Արևմուտքից ակտիվ ցիկլոնի ներթափանցմամբ պայմանավորված հոկտեմբերի 17-ի ցերեկը, 17-ի լույս 18-ի գիշերը հանրապետության շրջանների մեծ մասում սպասվում են հորդառատ անձրևներ և ամպրոպ։
«Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ից հայտնում են, որ Շիրակում, Արագածոտնի, Կոտայքի, Վայոց ձորի լեռնային գոտիներում, Գեղարքունիքում հոկտեմբերի 17-ի լույս 18-ի գիշերը տեղումները կլինեն թաց ձյան տեսքով։
Հոկտեմբերի 18-ի ցերեկը ցիկլոնի ուժը կտրուկ կթուլանա, ինչի արդյունքում տեղումները կպահպանվեն հանրապետության առանձին հատվածներում և կլինեն կարճատև։
Օդի ջերմաստիճանը հոկտեմբերի 17-19-ին հանրապետության ողջ տարածքում աստիճանաբար կնվազի, այսօրվա համեմատ՝ մոտ 6-9 աստիճանով։
Հորդառատ տեղումներով պայմանավորված` հոկտեմբերի 17-18-ին Աղստև, Դեբեդ, Հրազդան, Քասախ, Ազատ, Վեդի և Սևանա լճի ավազանի գետերում սպասվում է ջրի ելքերի զգալի մեծացում։

Днем 18 октября мощность циклона в Армении резко ослабнет
Из-за проникновения на территорию Армении активного циклона с запада днем 17 октября и в ночь с 17 на 18 октября в большинстве районов республики ожидаются сильные дожди и грозы.
Как сообщают из Центра гидрометеорологии и мониторинга МОС Армении, в горах Ширака, Арагацотна, Котайка, Вайоц дзора, а также в Гегаркунике в ночь с 17 на 18 октября осадки будут в виде мокрого снега.
«Днем 18 октября мощность циклона резко ослабнет, в результате чего осадки сохранятся в отдельных частях республики и будут кратковременными.
17-19 октября температура воздуха на всей территории Армении постепенно понизится – примерно на 6-9 градусов.
Из-за обильных осадков 17-18 октября ожидается значительное увеличение уровня водного потока в реках Агстев, Дебед, Раздан, Касах, Азат, Веди и бассейна озера Севан», – говорится в сообщении.