Մենք ամեն ջանքով կասեցրել ենք Հայաստանի, մեր պետականության կորստի վերջնականացումը. Բագրատ Սրբազան
«Սրբազան պայքար» շարժման առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը Ազգային ժողովում է՝ մասնակցելու «Հայաստան» խմբակցության հրավիրած խորհրդարանական լսումներին, որի ընթացքում կքննարկվի խմբակցության ներկայացրած «Հայաստանի Անկախության մասին հռչակագրի անժամանցելի արդիականության մասին» ԱԺ հայտարարության նախագիծը:
Նախքան լսումները, լրագրողների հետ զրույցում Բագրատ Սրբազանն ասաց, որ այն, ինչ տեղի է ունենում Հայաստանում, պետության վտանգման, կործման ընթացք է։
«Մարդիկ պետք է պատկերացնեն, թե ինչ իրական վիճակում ենք գտնվում»,- նշեց Սրբազանը։
Բագրատ Սրբազանի խոսքով, Նիկոլ Փաշինյանը իշխանության բոլոր անդամներին հանցակից է դարձնում բոլոր գործընթացներին։
«2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ու դրանից հետո բազմաթիվ փաստաթղթեր են ստորագրվել, կնքվել, որոնք աղետալի փաստաթղթեր են, մեր պետության համար չափազանց կարևորություն ունեցող փաստաթղթեր են։ Դրանցից մեկով Արցախն է հանձվել։ Ոչ մեկը ոչ բերվել է Սահմանադարական դատարան, ոչ Ազգային ժողով, որևէ ընթացակարգով չի եղել, եղել է մեկ հոգու ստորագրությամբ։ Այս ամբողջ գործընթացները, ինչ տեղի են ունեցել, հասել են մի հանգրվանի, որով այս մարդը, որը դեռևս կառավարության ղեկավարն է, բոլորին ներգրավում է իր հանցանքի մեջ, որպեսզի միայնակ հանցագործ չլինի, բոլորը հանցակից դառնան»։
«Մենք ամեն ջանքով կասեցրել ենք Հայաստանի մեր պետականության կորստի վերջնականացումը։ Այն մտածումները, թե սկսեցինք, բայց կորցրեցինք, չհաջողեցինք Կիրանցի, Ոսկեպարի խնդրով, դա ճիշտ է՝ այդքանով սահմանափակված, բայց մնացած մեծ գործընթացները, որոնք տեղի են ունենում, բոլորը եթե վերջնականապես չեն կասեցվել, դանդաղել են, հետաձգվել են»։
Ըստ Սրբազանի, քանի այս իշխանությունները կան, պատերազմի սպառնալիքը մշտապես առկա է. «Այս մարդիկ անընդհատ խոսել են խաղաղության մասին, որը մուրացիկ խաղաղություն է։ Ոչ բանակցություններ կան, ոչ միջնորդավորված, երաշխքիներով գործընթաց, կա պարտադրանք-հարկադրանք»։

Архиепископ Баграт Галстанян: Мы приложили все усилия, чтобы пресечь окончательную потерю государственности
15:50 17/10/2024
Лидер движения «Священная борьба» архиепископ Баграт Галстанян в Национальном Собрании 17 октября принял участие в созванных оппозиционной фракцией «Армения» парламентских слушаниях  по регламенту работы комиссий по делимитации и демаркации армяно-азербайджанской границы, а также проекту заявления Национального Собрания Армении «О бессрочной актуальности Декларации о независимости Армении».
Архиепископ Баграт Галстанян в беседе с журналистами до начала слушаний заявил, что происходящее в Армении – это процесс разрушения государства.
«Люди должны представить реальную ситуацию, в которой мы находимся», – отметил он.
По словам лидера движения «Священная борьба», Никол Пашинян делает своими соучастниками всех представителей власти.
«9 ноября 2020 года и после этого были подписаны многочисленные документы – катастрофические, имеющие чрезмерную важность для нашего государства. Одним из этих документов был сдан Арцах. Ни один из этих документов не был рассмотрен ни КС, ни НС, все произошло по подписи одного человека. Все эти процессы привели к вехе, когда человек, который все еще является главой правительства, всех вовлекает в свои преступления, чтобы все были его соучастниками», – отметил он.
«Мы приложили все усилия, чтобы пресечь окончательную потерю государственности Армения. Думы о том, что мы начали процесс, но не добились успеха по вопросу Киранца, Воскепара, справедливы. Но что касается крупных процессов, то они, если и не пресечены окончательно, то хотя бы замедлились, были отложены», – указал архиепископ.
По его оценке, пока в Армении остаются нынешние власти, угроза войны будет всегда.
«Эти люди постоянно говорят о мире, но это мир попрошаек. Нет переговоров, нет опосредованного процесса с гарантиями, видим лишь принуждение», – подчеркнул архиепископ.