Եվրախորհրդարանը հոկտեմբերի 22-ին կքննարկի Ադրբեջանի և Հայաստանի հարաբերությունները
«Եվրախորհրդարանի անդամները հոկտեմբերի 22-ին կքննարկեն Ադրբեջանում քաղաքական իրավիճակը և մարդու իրավունքները, իսկ հոկտեմբերի 24-ին կքվեարկեն բանաձևի օգտին...
Քննարկումն ու բանաձևը կկենտրոնանան նաև Ադրբեջանի և հարևան Հայաստանի հարաբերությունների վրա։ Ըստ Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատրյանի վերջերս արած հայտարարության՝ երկու երկրների միջև խաղաղության համաձայնագիր կարող է ձեռք բերվել մինչև հաջորդ ամիս Բաքվում անցկացվելիք ՄԱԿ-ի կլիմայի համաժողովի (COP 29) մեկնարկը:
Հայաստանն ու Ադրբեջանը խրված են տասնամյակներ տևած հակամարտության մեջ, որը սրվեց անցյալ տարի, երբ Բաքուն ռազմական հարձակում սկսեց և գրավեց Լեռնային Ղարաբաղի շրջանը, ինչը հանգեցրեց մոտ 100 հազար հայերի արտագաղթի:
Ուստի Եվրախորհրդարանի անդամները խստորեն դատապարտեցին անհիմն ռազմական հարձակումը՝ որպես միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտում և կոչ արեցին ԵՄ-ին վերանայել հարաբերությունները Ադրբեջանի հետ, այդ թվում՝ էներգետիկայի ոլորտում»։

MEPs to debate Azerbaijan's violation of human rights, relations with Armenia
On Tuesday, MEPs will debate with the European Commission the political and human rights situation in Azerbaijan, followed by a vote on a resolution on Thursday.
"The debate and resolution will also centre on Azerbaijan’s relations with neighbouring Armenia, with the Armenian President Vahagn Khachaturyan recently having stated that a peace deal between the two countries could be agreed before Baku hosts the UN’s COP29 climate conference next month," the European Parliament reported.
Armenia and Azerbaijan have been embroiled in a decades-long conflict, which culminated in Baku launching a military assault and seizing Nagorno-Karabakh last year, leading to an exodus of approximately 100,000 ethnic Armenians.
"At the time, MEPs strongly condemned the unjustified military attack as a gross violation of international law and called for the EU to reassess its relations with Azerbaijan, including in the energy field," it added.