լինում ԱՄՆ պատմության ամենից լարված ընտրություններից մեկին. Սարգսյան
«Այս օրերին մենք ականատես ենք լինում ԱՄՆ պատմության ամենից լարված ընտրություններից մեկին: Այս ընտրություններում թեկնածուների վարկանիշներն այնքան մոտ են, որ ամբողջությամբ տեղավորվում են վիճակագրական սխալի մեջ»,- գրել է միջազգայնագետ Սուրեն Սարգսյանը նոյեմբերին կայանալիք ԱՄՆ նախագահական ընտրությունների մասին։
Ըստ նրա, թեկնածուներ Թրամփի ու Հարիսի վարկանիշներն այնքան մոտ են, որ ցանկացած մեծ կամ միջին իրադարձություն կարող է ճակատագրական լինել երկու թեկնածուների համար էլ:
«Դա կարող է լինել Մերձավոր Արևելյան պատերազմն ու ամերիկյան աջակցությունը Իսրայելին, Նահանգներում մոլեգնող փոթորիկները (ի դեպ սրա բացասական ազդեցությունը Հարիսի շտաբում արդեն զգում են), կամ նույնիսկ ապօրինի միգրանտի կողմից կատարված միջին ծանրության մի հանցագործությունը:
Գերլարված, ծայրաստիճան բևեռացված և զգայուն իրավիճակ է (որի արդյունք է նաև Թրամփի դեմ իրականացված 2(3?) մահափորձերը), սակայն ընտրությունների ելքը որոշելու են ընդամենը մի քանի նահանգ: Ընտրողների ձայների մեծամասնությունն ամենայն հավանականությամբ բաժին կհասնի Հարիսին, սակայն ընտրությունները որոշում են ոչ թե ընտրողներն, այլ ընտրիչները: Այդ ճակատագրական որոշումն այս ընտրություներում կայացնելու են Ջորջիան, Միչիգանը, Նևադան, Նորթ Քերոլայնան, Արիզոնան, Վիսկոնսինը: Իսկ շքերթը առաջնորդելու է (միգուցե նաև ամփոփելու է) Փենսիլվանիան: Ով կորցնի Փենսիլվանիան, շատ մեծ հավանականությամբ կորցնելու է Սպտիակ Տունը: Մնաց 20 օր»,- գրել է Սարգսյանը։

Сурен Саркисян: Становимся свидетелями одних из самых напряженных выборов в истории США
В эти дни мы становимся свидетелями одних из самых напряженных выборов в истории США, пишет на своей странице в соцсети Facebook директор Армянского центра американских исследований, политолог Сурен Саркисян.
Он обращает внимание, что рейтинги кандидатов на пост президента США – Камалы Харрис (Демократическая партия) и Дональда Трампа (Республиканская партия) – почти сравнялись.
«В этой связи любое крупное или среднее событие может стать фатальным для обоих кандидатов. Это может быть война на Ближнем Востоке и американская поддержка Израиля, бушующие в США ураганы (кстати, их негативные последствия уже ощущаются в штаб-квартире Харрис) или даже какое-либо преступление средней тяжести, совершенное нелегальным иммигрантом.
Сложилась сверхнапряженная, крайне поляризованная и чувствительная ситуация (ее результатом являются и 2 (3?) попытки покушения на Трампа), но исход выборов будут решать лишь несколько штатов.
Большинство голосов избирателей, по всей вероятности, достанется Харрис, но исход выборов решают не избиратели, а выборщики.  Это судьбоносное решение на предстоящих выборах примут штаты Джорджия, Мичиган, Невада, Северная Каролина, Аризона, Висконсин. А возглавит этот парад Пенсильвания (быть может, даже обобщит). Кто потеряет Пенсильванию – скорее всего, потеряет и Белый дом. Осталось 20 дней», – указывает Сурен Саркисян.