Մենք ամեն ջանքով կասեցրել ենք Հայաստանի, մեր պետականության կորստի վերջնականացումը. Բագրատ Սրբազան
«Սրբազան պայքար» շարժման առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը Ազգային ժողովում է՝ մասնակցելու «Հայաստան» խմբակցության հրավիրած խորհրդարանական լսումներին, որի ընթացքում կքննարկվի խմբակցության ներկայացրած «Հայաստանի Անկախության մասին հռչակագրի անժամանցելի արդիականության մասին» ԱԺ հայտարարության նախագիծը:
Նախքան լսումները, լրագրողների հետ զրույցում Բագրատ Սրբազանն ասաց, որ այն, ինչ տեղի է ունենում Հայաստանում, պետության վտանգման, կործման ընթացք է։
«Մարդիկ պետք է պատկերացնեն, թե ինչ իրական վիճակում ենք գտնվում»,- նշեց Սրբազանը։
Բագրատ Սրբազանի խոսքով, Նիկոլ Փաշինյանը իշխանության բոլոր անդամներին հանցակից է դարձնում բոլոր գործընթացներին։
«2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ու դրանից հետո բազմաթիվ փաստաթղթեր են ստորագրվել, կնքվել, որոնք աղետալի փաստաթղթեր են, մեր պետության համար չափազանց կարևորություն ունեցող փաստաթղթեր են։ Դրանցից մեկով Արցախն է հանձվել։ Ոչ մեկը ոչ բերվել է Սահմանադարական դատարան, ոչ Ազգային ժողով, որևէ ընթացակարգով չի եղել, եղել է մեկ հոգու ստորագրությամբ։ Այս ամբողջ գործընթացները, ինչ տեղի են ունեցել, հասել են մի հանգրվանի, որով այս մարդը, որը դեռևս կառավարության ղեկավարն է, բոլորին ներգրավում է իր հանցանքի մեջ, որպեսզի միայնակ հանցագործ չլինի, բոլորը հանցակից դառնան»։
«Մենք ամեն ջանքով կասեցրել ենք Հայաստանի մեր պետականության կորստի վերջնականացումը։ Այն մտածումները, թե սկսեցինք, բայց կորցրեցինք, չհաջողեցինք Կիրանցի, Ոսկեպարի խնդրով, դա ճիշտ է՝ այդքանով սահմանափակված, բայց մնացած մեծ գործընթացները, որոնք տեղի են ունենում, բոլորը եթե վերջնականապես չեն կասեցվել, դանդաղել են, հետաձգվել են»։
Ըստ Սրբազանի, քանի այս իշխանությունները կան, պատերազմի սպառնալիքը մշտապես առկա է. «Այս մարդիկ անընդհատ խոսել են խաղաղության մասին, որը մուրացիկ խաղաղություն է։ Ոչ բանակցություններ կան, ոչ միջնորդավորված, երաշխքիներով գործընթաց, կա պարտադրանք-հարկադրանք»։

Archbishop Bagrat Galstanyan, the leader of a protest movement aimed at ousting Prime Minister Nikol Pashinyan and stopping his territorial concessions to Azerbaijan, claimed that the movement prevented the “final collapse of Armenian statehood”.
Speaking to reporters before parliamentary hearings on an opposition resolution concerning Armenia’s Declaration of Independence on Thursday, Galstanyan warned of imminent threats to Armenian statehood due to the “fatal and devastating” agreements signed by Prime Minister Nikol Pashinyan on 9 November 2020 and afterwards.
“One of the documents paved the way for Artsakh’s surrender. None of them was introduced to the Constitutional Court or the parliament,” the archbishop underscored, accusing the government of “complicity in Pashinyan’s crimes”.
“We made every effort to prevent the final collapse of Armenian statehood. It’s true that we failed [to stop the handover of border areas] in Kirants and Voskepar, but we forced the other major processes to slow down,” he stated.
“A risk of renewed war will always be there under the current government,” Galstanyan added, pointing to new demands put forward by Azerbaijan.