Իսրայելն առաջիկա օրերին կարող է հարձակվել Իրանի վրա, սակայն հարվածների թիրախների վերաբերյալ որոշում չի կայացվել։ Այդ մասին գրել է Washinton Post-ը՝ վկայակոչելով իսրայելական պաշտոնյաներին։
Մինչ այդ CNN-ը, հղում անելով իր աղբյուրներին, հայտնել էր, որ ամերիկացի պաշտոնյաները կարծում են, որ ի պատասխան Թեհրանի հրթիռային հարձակման Իսրայելն Իրանին կհարվածի նույնիսկ նոյեմբերի 5-ին նշանակված ԱՄՆ նախագահական ընտրություններից առաջ։
«Ըստ իսրայելցի պաշտոնյաների՝ Իրանում հարձակման թիրախների վերաբերյալ վերջնական որոշում դեռ չի կայացվել, սակայն հարձակումը սպասվում է առաջիկա օրերին»,-«ՌԻԱ նովոստի»-ի փոխանցմամբ ասվում է հոդվածում։
Հոկտեմբերի 1-ին Իրանը պատմության մեջ երկրորդ անգամ Իսրայելին ենթարկեց զանգվածային հրթիռակոծության՝ այն անվանելով ինքնապաշտպանության ակտ։ Իսրայելական բանակը հայտնում է, որ արձակվել է մոտ 180 բալիստիկ հրթիռ, որոնցից շատերը որսացել են։ Սոցիալական ցանցերում տեսանյութերը ֆիքսել են Իսրայելի տարբեր շրջաններում արկերի ընկնելու հետևանքները։ Հրթիռակոծությունը, ըստ իսրայելական իշխանությունների, երկրի քաղաքացիների շրջանում զոհերի և վիրավորների չի հանգեցրել։ Մի շարք լրատվամիջոցներ հաղորդել են Հորդանան գետի արևմտյան ափին մեկ մարդու մահվան մասին, ենթադրաբար Գազայի հատվածից պաղեստինցի։

СМИ: Израиль может атаковать Иран в ближайшие дни
Израиль может атаковать Иран в ближайшие дни, но решение относительно целей ударов пока не принято, сообщает издание Washinhton Post со ссылкой на израильских чиновников.
Как передает РИА Новости, ранее телеканал CNN со ссылкой на источники сообщал, что американские чиновники полагают, что Израиль нанесет удар по Ирану в ответ на ракетную атаку со стороны Тегерана еще до президентских выборов в США, назначенных на 5 ноября.
"По словам израильских чиновников, окончательное решение о целях удара в Иране пока не принято, но атака ожидается в ближайшие дни", - говорится в сообщении.
Иран 1 октября во второй раз в истории подверг Израиль массированному ракетному обстрелу, назвав его актом самообороны. Израильские военные заявляют, что были выпущены около 180 баллистических ракет, большую часть из которых удалось перехватить. Видео в социальных сетях запечатлели последствия падения снарядов в разных районах Израиля. Обстрел, по данным властей Израиля, обошелся без жертв среди граждан страны. Ряд СМИ сообщал о гибели одного человека, предположительно палестинца из сектора Газа, на Западном берегу реки Иордан.
Иранцы утверждают, что ракеты поразили военные объекты Израиля, израильтяне называют урон "минимальным". Они обещают нанести ответный удар, а США - прийти на помощь своему главному ближневосточному союзнику.