Եթե պետք լինի Հայաստանին, կգնանք Բաքու՝ մասնակցելու COP29-ին, պետք չի լինի, չենք գնա. Ալեն Սիմոնյան
«Նման որոշում չկա, պետք է քննարկենք, հասկանանք, թե ինչի համար ենք մեկնում, ինչ է դա տալու Հայաստանին, ինչ շահեր ունենք, ինչ մակարդակով ենք մասնակցում»,- Ազգայի ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը՝ պատասխանելով հարցին, արդյո՞ք իշխանության օրակարգում կա մեկնել Բաքու ու մասնակցել COP29-ին։
Նա նշեց, որ COP-ի հրավերն ու COP-ի մասնակցությունը Ադրբեջանի մենաշնորհը չէ, Ադրբեջանի միջոցառումը չէ, ՄԱԿ-ի միջոցառումն է, իսկ Հայաստանը ՄԱԿ անդամ է։
«Կրկում եմ՝ որոշում չկա, քննարկենք, կհասկանանք՝ պետք է մեր պետությանը, կգնանք, պետք չի, չենք գնա»,- ասաց Սիմոնյանը։
Հարցին՝ COP29-ի շրջանակներում որևէ փաստաթուղթ չի ստորագվում, Հայաստանն արդյո՞ք չի փոշմանում, որ աջակցեց Բաքվին, որպեսզի միջազգային միջոցառումն անցկացվի այնտեղ, նա պատասխանեց. «Չէ, ոնց, գերի ստացանք դրա դիմաց։ Մենք ոչ թե աջակցել ենք, մենք կարելի է ասել վատ իրավիճակում, վատ տրամաբանության մեջ ստիպված ենք եղել դրան համաձայնվել, որպեսզի 30 գերի վերադառնա Հայաստան։ Չհամաձայնվեի՞նք»։

Симонян: Если это нужно будет Армении – примем участие в саммите COP-29 в Баку
Пока еще нет решения, примет ли Армения участие в 29-м Климатическом саммите (COP-29) ООН в ноябре в Баку. Об этом на брифинге сообщил спикер парламента Ален Симонян.
«Пока нет решения относительно участия Армении в COP29, нужно все обсудить, понять – почему необходимо отправляться туда, что это даст Армении, какие у нас интересы, на каком уровне мы примем участие в мероприятии?» – заявил Симонян.
«В любом случае, приглашение и участие в COP29 не является монополией Азербайджана, это не мероприятие Баку, это мероприятие ООН, а Армения – член Организации Объединенных Наций.
Повторяю – решения нет, обсудим-поймем: если нужно нашему государству – поедем, если не нужно – не поедем», – добавил Симонян.
На вопрос, не сожалеет ли Армения о том, что поддержала проведение данного международного мероприятия в Азербайджане, Симонян ответил: «Нет, как же, в обмен на это мы получили возвращение пленных из Азербайджана. Мы не поддержали, но, можно сказать, в очень плохой ситуации нам пришлось на это согласиться, чтобы 30 пленных вернулись в Армению. Не надо было соглашаться?»