Հայաստանն ու Թուրքիան պայմանավորվել են համատեղ գնահատել Գյումրի-Կարս երկաթուղով սահմանի անցման տեխնիկական պահանջները. Միրզոյան
15:43 18/10/2024
«Հայաստանը մեծ նշանակություն է տալիս տարածաշրջանային խորհրդակցություններին և շփումներին»,-Ստամբուլում«3+3» տարածաշրջանային խորհրդակցական հարթակի նախարարական հանդիպմանն ունեցած ելույթում ասել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյան։
Նա իր ելույթում նշել է.
«Շարունակական և անկեղծ երկխոսությունը, մարդկանց միջև շփումների խթանումը, առևտրային և տնտեսական կապերի վերականգնումը, ինչպես նաև տարածաշրջանային նախաձեռնությունների և ծրագրերի ներառականության ապահովումը կարևոր նախապայմաններ են առկա հակադրությունների հաղթահարման և մեր երկրների միջև ավելի լավ համագործակցության, զարգացման ու բարեկեցության հասնելու համար։
Մենք խորապես հավատացած ենք, որ այս նպատակին հասնելու համար բոլոր տարածաշրջանային դերակատարների պատասխանատու մոտեցումներն ու կառուցողական ջանքերը միաժամանակ մեծապես կնպաստեն տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատմանը։
Որպես ներառական և ոչ խտրական տրանսպորտային կապերի երկարամյա ջատագով՝ Հայաստանն անկեղծ հետաքրքրված է մեր տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակմամբ։ Տարածաշրջանային կապերի ամրապնդման վերաբերյալ մեր տեսլականը հստակ արտացոլված է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունում, որը Հայաստանի վարչապետը ներկայացրել է մեկ տարի առաջ։
Այս նախագծի հիմնական նպատակն է զարգացնել հաղորդակցությունները տարածաշրջանի բոլոր երկրների միջև և դրանից անդին՝ ճանապարհների, երկաթուղիների, խողովակաշարերի, մալուխների և էլեկտրագծերի վերակառուցման, կառուցման և շահագործման միջոցով։ Այս նախագծի իրականացման համար կարևոր են չորս սկզբունքներ՝ բոլոր պետությունների ինքնիշխանության և իրավասորության հանդեպ հարգանք, ինչպես նաև հավասարություն և փոխադարձություն։ Իրականացման դեպքում «Խաղաղության խաչմերուկը» կարող է դառնալ գլոբալ լոգիստիկ երթուղիների անբաժանելի մասը՝ ապահովելով ապրանքների տեղափոխման ավելի մեծ արագություն և արդյունավետություն։
Ուրախ եմ ընդգծել, որ այս նախաձեռնությունը ողջունել են մեր բազմաթիվ գործընկերներ, և Իրանը նրանց շարքում առաջիններից էր։ Ունենալով փոխադարձ հանձնառություն՝ ընդլայնելու մեր առևտրային և հաղորդակցային կապերը՝ Հայաստանը ձեռնարկում է ակտիվ գործնական քայլեր Հյուսիս-Հարավ ավտոճանապարհի կառուցման ուղղությամբ, գնահատում է Չաբահար նավահանգստի օգտագործման առավելությունները, ինչպես նաև աշխատում է մեր երկրների միջև ճանապարհային վճարները փոխադարձաբար նվազեցնելու ուղղությամբ։
Ավելի զարգացնելով մեր սահմանային ծառայությունների և մաքսային հսկողության հնարավորությունները հարևանների հետ՝ Հայաստանի սահմանապահ ծառայությունը 2025 թվականի հունվարի 1-ից ամբողջությամբ կստանձնի Հայաստան-Իրան սահմանային անցակետում գործողության ապահովումը։ Այս կապակցությամբ կցանկանայի  իմ երախտագիտությունը հայտնել Ռուսաստանի Դաշնության համապատասխան մարմիններին՝ այս տարիների ընթացքում ցուցաբերած աջակցության և ծառայության համար։
Ուրախությամբ եմ հայտնում նաև, որ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև կամրջի համատեղ գնահատումից հետո Հայաստանն արդեն ավարտել է Հայաստան-Թուրքիա սահմանին գտնվող Մարգարա սահմանային անցակետի շինարարությունը և տեխնիկական վերազինման ապահովումը։ Բացի այդ, Հայաստանն ու Թուրքիան արդեն պայմանավորվել են համատեղ գնահատել Գյումրի-Կարս երկաթուղով սահմանի անցման տեխնիկական պահանջները։ Սա լրացնում է Հայաստանի և Թուրքիայի միջև ուղիղ չվերթերի հաստատման և օդային բեռնափոխադրումների արգելքները փոխադարձաբար վերացնելու մասին արդեն իսկ իրականացված որոշումները։
Հայաստանի և Թուրքիայի միջև Գյումրի-Կարս երկաթուղու գործարկումը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկաթուղային կապի հետ միասին անմիջապես արդյունավետ կապ կապահովի Պարսից ծոցի, Սև ծովի, Կասպից ծովի և Միջերկրական ծովի միջև:
Այս տեսլականը հաշվի առնելով, ինչպես դուք բոլորդ տեղյակ եք, մենք Ադրբեջանին առաջարկել ենք մեր երկաթուղային ենթակառուցվածքը վերագործարկելու, սահմանի հատման և մաքսային ընթացակարգերի պարզեցման և երկու երկրների ինքնիշխանության և իրավասության լիարժեք հարգմամբ անվտանգության որոշ լրացուցիչ մեխանիզմներ ապահովելու եղանակներ:
Եզրափակելով՝ ես կցանկանայի վերահաստատել, որ Հայաստանն անկեղծորեն շահագրգռված է և արդեն բազմիցս ցույց է տվել իր հանձնառությունը՝ նպաստելու տարածաշրջանային կապուղիների զարգացմանը և իր հարևանների հետ փոխկախվածության ամրապնդմանը` հիմնված ՄԱԿ-ի կանոնադրության սկզբունքների, մասնավորապես ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անքակտելիության և քաղաքական անկախության վրա»։

Мирзоян: Армения и Турция договорились оценить технические требования для пересечения границы по железной дороге Гюмри-Карс
16:41 18/10/2024
Армения придает большое значение региональным консультациям и контактам, заявил Арарат Мирзоян в своем выступлении на состоявшейся министерской встрече региональной консультативной платформы в формате «3+3» в Стамбуле. Текст выступления Мирзояна приводит пресс-служба МИД Армении.
«Постоянный и искренний диалог, стимулирование контактов между людьми, восстановление торгово-экономических связей, а также обеспечение инклюзивности региональных инициатив и программ являются важными предпосылками преодоления существующих противоречий и достижения лучшего сотрудничества между нашими странами, развития и процветания. Мы глубоко убеждены, что ответственные подходы и конструктивные усилия всех региональных игроков для достижения этой цели в то же время в значительной степени будут способствовать установлению мира и стабильности в регионе», - продолжил Арарат Мирзоян и подчеркнул: как давний сторонник инклюзивных и недискриминационных транспортных связей, Армения искренне заинтересована в разблокировании всех экономических и транспортных коммуникаций в регионе.
«Наше видение укрепления региональных связей четко отражено в инициативе “Перекресток мира”, которую год назад представил премьер-министр Армении. Основная цель этого проекта - развитие коммуникаций между всеми странами региона и за его пределами посредством реконструкции, строительства и эксплуатации автомобильных, железных дорог, трубопроводов, кабелей и линий электропередачи.
Для реализации этого проекта важны четыре принципа: уважение суверенитета и юрисдикции всех государств, а также равенство и взаимность. В случае реализации “Перекресток мира” может стать неотъемлемой частью глобальных логистических маршрутов, обеспечивая большую скорость и эффективность перемещения товаров.
Я рад подчеркнуть, что эту инициативу приветствовали многие наши партнеры, и Иран был одним из первых. Имея взаимные обязательства по расширению наших торговых и коммуникационных связей, Армения предпринимает активные практические шаги в направлении строительства автомагистрали Север-Юг, оценивает преимущества использования порта Чабахар, а также работает над взаимным снижением дорожных сборов между нашими странами.
Продолжая развивать возможности наших пограничных служб и таможенного контроля с нашими соседями, с 1 января 2025 года обеспечение работы на погранично-пропускном пункте Армения-Иран полностью возьмет на себя пограничная служба Армении. В связи с этим я хотел бы выразить свою признательность соответствующим органам Российской Федерации за поддержку и услуги, которые они оказывали на протяжении многих лет, - отметил Арарат Мирзоян.
«Я также рад сообщить, что после совместной оценки моста между Арменией и Турцией Армения уже завершила строительство и техническую модернизацию пограничного контрольно-пропускного пункта Маргара на армяно-турецкой границе.
Кроме того, Армения и Турция уже договорились совместно оценить технические требования для пересечения границы по железной дороге Гюмри-Карс. Это дополнит уже реализованные решения об установлении прямого авиасообщения между Арменией и Турцией и взаимном снятии запретов на авиагрузоперевозки.
Ввод в эксплуатацию железной дороги Гюмри-Карс между Арменией и Турцией вместе с железнодорожным сообщением между Арменией и Азербайджаном немедленно обеспечит эффективное сообщение между Персидским заливом, Черным морем, Каспийским и Средиземным морями.
Учитывая это видение, как вам известно, мы предложили Азербайджану способы перезапуска нашей железнодорожной инфраструктуры, упрощения пересечения границ и таможенных процедур, а также предоставления некоторых дополнительных механизмов безопасности при полном уважении суверенитета и юрисдикции обеих стран.
Резюмируя, хотел бы подтвердить, что Армения искренне заинтересована и уже неоднократно демонстрировала свою приверженность содействию развитию региональных коммуникаций и укреплению взаимных связей со своими соседями на основе принципов Устава ООН, в частности соблюдения суверенитета, территориальной целостности, нерушимости международно признанных границ и политической независимости», - подчеркнул Мирзоян.